Fotbalisty spalují tropická horka. Profesionálům pomáhají například speciální chladící gely

09. 08. 2018 / Ladislav Vácha

Článek náhled

Foto: fcb.cz

V poslední době se Česká republika potýká s vlnou velkých veder a sucha. Fotbalové soutěže už se přitom rozeběhly a hráči tak musí při vysokých teplotách čelit extrémní zátěži. Jak se s ní vyrovnávají? A jak kvůli horkům přizpůsobily svůj program jednotlivé týmy?

Zatímco většina lidí se v neuvěřitelných vedrech svlažuje v bazénech a koupalištích, FORTUNA:LIGA běží na plné obrátky. Fotbalisté tak musejí i při vysokých teplotách, které atakují čtyřicetistupňovou hranici, nechat na hřišti vše. Jejich organismus tak dostává pořádně zabrat!

V tomto počasí samozřejmě hráči cítí větší únavu a ve velkém horku může docházet také k problémům se soustředěností. Fotbalisté také častěji trpí křečemi, proti nim od nás dostávají speciální prášky, které berou už tři dny před zápasem. Snažíme se tak co nejlépe předejít možným rizikům,“ říká fyzioterapeut druholigové Jihlavy Petr Šilhán mladší.

Fotbal pod žárem spalujícího slunce ale paradoxně netrpí, fanoušci si přišli na štědré gólové hody. Ve 2. kole FORTUNA:LIGY padlo dohromady 31 gólů, což je jen o dvě branky méně, než kolik činí rekord samostatné české ligy. V následujícím kole byla k vidění i mohutná přestřelka, v utkání Karviné a Mladé Boleslavi se urodilo sedm gólů. Termíny zápasů jsou však jasně dané a nemění se. Hraje se tak i ve tři a pět hodin odpoledne, kdy panuje největší teplo. Profesionální sportovec musí extrémní zátěž zvládnout.

Jednotlivé týmy tak musely sáhnout k úpravě svého programu. Hráči Bohemians trénovali už v 9 hodin ráno, fotbalisté Baníku Ostrava šli na hřiště ještě o hodinu dříve a Dukla dokonce zrušila dvoufázové tréninky. „Pár horkých stupňů se časnějším startem tréninku dá ušetřit. Když začínáte v poledne, hráči vám přijdou spaření a upocení, zato o pár hodin dřív mají komfortnější pocit,“ přidal svůj poznatek pro iSport trenér Bohemians Martin Hašek. 

A jak ukrutnému horku nejlépe čelit? Jako v běžném životě platí jednoduchá poučka. „Klíč je v poctivém pitném režimu, přičemž hráči by se měli začít zavodňovat už několik hodin před zápasem. Myslím si, že o hráče je jako profesionály skvěle postaráno, mají od nás ten nejlepší možný servis. Na tréninky a zápasy nosíme vychlazené minerální vody a speciální chladící gely. Fotbalisté mají také k dispozici bazén se studenou vodou,“ říká jihlavský fyzioterapeut Šilhán.

Výhodu tak mají týmy, které hrají své zápasy ve večerních termínech. Teplota už je o něco přijatelnější. „Pokud u nás bude pokračovat trend extrémních teplot, mohly by být řešením večerní začátky zápasů. Třeba ve Španělsku se často hraje až od devíti, což je v tamním podnebí ideální. Fotbalisté si to zaslouží, nehrají v klimatizované hale,“ myslí si budějovický lékař Martin Scheichl. 

Zajímavostí také je, že v letních horcích se musí trávník na ligových hřištích zalévat až dvakrát víc, aby vydržel živě zelený.

Komu zatím extrémní počasí nevadí, jsou fanoušci. V úvodních dvou kolech jich přšlo průměrně na každý zápas přes 5 tisíc, což je velmi slušné číslo. Třetí kolo táhlo ještě víc, do ochozů si našlo cestu v průměru přes 6 a půl tisíce fanoušků. 

Co se týče dalších dnů, situace by se měla podle předpovědi počasí zlepšit. V pátek by se mělo ochladit a teplota klesne pod 30 stupňů, což by mělo platit i pro příští týden. Nejtepleji by mělo být příští pondělí, kdy se teplota znovu vyšplhá nad třicítku.  

    

#Téma
Nejnovější : články