Odborníci na zlato z mistrovství světa, aneb zlatí jako hráči i trenéři

Vyhrát mistrovství světa ve fotbale se mnohdy nepovede světovému hráči. Jsou tu ale tací, kteří jsou na výhry z MS doslova specialisté. Doposud třem mužům se podařilo získat titul mistra světa jako hráči i trenéru. Po Máriu Zagallovi a Franzi Beckenbauerovi se tento kousek povedl předminulý rok také Didierovi Deschampsovi.

Prvním mužem, kterému se tento počin povedl, byl Brazilec Mário Zagallo. Ten hrával na pozici útočníka. Nejcennější medaili jako hráč vybojoval na mistrovství roku 1958 ve Švédsku a 1962 v Chile, kde byl dokonce zařazen do all-stars týmu celého turnaje.

Později brazilský forvard dovedl k titulu Kanárky z pozice trenéra. Ve finále roku 1970 porazila Brazílie reprezentaci Itálie 4:1. Zagallo se stal prvním mužem, jenž měl ve sbírce zlato jako manažér i hráč.

Osmaosmdesátiletý kouč mohl v roce 1998 přidat druhé zlato i z lavičky. Ve finále jeho tým však nestačil na Francii, jejímž kapitánem byl právě Didier Deschamps.

Na brazilského forvarda navázal o několik let později držitel zlatých míčů, Franz Beckenbauer. Obránce německého Bayernu vyhrál mistrovství světa v roce 1974, to se konalo právě v Německu.

Kaiser Franz, jak byl bývalý fotbalista nazýván, navázal na skvělé výkony u německého národního týmu i v roli trenéra.

Na MS 1986 se Německo dostalo do finále, kde nestačilo na Argentinu. V dalším roce pak vybojoval bronzovou medaili. Napotřetí to již vyšlo, když Němci vrátili porážku Argentině, mohl Beckenbauer slavit výjimečný moment kariéry.

K těmto dvou se předminulý rok přidal Didier Deschamps. Tomu se povedlo k titulu mistrů světa dovést francouzský tým plný hvězd. Ve finále v Rusku narazilo jeho mužstvo na silné Chorvaty, se kterými si v Moskvě fotbalisté Francie poradili.

Placku z hráčské pozice získal o dvacet let dříve. Na MS ve Francii dovedl národní tým k titulu jako kapitán, čímž se nevědomky přiblížil historickému úspěchu.

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně