Fotbal v umění #3: Kterak jedenáct synů válcuje celý svět

Jestli jste náš další fotbalově-umělecký exkurz podle nápisu neodhadli, pak se chyťte za nos! Jasně, že se jedná o slavnou Klapzubovu jedenáctku, která se stala světovým fenoménem. Oblíbená kniha Eduarda Basse v našem výčtu nesmí chybět.

Chudý chalupník z Dolních Bukviček měl jedenáct synů. Co s nimi? Na složitou otázku našel záhy jednoduchou odpověď. Své chlapce začal poctivě trénovat a učit všem fotbalovým fintám. Když naznal, že jeho mužstvo dozrálo, přihlásil jej do tuzemských soutěží. A tady začíná jedna velká jízda.

První zápas vzbudil vlnu údivu. SK Klapzubova jedenáctka vyrazila do Prahy a nastoupila v mistrovství III. třídy proti hlubočepskému AC. Po poločase vedl neznámý mančaft složený z venkovských nazdárků 39 k nule a soupeř odmítl v hře pokračovat. A tak se stalo, že fenomenální mančaft z vesničky nedaleko „Kouřimě“ se turbulentně vyhoupl do třídy prvé.

Po zdolání všech mužstev kopané včetně silných pražských „S“ se stali Klapzubáci mistry Čech a přijímali nabídky ze zahraničí. Postupně projeli Evropu a svým uměním nutili kroutit hlavou i fotbalové nadšence v Americe. A pokaždé také vyhrávali vysokým rozdílem, aniž by inkasovali. Pravda, soupeři na ně vymýšleli různé léčky, ale tu byl zas na místě fištrón starého Klapzuby.

Čtivě psaná knížka Vás pak přenese v samotném závěru do Austrálie, kde hraje dolnobukvičkovský mančaft o titul světového šampiona proti FC Sydney. A tu se stane něco nevídaného! Čahoun Honza v brance dostane poprvé gól! Víc než o světové prvenství se pak čeští virtuózové poperou o svůj vlastní život.

Tradiční knížka s ilustracemi Josefa Čapka na vás jemně dýchne kouzlo starých časů, kdy se kopaná těšila veliké úctě. Při čtení jakoby vaše tělesná skráň seděla na tribunách těch velkých stadionů, kde Klapzubáci dělají českému fotbalu jméno z největších.

Že už také lustrujete poličky s knížkami, případně se snažíte vzpomenout, kam jste zašantročili legitimaci do knihovny? Výborně! Bassova fotbalová fantazie stojí za to!

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně