Manuál fanouška: Co musíš vědět o Euru 2020, aby tě nic nepřekvapilo

Čeští fotbaloví reprezentanti uspěli v kvalifikaci na EURO 2020 a v příštím roce tak vyrazí na nejprestižnější šampionát starého kontinentu. Mistrovství Evropy se však tentokrát bude konat v jiném formátu než obvykle. Kdy, kde a jak? Co by měl každý český fanoušek před startem fotbalového svátku vědět?

V letních měsících příštího roku čekají sportovní fanoušky fotbalové Vánoce. V červnu totiž startuje tradiční evropský šampionát, který má své místo v kalendáři jen jednou za čtyři roky. Tentokrát ale proběhne zcela jinak než v předchozích letech. Díky národnímu týmu, jenž mezi nejlepší mužstva starého kontinentu postoupil z kvalifikace, se mohou na parádní souboje o to víc těšit i Češi. Co je důležité před začátkem ME vědět?

1. Datum? Tradiční. Vezměte si volno na červen a červenec

Měsíc fotbalu a krásných zápasů. EURO bude brzy tady. Na příští rok si vezměte volno, nakupte zásoby a usedněte k televizi. Nebo vyrazte přímo na některý ze stadionů. 12. června totiž začíná největší fotbalový svátek Evropy. A potrvá třicet dní – do 12. července. Jako první vyrazí na bojiště Turecko s Itálií. Oba týmy skupiny A se proti sobě utkají v Římě právě 12. července. Oficiální prodej lístků na české zápasy je tady! Do systému se můžeš registrovat od 4. prosince.

2. Jedna země? Kdeže. Hned 12 států

V minulých letech se mistrovství Evropy konalo vždy v jedné nebo dvou spolupořadatelských zemích. Tomu je však konec. EURO 2020 zavítá do dvanácti států. A to na počest 60. výročí evropských šampionátů. Zápasy každé skupiny budou hostit vždy dvě města. A kdeže se vlastně bude hrát? V Římě, Baku, Petrohradě, Kodani, Amsterdamu, Bukurešti, Londýně, Glasgow, Bilbau, Dublinu, Mnichově a Budapešti. Obě semifinále a finále uvidí anglický Londýn.

3. Česká skupina? Staří známí a otazník

Češi se na prestižní akci probojovali přes trnitou kvalifikaci. V ní se utkali třeba s Anglií a bilance vzájemných zápasů zůstala vyrovnaná. Na EURU ji jeden z týmů vylepší. Právě Angličané jsou totiž jedním z dalších členů české skupiny D. Dalším skupinovým soupeřem budou Chorvaté, se kterými se Česká republika střetla na minulém evropském šampionátu. Tehdy z toho byla remíza 2:2. Poslední účastník skupiny je zatím neznámý. Vzejde totiž ze čtveřice Skotsko, Norsko, Srbsko, Izrael. Jasno by mělo být na jaře po play-off Ligy národů.

4. London calling! Českým fanouškům se vyhnulo cestování

Jak už víš, Euro hostí hned 12 zemí a většinu fanoušků bude čekat porce cestování. Češi v tomhle mají štěstí, narazili na vůbec nejpříznivější skupinu. Národní tým ji odehraje v Británii, konkrétně důležitá bude pro fanoušky spojnice mezi městy Londýn a Glasgow, ve kterých čeští lvi své zápasy odehrají. Nabízí se cesta vlakem nebo autobusem kulturní anglickou krajinou a hornatou skotskou Vysočinou. Vlakem je cesta rychlejší, vyjde na čtyři a půl hodiny, ale i výrazně dražší. Autobusem je cesta více než dvakrát delší, ale cena je příznivá, přeprava vyjde na několik set. V úvahu připadá i přeprava letadlem, která se pohybuje v podobných cenách a časech jako vlak. Volba je na tobě.

5. Diář k sobě. Kdy hrají Češi? A kdy bude korunován vítěz?

Na základě losu se český tým nejprve utká se zatím neznámým čtvrtým členem skupiny D. A bude to 15. června v Glasgow. 19. června pak svěřenci trenéra Šilhavého ve stejném městě změří síly s Chorvatskem. Na závěr skupiny je čeká těžký střet s Anglií, a to 23. června v Londýně. Skupinová fáze skončí 24. června, poté přijdou na řadu osmifinálová klání (27. – 30. června), čtvrtfinále (3. – 4. července) a semifinále (7. a 8. července). Finálová bitva proběhne 12. července od 21 hodin v Londýně. Doporučujeme ubytování v cílových destinacích zařídit co nejdříve. Volných pokojů ubývá a ceny stoupají.

6. Fotbalové chuťovky. Které duely budou na krev?

Los šampionátu proti sobě svedl řadu zajímavých týmů. Kromě českých zápasů si tak každý český fanoušek přijde na své. Skupina F už získala nálepku „skupiny“ smrti. Aby také ne. Jsou v ní Portugalsko, Francie a Německo. Vzájemné střety určitě budou stát za to. Pozornost jistě vzbudí i úvodní bitva Turecka s Itálií nebo zápas Ukrajiny proti Nizozemsku. A to je zatím známo jen 20 ze 24 účastníků. Další dechberoucí utkání ještě mohou přijít po doplnění skupin.

Zkrátka a dobře. Tohle mistrovství si nemůžeš nechat ujít. Ať už z pohodlí domova nebo ze sedačky na stadionu. Nebude se hrát o nic menšího než o titul evropského šampiona. Kdo si ho odnese? A jak dopadnou Češi. Už za půl roku je to tady. Fotbalový svátek klepe na dveře.

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně