Ekologický zázrak. V Anglii vyroste stadion celý ze dřeva, má splynout s přírodou. Jak bude vypadat?

02. 02. 2020 / Martina Kramerová

Článek náhled

Foto: Zaha Hadid / MID

To tu ještě nebylo. V Anglii nejspíš v brzké době vyroste unikátní fotbalový stadion, první svého druhu na světě. A bude pouze ze dřeva. Udržitelný stánek bez vysoké zátěže na životní prostředí bude vystavěn nedaleko Bristolu ve městečku Nailsworth. Hrát na něm bude tým čtvré anglické ligy Forest Green Rovers, který si zakládá nejen na atraktivním a moderním prostředí, ale především na ekologickém smýšlení.

Ve městě Nailsworth se sice hraje až čtvrtá anglická liga, přesto je o místním fotbalovém týmu hodně slyšet. Fotbalisté Forest Green Rovers totiž patří mezi ekologicky aktivní mužstva a podle toho se také chovají. Samotní hráči dodržují veganské diety a při zápasech není na stadionu k dostání žádné jídlo obsahující zvířecí bílkoviny. Jinými slovy, jídla jsou 100% veganská. Že k fotbalu patří jedině klobása a pivo? Ne v paláci Forest Green.

Klub, který je od roku 2017 držitelem titulu prvního ryze veganskéko celku na světě, se však vedle různých opatření rozhodl zajít ještě dál. Jeho majitel Dale Vince je totiž stoprocentně zeleně smýšlející člověk. Jeho firma se zabývá především produkcí udržitelné energie.

V brzké době by rád postavil nový stadion. Takový, jenž by byl pouze ze dřeva. Moderní, atraktivní a ekologicky udržitelný. Jeho návrh vypracovala prestižní společnost Zaha Hadid a v nedávné době byl dokonce schválen.

Jak by měl takový stánek vypadat? Stavba bude kopírovat nerovnosti okolní krajiny a jako základní stavební kámen bude využito dřevo, které zajistí minimální uhlíkovou stopu. Platí totiž za materiál, který oproti ostatním neprodukuje tak vysoké množství oxidu uhličitého. Dřevěné trámy pokryje materiál zajišťující lesklost a odolnost vůči nepříznivému počasí. Boční strany zaštítí membrána, která ochrání fanoušky před deštěm a bude odrážet stíny.

Energetický pohon navíc bude získáván z obnovitelných zdrojů společnosti Ecotricity, jejímž zakladatelem je předseda a majitel klubu Dale Vince. Areál s názvem Eco Park by měl být zrealizován do tří let. Ale to jen v případě, že projektu nikdo nevystaví stopku. Rada oblasti Stroud, ve které se má stavět, totiž stavbu nejprve zavrhla, aby ji po několika úpravách a pár měsících schválila. Jak vše dopadne, se tedy uvidí. Pokud se však dřevěný stánek postaví, bude to opravdu unikát.

Foto: Zaha Hadid / MID

#Fotbal jinak
Nejnovější : články