Před 56 lety Dortmund sňal Dukle v památném zápase korunu královny

Dortmund se ve středu představí v zápase proti Slavii. Eden bude poprvé v historii hostit utkání Ligy mistrů. Není to ovšem poprvé, co se slavný vestfálský klub objeví v Česku. V minulosti hrál v Praze v rámci evropských pohárů dvakrát. V roce 1997 proti Spartě a ještě mnohem dříve, v roce 1963 proti Dukle v éře její největší slávy.

Jen dva roky po slavné účasti Dukly v Americkém poháru, kterého se zúčastnily nejlepší kluby tehdejšího světa, vyzval pražský tým Dortmund. Armádní klub se tehdy těšil obrovské slávě, v Americe neprohrál se žádným ze světových soupeřů, remizoval pouze s Concordií Montréal. Naopak porazil Crvenou Zvezdu Bělehrad, Hapoel Tikva, Rapid Vídeň, Monako, Espaňol Barcelona nebo Shamrock Rovers.

Jména jako Kouba, Šafránek, Vacenovský nebo Masopust budila právem respekt po celé Evropě. Jenže v Dortmundu nakonec našla po dlouhé době přemožitele.

Pověst Dukly do té doby byla opravdu neotřesitelná, vynikající hra dokonce Josefu Masopustovi přinesla cenu pro nejlepšího hráče Evropy. Jenže zápas s Dortmundem jí nevyšel. Prohrála vysoko 0:4.

„BVB se povedlo něco, co nedokázalo 11 vítězů různých evropských lig před ním. Porazit Duklu,“ psaly noviny. Ta měla do té doby skóre v Poháru vítězů pohárů 25:3, pouze Benfice se podařilo vybojovat remízu.

Hrálo se na konci podzimu a hráči se museli popasovat s prochladlým trávníkem. Možná i to přispělo k nečekané porážce. Strůjci úspěchu Němců na hřišti byli Timo Konietzka a Aki Schmidt. Do poločasu vedl Dortmund 2:0, i díky Konietzkovu neuvěřitelnému sólu dlouhému 40 metrů. Po pauze přidal dva góly Reinhold Wosab, jeden z penalty. Pražské publikum, přes 21 tisíc diváků, nevěřilo vlastním očím.

Šance pro odvetu byly z českého pohledu mizivé a to se bohužel i potvrdilo. Parta kolem Masopusta nedokázala špatně rozehraný dvojzápas zvrátit, v Německu prohrála 0:1 a její neporazitelnost byla zlomena. Dortmund pak v prosinci v dalším kole přejel 5:0 tehdy velmi silnou Benfiku. V Německu začali duelu přezdívat Zápas století.

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně