Fotbalisty spalují tropická horka. Profesionálům pomáhají například speciální chladící gely

V probíhajícím týdnu se Česká republika potýká s vlnou velkých veder. Fotbalová příprava přitom běží naplno a hráči tak při vysokých teplotách čelí extrémní zátěži. Jak se s ní vyrovnávají? A jak kvůli horkům přizpůsobily svůj program jednotlivé týmy?

Zatímco většina lidí se v neuvěřitelných vedrech svlažuje v bazénech a koupalištích, letní příprava na novou sezonu nezná pauzy. Fotbalisté tak musejí i při vysokých teplotách, které atakují čtyřicetistupňovou hranici, nechat na hřišti vše. Jejich organismus tak dostává pořádně zabrat!

V tomto počasí samozřejmě hráči cítí větší únavu a ve velkém horku může docházet také k problémům se soustředěností. Fotbalisté také častěji trpí křečemi, proti nim od nás dostávají speciální prášky, které berou už tři dny před zápasem. Snažíme se tak co nejlépe předejít možným rizikům,“ říká fyzioterapeut druholigové Jihlavy Petr Šilhán mladší.

Fotbal pod žárem spalujícího slunce ale paradoxně netrpí, fanoušci si přišli na štědré gólové hody. Termíny tréninků jsou však jasně dané a nelze je neustále měnit a rušit, i když ke změnám dochází. Profesionální sportovec musí extrémní zátěž zvládnout.

Jednotlivé týmy tak úpravují svůj program. Loni například hráči Bohemians trénovali už v 9 hodin ráno, fotbalisté Baníku Ostrava šli na hřiště ještě o hodinu dříve a Dukla dokonce zrušila dvoufázové tréninky. „Pár horkých stupňů se časnějším startem tréninku dá ušetřit. Když začínáte v poledne, hráči vám přijdou spaření a upocení, zato o pár hodin dřív mají komfortnější pocit,“ přidal svůj poznatek pro iSport trenér Bohemians Martin Hašek. 

A jak ukrutnému horku nejlépe čelit? Jako v běžném životě platí jednoduchá poučka. „Klíč je v poctivém pitném režimu, přičemž hráči by se měli začít zavodňovat už několik hodin před zápasem. Myslím si, že o hráče je jako profesionály skvěle postaráno, mají od nás ten nejlepší možný servis. Na tréninky a zápasy nosíme vychlazené minerální vody a speciální chladící gely. Fotbalisté mají také k dispozici bazén se studenou vodou,“ říká jihlavský fyzioterapeut Šilhán.

Výhodu tak mají týmy, které hrají své zápasy ve večerních termínech. Teplota už je o něco přijatelnější. „Pokud u nás bude pokračovat trend extrémních teplot, mohly by být řešením večerní začátky zápasů. Třeba ve Španělsku se často hraje až od devíti, což je v tamním podnebí ideální. Fotbalisté si to zaslouží, nehrají v klimatizované hale,“ myslí si budějovický lékař Martin Scheichl. 

Zajímavostí také je, že v letních horcích se musí trávník na ligových hřištích zalévat až dvakrát víc, aby vydržel živě zelený.    

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně