V čem je lepší divize oproti Premier League?

Kdo by neměl rád napínavé fotbalové ligy vyrovnané do posledního kola. Uplynulá sezona v top evropských soutěžích příliš dramatických vyvrcholení nabídla. Přitom pro pořádný thriller nemusíme chodit daleko, dokonce můžeme zůstat v Česku.

Nacházíme se v období, kdy jsou v plném proudu divizní soutěže, mezi nimi i divize A. Loni zdejší týmy zažily pravděpodobně jednu z nejvyrovnanějších sezon v historii fotbalu. "Tak vyrovnaný ročník jsme v životě nezažili," shodují se účastníci divize A od hráčů, přes trenéry až po diváky.

Po konečném součtu všech zápasů dělily třetí Mariánské Lázně a třinácté Přeštice, první zachráněný tým soutěže, pouhé čtyři body. Pro představu: v Premier League týmy na stejných pozicích - Tottenham a West Ham - oddělovalo 35 bodů. A v Česku? Jablonec a Baník byli na vzdálenost 25 bodů.

V českém prostředí si možná vybavíte také vyrovnaný souboj pražské Sparty, libereckého Slovanu a plzeňské Viktorie o ligový titul z jara 2012. Ještě dvě kola před koncem ligy se tyto týmy přetahovaly o český fotbalový Mount Everest. Jak asi víte, tak pod Ještědem došlo na přímou konfrontaci mezi domácím výběrem a Plzní v závěrečném kole. Západočeši museli nutně vyhrát. Avšak po remíze 0:0 se tehdy radovalo mužstvo ze severu Čech.

Divize A ukázala světu daleko napínavější konec. Černého Petra v podobě sestupu si mohly po posledním kole vytáhnout Přeštice. V době, kdy zbývaly dva zápasy do rozuzlení, ztrácely na čtrnáctý Český Krumlov pět bodů. Jenže dvakrát zvítězily a udržely se.

Přešticím k záchraně pomohly i pokutové kopy, které se v divizi zahrávají v případě remízy a rozhodnou o bonusovém bodu pro jeden z týmů. S penaltami mají své zkušenosti také v Klatovech, kde měli velké starosti se záchranou v soutěži. A oddychli si až po domácí výhře proti Aritmě Praha v závěrečném kole.

Bizarní příběhy ale najdeme i v zahraničí. Podobné cvičení nervové soustavy, nýbrž s jiným koncem, zažil alžírský celek Mc-Euma. Ten v sezoně 2014/2015 sice nastřílel ze všech účastníků tamní ligy nejvíce branek, jenže to nic nezměnilo na jeho sestupu ze čtrnácté pozice. Třetímu týmu tabulky alžírské ligy MC Oran vůbec nevadilo, že vsítil o jednadvacet (!) gólů méně.

Pokud odbočíme do špičkových evropských lig soutěží, tak tuhle vyrovnanost může české divizi za posledních dvacet let závidět anglická Premier League i španělská Primera Divison. Konkurenceschopná je v tomto případě jen francouzská Ligue 1. V sezoně 1999/2000 předčilo páté Lens šestnácté Nancy přesně pouze o sedm bodů.

A o kolik bodů předčí v tomto ročníku divize A třetí celek čtrnácté mužstvo? Uvidíme opět takové do posledních kol v divizi A, anebo zaujme nějaká jiná česká soutěž? Jak vidno, obrovské drama nemusí nabízet jen top fotbalové soutěže.

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně