Hrdí, věrní a zvyklí na všechno. Fanoušci Opavy vytáhli klub z kraje do ligy

POHLED OPAVSKÉHO FANOUŠKA – Málokteří příznivci toho se svým klubem zažili tolik dobrého i zlého jako fanoušci Slezského FC Opava. Tradiční klub byl několikrát blízko zániku, teď je celé město na nohou. FORTUNA:LIGA je zpět v Opavě stejně jako fotbalová euforie.

Hned úvodní zápas Slezského FC na stadionu pražské Sparty ukázal, že ligu čeká výrazné oživení. Nebojácným výkonem opavských fotbalistů na hřišti i úžasnou podporou fanoušků ze Slezska (na snímku) v hledišti. Vždyť Opavu vyrazilo do Prahy podpořit více než čtrnáct stovek fanoušků, kteří si toho s klubem prožili mnoho. Tohle je jejich příběh.

Dosud předposlední návrat do nejvyšší soutěže nám vystřílel Petr Švancara. Všichni kluci na plácku za barákem jsme si na něj hráli… Pod vedením podivných ukrajinských majitelů se první sezonu v lize klub ještě zachránil. Hektické období ale vyvrcholilo v sezoně 2004/05, kdy majitelé v jednu chvíli převáděli klub do Prahy, a pak od něj v průběhu rozjetého ročníku dali ruce pryč.

Klub přežil klinickou smrt, na přebor pak přišly tři tisíce fanoušků

Logickým vyústěním v podobě sestupu do druhé ligy to ale neskončilo. Majitelé klub do druhé nejvyšší soutěže nepřihlásili. Panovala obrovská nejistota. Klubu hrozil zánik. Fanoušci se ptali: Zůstane v Opavě vůbec mužský fotbal? Zůstal, ale začít musel v pralese. V následující sezoně tak klub, který postavila zpátky na nohy hrstka nadšenců, začal v krajském přeboru.

Na úvodní duel v Městských sadech proti nedaleké vesničce Kobeřice zamířilo přes tři tisíce diváků. To byl jasný signál. Klub přežil klinickou smrt a mířil výš. Vrátili se srdcaři a klub soutěž suverénně ovládl. Málo se to ví, ale pár utkání odehrál za Opavu v krajském přeboru i současný trenér pražské Sparty Pavel Hapal.

Paběrkovaní ve druhé lize a cesty do Slavičína

Následující sezonu se opavský fotbal do profesionálních soutěží a roku 2008 už například s mlaďoučkým kanonýrem Liborem Kozákem útočil na postup do první ligy. Klíčový zápas o postup v Jihlavě ale Slezané prohráli 2:3, což předznamenalo další pád.

Opavský fotbal začal znovu ztrácet kredit. Klub, který v roce 2008 ťukal na dveře první ligy, o dva roky později spadl do MSFL. Fanoušci na fotbal nezanevřeli a tým vytrvale podporovali v destinacích typu Hulín, Slavičín nebo Uničov. To nikdo z věrných příznivců ještě netušil, že klub se ve třetí lize ocitne vzápětí ještě jednou...

Krůček od zániku, teď je SFC zpátky mezi elitou

Většinovým vlastníkem Slezského FC je město Opava. Řešilo se co dál. Mám v paměti jednání zastupitelstva, které mohlo šmahem poslat fotbal do záhuby. Na schůzi dorazili i fanoušci a jejich klub znovu přežil.

Získal schopné lidi do vedení, přivedl trenéra Romana Skuhravého, který vtiskl mužstvu líbivou ofenzivní tvář, a nová fotbalová euforie v Opavě pomalu začala bublat. Loni si SFC zahrál finále poháru, krůček ho dělil od Evropské ligy. Postup do první ligy mu těsně unikl.

Letos už ne. Opavský suverén prolétl Fortuna národní ligou a nyní je zpět mezi elitou. Pro Slezský FC i jeho fanoušky, kteří ho nikdy neopustili, jde o velké vítězství. Opava je po třinácti letech zpátky v nejvyšší soutěži a příznivci žluto-modrých barev si to náležitě užívají.

Poselství je jasné: Opava žije fotbalem a nikdy neztratí víru!

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně