Jiří Hanke – jediný Čech, co kdy oblékl dres Barcelony

Už je tomu 62 let, co nastoupil československý reprezentant a rodák z Dolní Bučice Jiří Hanke ke svému poslednímu zápasu v dresu slavné katalánské Barcelony. Jeden z nejúspěšnějších českých fotbalistů utekl před komunismem za svobodou do západního Německa, odkud se nakonec přes Kolumbii a Francii vydal do největšího španělského města na pobřeží Středozemního moře. Ve své úchvatné kariéře, která ale zůstává většině dnešních fanoušků kopané pozapomenutá, vystřídal kromě Blaugranas i slavnou pražskou Slavii či hamburský St. Pauli.

Jiří Hanke se narodil nedaleko od Kutné Hory v roce 1924. S fotbalem začínal v Lysé nad Labem, jeho výjimečného talentu si ale už v jeho sedmnácti letech všimli funkcionáři nedalekého Rakovníku, odkud nakonec, oklikou přes hanáckou Olomouc, zamířil do sešívaného dresu tehdy takřka neporazitelné Slavie. To už se ale psal rok 1944 a druhá světová válka se pomalu chýlila ke svému konci, ofenzivně založený obránce (jiné zdroje ovšem uvádějí, že hrál i jako záložník či útočník) tehdy nevědomky otevřel jednu z jeho nejtěžších životních etap.

O rok později se zúčastnil Pražského povstání, když se zabarikádoval uvnitř slavistického stadionu na pražské Letné. Fotbalový svatostánek se mu nakonec ubránit nepodařilo, Wehrmacht vypálil tehdy ještě dřevěný stadion do základů, mladému reprezentantovi se naštěstí nic nestalo. Po konci války se situace uklidnila a Hanke se opět mohl naplno věnovat fotbalu, v roce 1946 vyhrál Český pohár, v roce 1947 pak nad hlavu zvedl svou první a zároveň poslední ligovou trofej. Dva roky po Únorovém převratu, který se navíc nesl i ve znamení perzekucí „buržoazní“ Slavie, se tehdy už pětinásobný český reprezentant rozhodl k riskantnímu kroku a utekl přes hranice do Spolkové republiky Německo. Zde se na rok usídlil v přístavním městě Hamburku, kde nastupoval za tamní St. Pauli, se kterým skončil na druhém místě Oberligy skupiny sever za tehdy suverénním městským rivalem SV Hamburk.

Následující sezónu zamířil do exotické Kolumbie, kde nastupoval za santamartský Unión Magdalena. Kolumbijská liga tehdy patřila k těm nejlepším na světě, po jihoamerickém trávníku se totiž proháněl například i argentinsko-španělský kouzelník s míčem Alfred Di Stéfan. Láska k Evropě ho ale opět přivedla zpět na starý kontinent, přesněji do francouzského RC Lens.

Jeho největší angažmá přišlo o sezónu později, když si již tehdy osmadvacetiletého Čechoslováka vyhlédla světoznámá Barcelona. Strávil zde celkově čtyři sezóny, ve kterých nastoupil k 57 zápasům a vstřelil na obránce slušných pět branek. Poprvé se trefil už při své oficiální premiéře, když Barceloně přispěl k výhře nad Gironou 6:2 jedním gólem. Předtím za španělský klub ve třech zápasech nastoupil, vždy ale pouze v přátelském utkání a pod falešným jménem „Fernandéz“. Ze zisku trofeje se mohl radovat rovnou třikrát, v době jeho působení Barcelona vyhrála jednou ligový titul a dvakrát národní pohár. Ve své čtvrté sezóně se jeden z nejlepších českých fotbalistů historie postupně vytratil ze základní sestavy, vše vyústilo v jeho přestup do švýcarského Bielu, kde po roce svou úžasnou kariéru ukončil.

Fotbalu se nadále věnoval jakožto trenér, do Československa se už nikdy ale natrvalo nevrátil. Jiří Hanke zemřel v prosinci roku 2006 v úctyhodném věku nedožitých 82 let.

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně