Rozhodčí Hrubeš: Díky videu je fotbal spravedlivější

01. 07. 2018 / Martina Kramerová

Článek náhled

V době dovolených a počínající přípravy se toho na českých trávnících a v zákulisí moc neděje. Když už, tak rozčeří vody některý z přestupů. Teď ale zaujal Roman Hrubeš, který patří k hlavním strůjcům zavedení videa. Co o moderním projektu řekl?

„Jsem velký zastánce videa a troufnu si tvrdit, že je díky němu fotbal spravedlivější.“ Tato slova pronesl po jarních zkouškách na vybraných zápasech Roman Hrubeš, který má v českém fotbale na starost projekt videorozhodčích. Pomoc prostřednictvím videa se podle něj celkově hodně osvědčila. I když ji český fotbalový svaz nemohl nasadit do všech utkání. V horizontu dvou let by ale podle plánů měla být pokryta celá nejvyšší soutěž. Cíle jsou to hezké. Jaká bude realita, teprve uvidíme.  

Občas je rozhodování s jeho přispěním trochu kontroverzní, ale dá se říct, že frčí. O čem je řeč? Přece o videu, které bylo v uplynulém ročníku fotbalové ligy zavedeno i v českých luzích a hájích. Sice jenom na zkoušku a některé zápasy, ale bylo. „Jsem velký zastánce videa a troufnu si tvrdit, že je díky němu fotbal spravedlivější,“ řekl o jeho použití jeden z šéfů projektu Roman Hrubeš. A vysvětlil i důvody, proč si to myslí.

„Projekt vnímám jako další snahu o posunutí fotbalu směrem dopředu. Obecně panuje s výkony videorozhodčích v české lize spokojenost. Samozřejmě narážíme na problém toho, že video mohlo být pouze v jednom nebo ve dvou utkáních. Ale to je jen prozatímní řešení. A nějak se začít musí,“ popsal své pocity o české novince, která už ve vyspělejších soutěžích funguje naprosto běžně a užívá se i na letošním světovém šampionátu v Rusku.

Hrubeš však zároveň přiznal, že i videoasistent rozhodčího nebo samotný sudí mohou chybovat. Doufá ale, že takových případů je a bude minimum. Důležitost lidského faktoru, který zastiňuje často i techniku, nepopírá.

„Samozřejmě může chybovat rozhodčí na hrací ploše, může chybovat i videoasistent rozhodčího. Nemusí si stihnout daný moment přehrát a mezitím je hra navázána. Může zvolit špatný úhel kamery, může přehlédnout situaci. To všechno se může stát. Lidský faktor tak zůstává jak u hlavního rozhodčího, tak u videoasistenta,“ připomněl.

Postupného zavádění videa rozhodně nelituje a bere ho jako velký krok kupředu. „Ten projekt je živý a vyvíjí se. My se snažíme, aby zápasů za účasti videoasistenta bylo víc a víc. Máme snahu, aby v nejbližších dvou letech došlo k pokrytí nejvyšší soutěže v celém kole,“ zasnil se.

Jestli se jeho přání splní, je zatím ve hvězdách. Že video v mnoha ohledech pomohlo, je už teď patrné. Na Slavii by o tom mohli vyprávět. A sparťanům se o něm nejspíš ještě teď zdají noční můry. Ale co už. Když moderna, tak moderna.

#Tak určitě
Nejnovější : články