Ligu čeká revoluce. Soutěž zatraktivní nadstavbová část

V tuzemské nejvyšší soutěži nezůstane v nadcházejícím soutěžním ročníku kámen na kameni. Fortuna:ligu čeká nový herní formát, který má za úkol udělat soutěž atraktivnější a přinést jí větší pozornost fanoušků. Pročtěte si všechny změny!

Jak nový herní formát vypadá?

První část soutěže bude stejná jako v předchozích ročnících. Týmy znovu odehrají třicet kol, každý s každým se střetne doma a venku. Potom se bude nově hrát nadstavbová část, před níž se týmy rozdělí do tří skupin. První skupinu vytvoří týmy, které se v tabulce umístí na 1. až 6. místě. Spolu si to rozdají o titul.

Druhou skupinu obsadí čtyři týmy ze středu tabulky. Vítěz této skupiny má šanci na účast v Evropské lize, protože si to o ni rozdá v baráži se čtvrtým nebo pátým týmem ze skupiny o titul, který by za běžných okolností postoupil do předkol Evropské ligy.

Pořádné drama nabídne i třetí skupina, mužstva od 11. příčky dolů se v ní utkají o záchranu. A jaký bude jeden z důsledků přechodu na nový herní model? Každý tým odehraje v průměru o 5 zápasů více, fanoušky tak čeká vydatná porce 35 kol. O poznání spravedlivější a atraktivnější bude boj o ligový primát, protože přibydou zajímavé zápasy mezi těmi nejlepšími.

Kdo postoupí do evropských pohárů?

Jistou účast v evropských pohárech si zajístí první čtyři týmy ze skupiny o titul. Tým z poslední „pohárové“ příčky však bude muset svou pozici uhájit před vítězem prostřední skupiny v baráži. Ta se bude hrát na hřišti mužstva ze skupiny o titul. Pokud vítěz poháru skončí do 4. místa, celé pořadí se posune ještě o jeden stupínek níž.

Kolik zápasů odehrají týmy ve skupině o titul?

O titul si to mezi sebou rozdá šestice nejlepších jednokolovým systémem. Každý tým tak odehraje dalších 5 zápasů. Více utkání v domácím prostředí odehrají týmy, které se lépe umístily v základní části.

Bude systém všech nadstavbových skupin stejný?

Nebude. Skupina o titul se bude hrát jednokolově s tím, že se do ní budou započítávat body ze základní části. V prostřední skupině se týmy utkají systémem play off podle pohárových pravidel doma a venku, přičemž se začne na půdě lépe postaveného týmu po základní části. Ve skupině o udržení spolu poměří síly šest klubů, které se mezi sebou utkají jednokolově v obdobném duchu jako skupina o titul. 

Jak se změní boj o záchranu?

Poslední tým sestupuje přímo a další dva nejhorší kluby čeká nervy drásající baráž proti druhému, resp. třetímu celku z druhé nejvyšší soutěže. O soutěž níž tedy sestoupí jedno až tři mužstva. Bitva o záchranu tak bude ve srovnání s předchozími sezonami rozhodně zajímavější a spravedlivější, protože týmy ze sestupového pásma budou mít ještě šanci svou prvoligovou příslušnost uhájit.

Proč došlo ke změně?

Změnu schválila Ligová fotbalová asociace, která je složená ze zástupců profesionálních klubů. „Chceme více vyrovnaných utkání a naopak méně těch, ve kterých už o nic nepůjde. Nemělo by se tak stát, že některý z týmů už nemá ke konci soutěže o co hrát,“ objasnil předseda LFA Dušan Svoboda. S nadstavbovou částí se jedná o atraktivnější model soutěže, který je zaveden i v dalších zemích.

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně