Rozhodčí Hrubeš: Díky videu je fotbal spravedlivější

V době dovolených a počínající přípravy se toho na českých trávnících a v zákulisí moc neděje. Když už, tak rozčeří vody některý z přestupů. Teď ale zaujal Roman Hrubeš, který patří k hlavním strůjcům zavedení videa. Co o moderním projektu řekl?

„Jsem velký zastánce videa a troufnu si tvrdit, že je díky němu fotbal spravedlivější.“ Tato slova pronesl po jarních zkouškách na vybraných zápasech Roman Hrubeš, který má v českém fotbale na starost projekt videorozhodčích. Pomoc prostřednictvím videa se podle něj celkově hodně osvědčila. I když ji český fotbalový svaz nemohl nasadit do všech utkání. V horizontu dvou let by ale podle plánů měla být pokryta celá nejvyšší soutěž. Cíle jsou to hezké. Jaká bude realita, teprve uvidíme.  

Občas je rozhodování s jeho přispěním trochu kontroverzní, ale dá se říct, že frčí. O čem je řeč? Přece o videu, které bylo v uplynulém ročníku fotbalové ligy zavedeno i v českých luzích a hájích. Sice jenom na zkoušku a některé zápasy, ale bylo. „Jsem velký zastánce videa a troufnu si tvrdit, že je díky němu fotbal spravedlivější,“ řekl o jeho použití jeden z šéfů projektu Roman Hrubeš. A vysvětlil i důvody, proč si to myslí.

„Projekt vnímám jako další snahu o posunutí fotbalu směrem dopředu. Obecně panuje s výkony videorozhodčích v české lize spokojenost. Samozřejmě narážíme na problém toho, že video mohlo být pouze v jednom nebo ve dvou utkáních. Ale to je jen prozatímní řešení. A nějak se začít musí,“ popsal své pocity o české novince, která už ve vyspělejších soutěžích funguje naprosto běžně a užívá se i na letošním světovém šampionátu v Rusku.

Hrubeš však zároveň přiznal, že i videoasistent rozhodčího nebo samotný sudí mohou chybovat. Doufá ale, že takových případů je a bude minimum. Důležitost lidského faktoru, který zastiňuje často i techniku, nepopírá.

„Samozřejmě může chybovat rozhodčí na hrací ploše, může chybovat i videoasistent rozhodčího. Nemusí si stihnout daný moment přehrát a mezitím je hra navázána. Může zvolit špatný úhel kamery, může přehlédnout situaci. To všechno se může stát. Lidský faktor tak zůstává jak u hlavního rozhodčího, tak u videoasistenta,“ připomněl.

Postupného zavádění videa rozhodně nelituje a bere ho jako velký krok kupředu. „Ten projekt je živý a vyvíjí se. My se snažíme, aby zápasů za účasti videoasistenta bylo víc a víc. Máme snahu, aby v nejbližších dvou letech došlo k pokrytí nejvyšší soutěže v celém kole,“ zasnil se.

Jestli se jeho přání splní, je zatím ve hvězdách. Že video v mnoha ohledech pomohlo, je už teď patrné. Na Slavii by o tom mohli vyprávět. A sparťanům se o něm nejspíš ještě teď zdají noční můry. Ale co už. Když moderna, tak moderna.

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně