Fotbal v umění #1: Ivánku, kamaráde aneb ze skandálu na divadelní prkna

Vykopáváme mezi Vás zcela nový seriál, který má za cíl připomenout pár významných a mezi lidmi oblíbených uměleckých počinů, jejichž ústředním tématem se stal fotbal. Mnohé z nich jsou více než kultovní. V prvním díle zabrouzdáme na prkna, která znamenají svět.

Fenomenální inscenaci s názvem Ivánku, kamaráde znají snad i v té nejmenší vesničce, která je opatřena fobalovým stadionem. Dvojice známých herců a populárních bavičů Jiří Lábus s Petrem Čtvrtníčkem se nesmazatelně vryla do duší sportovních nadšenců v rolích dvou čelních protagonistů největšího skandálu v českém fotbale.

V roce 2004 vyšly na světlo světa policejní odposlechy, podle kterých se fotbalový boss Ivan Horník pokoušel ovlivňovat výsledky některých utkání. Jenže mu to nebylo moc platné a „místo toho, aby to dopadlo nějakým tím směrem“, se jeho Viktoria Žižkov poroučela do druhé ligy.

Těžko říci, jestli za to mohly peníze Ivana či peníze Jardy. Já jen píšu, co říkal Wassermann. Každopádně Žižkov se propadl do nižší soutěže a jeho boss měl velké problémy. Stejně tak jako šéf komise rozhodčích Milan Brabec, kterého v divadelní hře ztvárnil Jiří Lábus. Právě s „Milánkem“ řešil řešil své potíže „Ivánek“.

Hra je plná nezapomenutelných hlášek, které dodnes kolují po všech stadionech. I v té nejnižší soutěži občas uslyšíte nezapomenutelné repliky z divadelní hry. Zkártka, popularizační rovina zafungovala. Hovor dvou bafuňářů vešel díky této hře do sportovních dějin. Málokdo ovšem ví, že Lábus se Čtvrtníčkem napsali scénář na motivy odposlechů. Nejde o doslovné repliky aktérů, jak se ve skutečnosti odehrály.

I když naše bránice dostává při interpretaci legendárních odposlechů pořádně zabrat, dušička doufá, že další „nosiči ryb“ už nikdy nepřijdou. A když už, tak hlavně „inkognito, vole, čau!“

Navnadili jste se, co? Tak si tento kultovní snímek pusťe:

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně