Strůjce slavné finty aneb jak záložník z Československa ohromil celý svět

Panenka, Cucchiaio, Cavadinha, Penal Picado nebo třeba Vršovický dloubák. Gól, který ohromil celý svět. Gól, který se nesmazatelně zapsal do dějin světového fotbalu, přinesl první titul mistrů Evropy československým fotbalistům, a především celosvětově proslavil českého středopolaře Antonína Panenku.
Psal se rok 1976, Československé reprezentanty čekal vrchol sezóny. Závěrečný turnaj mistrovství Evropy v Jugoslávii. Tam se dostaly pouze čtyři týmy. Po dlouhé kvalifikaci se na Balkáně představila právě tehdejší Jugoslávie, Nizozemsko, favorizovaní Němci a Čechoslováci.

Už v semifinále mohlo Československo pouze překvapit, čekalo ho silné Nizozemsko v čele s Johanem Cruyffem. Fotbalistům ze středu Evropy se to povedlo. Utkání dotáhli do vítězného konce po prodloužení, ve kterém vstřelili dvě branky.

Vše tedy směřovalo k jedinému souboji. Českoslovenští se museli přesunout ze Záhřeba na stadion Crvené Zvezdy v Bělehradu. Právě tam je čekal nejdůležitější zápas, finále proti našlapanému Německu. Den, kdy se Antonínu Panenkovi změnil život.

Outsider vstoupil do finálového střetnutí skvěle, Čechoslováci vedli po pětadvacáté minutě 2:0! To se do konce poločasu změnilo, Německo snížilo na rozdíl jedné branky. Důležitá byla půle druhá, v té se Československo dlouho bránilo, i přesto Němci vyrovnali. V posledních vteřinách finále vsítil Hölzenbein gól na 2:2.

V prodloužení předvedl skvělý výkon brankář Ivo Viktor, pochytal několik obrovských šancí Němců a poslal československý tým do loterie, do penaltového rozstřelu.

Exekutoři byli neomylní, první tři z obou družstev proměnili. Čtvrtým střelcem československého mužstva byl Ladislav Jurkemik, jeho rána skončila v síti. K penaltovému puntíku zamířil Uli Hoeneß, ten svatyni přestřelil.

V tu ránu se reflektory otočily na Antonína Panenku, posledního exekutora Československa. Hráč s osmičkou na zádech se rozběhl, celý stadion ztichl. Ve chvíli, kdy měl Panenka trefit míč vší silou uskočil Sepp Maier k levé tyči, jenže šikovný záložník předvedl nevídaný kousek. Panenka lehce podebral míč a lobem ho poslal doprostřed brány.

Zatímco německého brankáře znal celý svět, Panenkovo jméno znal málokdo. Slavná penalta ho však celosvětově proslavila, ve Španělsku po něm byl dokonce později pojmenován časopis. Jeho fintu později předvedlo také několik fotbalových superstar, penaltu stejným způsobem zahrál například Francesco Totti, Zinedine Zidane, Memphis Depay, ale i hvězdný Lionel Messi.