Budou na Euru? Pět zápasů bez výhry. Teď Slováky čeká klíčový zápas

Češi mají účast na Euru zajištěnou. Dokonce už znají své soupeře ve skupině. Naši východní sousedé se ovšem o účast na mistrovství Evropu musí porvat. Slováci ve čtvrtek večer vyzvou Severní Iry.

Jak funguje kvalifikace?

Podívejme se nejdřív na to, jak vůbec kvalifikace na Euro 2020 (hrát se kvůli koronaviru bude až příští rok) probíhá.

Na začátku bylo 55 týmů z evropských fotbalových svazů federací a 24 vstupenek na Euro. Hned dvacet týmů postoupilo přímo z kvalifikace. Ta byla rozdělena do deseti skupin, z každé postoupily dva týmy. Tak na turnaj postoupili i Češi.

Další čtyři týmy se dostanou na Euro díky baráži. Tato místa poprvé obsadí týmy z Ligy národů podle pořadí (jen ty, co se nekvalifikovaly přímo). Ta je rozdělena na čtyři výkonnostní skupiny, z každé postoupí jedna země. Systém tak zajišťuje postup i jedné zemi z kategorie fotbalových trpaslíků.

Kvalifikace má další dvě historická prvenství. Vzhledem k tomu, že Euro se poprvé bude hrát po celé Evropě, hostitelský tým nemá zajištěnou přímou účast. Kvalifikace se tak zúčastní všechny týmy. Druhou novinkou je tým Kosova, jehož federace byla do FIFA a UEFA přijata před čtyřmi lety.

Slováky tak nyní čeká finále play off proti Severním Irům. Ti postoupili z duelu semifinále baráže proti Bosně a Hercegovině. Slovensko se zase přiblížilo Euru díky výhře nad Irskem. Vítěz zápasu má jistou vstupenku na Euro, poražený ztratí poslední naději.

Zajímavosti utkání

  • Oba týmy postoupily do finále baráže díky penaltovému rozstřelu. Severní Irové uspěli v Bosně, Slováci doma v rozstřelu přetlačili Iry. Bude remíza i tentokrát v kurzu 3?
  • Slovensko v posledních pěti reprezentačních zápasech ani jednou nevyhrálo v běžné hrací době. Stejnou bilanci má i Severní Irsko.
  • Za Slovensko byl po více než dvou letech povolán Vladimír Weiss mladší.
  • Slováci se v historii utkali se Severním Irskem třikrát a ani jednou neprohráli (0:0, 2:0, 2:1). 
  • Slovensko se utkalo v rámci Ligy národů už třikrát s Českem. Stoper Martin Škrteľ nasbíral dvě žluté karty v obou zápasech, ve kterých proti Čechům nastoupil.
  • Nejlepší střeleckou formu mají Marek Hamšík a Róbert Boženík. Oba vstřelili v roce 2020 tři reprezentační góly. Prosadí se Hamšík v kurzu 4,5 a dostane se do čela pomyslné tabulky střelců?
  • Na stadionu v Belfastu může být podle irským pravidel přibližně 1000 fanoušků (15 % kapacity stadionu).

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně