Manuál fanouška: Co musíš vědět o Euru 2020, aby tě nic nepřekvapilo

02. 12. 2019 / Martina Kramerová

Článek náhled

Foto: Přihraj

Čeští fotbaloví reprezentanti uspěli v kvalifikaci na EURO 2020 a v příštím roce tak vyrazí na nejprestižnější šampionát starého kontinentu. Mistrovství Evropy se však tentokrát bude konat v jiném formátu než obvykle. Kdy, kde a jak? Co by měl každý český fanoušek před startem fotbalového svátku vědět?

V letních měsících příštího roku čekají sportovní fanoušky fotbalové Vánoce. V červnu totiž startuje tradiční evropský šampionát, který má své místo v kalendáři jen jednou za čtyři roky. Tentokrát ale proběhne zcela jinak než v předchozích letech. Díky národnímu týmu, jenž mezi nejlepší mužstva starého kontinentu postoupil z kvalifikace, se mohou na parádní souboje o to víc těšit i Češi. Co je důležité před začátkem ME vědět?

1. Datum? Tradiční. Vezměte si volno na červen a červenec

Měsíc fotbalu a krásných zápasů. EURO bude brzy tady. Na příští rok si vezměte volno, nakupte zásoby a usedněte k televizi. Nebo vyrazte přímo na některý ze stadionů. 12. června totiž začíná největší fotbalový svátek Evropy. A potrvá třicet dní – do 12. července. Jako první vyrazí na bojiště Turecko s Itálií. Oba týmy skupiny A se proti sobě utkají v Římě právě 12. července. Oficiální prodej lístků na české zápasy je tady! Do systému se můžeš registrovat od 4. prosince.

2. Jedna země? Kdeže. Hned 12 států

V minulých letech se mistrovství Evropy konalo vždy v jedné nebo dvou spolupořadatelských zemích. Tomu je však konec. EURO 2020 zavítá do dvanácti států. A to na počest 60. výročí evropských šampionátů. Zápasy každé skupiny budou hostit vždy dvě města. A kdeže se vlastně bude hrát? V Římě, Baku, Petrohradě, Kodani, Amsterdamu, Bukurešti, Londýně, Glasgow, Bilbau, Dublinu, Mnichově a Budapešti. Obě semifinále a finále uvidí anglický Londýn.

3. Česká skupina? Staří známí a otazník

Češi se na prestižní akci probojovali přes trnitou kvalifikaci. V ní se utkali třeba s Anglií a bilance vzájemných zápasů zůstala vyrovnaná. Na EURU ji jeden z týmů vylepší. Právě Angličané jsou totiž jedním z dalších členů české skupiny D. Dalším skupinovým soupeřem budou Chorvaté, se kterými se Česká republika střetla na minulém evropském šampionátu. Tehdy z toho byla remíza 2:2. Poslední účastník skupiny je zatím neznámý. Vzejde totiž ze čtveřice Skotsko, Norsko, Srbsko, Izrael. Jasno by mělo být na jaře po play-off Ligy národů.

4. London calling! Českým fanouškům se vyhnulo cestování

Jak už víš, Euro hostí hned 12 zemí a většinu fanoušků bude čekat porce cestování. Češi v tomhle mají štěstí, narazili na vůbec nejpříznivější skupinu. Národní tým ji odehraje v Británii, konkrétně důležitá bude pro fanoušky spojnice mezi městy Londýn a Glasgow, ve kterých čeští lvi své zápasy odehrají. Nabízí se cesta vlakem nebo autobusem kulturní anglickou krajinou a hornatou skotskou Vysočinou. Vlakem je cesta rychlejší, vyjde na čtyři a půl hodiny, ale i výrazně dražší. Autobusem je cesta více než dvakrát delší, ale cena je příznivá, přeprava vyjde na několik set. V úvahu připadá i přeprava letadlem, která se pohybuje v podobných cenách a časech jako vlak. Volba je na tobě.

5. Diář k sobě. Kdy hrají Češi? A kdy bude korunován vítěz?

Na základě losu se český tým nejprve utká se zatím neznámým čtvrtým členem skupiny D. A bude to 15. června v Glasgow. 19. června pak svěřenci trenéra Šilhavého ve stejném městě změří síly s Chorvatskem. Na závěr skupiny je čeká těžký střet s Anglií, a to 23. června v Londýně. Skupinová fáze skončí 24. června, poté přijdou na řadu osmifinálová klání (27. – 30. června), čtvrtfinále (3. – 4. července) a semifinále (7. a 8. července). Finálová bitva proběhne 12. července od 21 hodin v Londýně. Doporučujeme ubytování v cílových destinacích zařídit co nejdříve. Volných pokojů ubývá a ceny stoupají.

6. Fotbalové chuťovky. Které duely budou na krev?

Los šampionátu proti sobě svedl řadu zajímavých týmů. Kromě českých zápasů si tak každý český fanoušek přijde na své. Skupina F už získala nálepku „skupiny“ smrti. Aby také ne. Jsou v ní Portugalsko, Francie a Německo. Vzájemné střety určitě budou stát za to. Pozornost jistě vzbudí i úvodní bitva Turecka s Itálií nebo zápas Ukrajiny proti Nizozemsku. A to je zatím známo jen 20 ze 24 účastníků. Další dechberoucí utkání ještě mohou přijít po doplnění skupin.

Zkrátka a dobře. Tohle mistrovství si nemůžeš nechat ujít. Ať už z pohodlí domova nebo ze sedačky na stadionu. Nebude se hrát o nic menšího než o titul evropského šampiona. Kdo si ho odnese? A jak dopadnou Češi. Už za půl roku je to tady. Fotbalový svátek klepe na dveře.

#Zaměřeno na fanoušky
Nejnovější : články