Fotbal ustoupil umění a hlavně stromům. Klagenfurt bude kvůli výstavě hrát dva měsíce v azylu!

Ještě v roce 2008 se při příležitosti Mistrovství Evropy v Rakousku a Švýcarsku po trávníku na Wörthersee Stadium proháněli hráči jako Lukas Podolski, Luka Modrič či Darijo Srna. Nyní ale ve městě na jihu Rakouska dali přednost umění před fotbalem, na jejich třicetitisícovém stánku švýcarský umělec Klaus Littmann prezentuje největší veřejně přístupnou výstavu v dějinách Rakouska. Chce tím upozornit na rozsáhlé odlesňování.

Multifunkční hala Wörthersee Stadion patří k těm nejmodernějším v Evropě, byla vystavěna v roce 2007 kvůli Mistroství Evropy, které se ve Švýcarsku a Rakousku o rok později konalo. Stadion, který se nachází v jihorakouském městě Klagenfurt, tehdy hostil skupinu B, kde se mezi sebou utkali Němci, Poláci, Chorvati a domácí Rakušani. Skupinu ovládli Chorvati, jejichž cesta ale skončila ve čtvrtfinále s Turky, Němci naopak před jedenácti lety postoupili až do finále, kde padli s tehdy takřka neporazitelným Španělskem.

Od té doby hraje na klagenfurtském stánku tamní fotbalový celek SK Austria Klagenfurt. Ten nepatří k rakouské fotbalové elitě a po většinu své existence hraje v klidném středu druholigové tabulky. Nyní se ale musejí fanoušci a hráči Austrie obejít bez svého domovského stadionu, ten totiž do konce října poslouží pro největší rakouskou veřejně přístupnou výstavu. A o co že jde? Švýcar Klaus Littmann se rozhodl upozornit na odlesňován tím, že na fotbalovém hřišti vysázel přibližně 300 stromů. Inspiroval se tak malbou rakouského umělce Maxe Peintnera, který se domníval, že jednou se nám podaří přírodu natolik vymýtit, že se na ní budeme chodit dívat právě jako na fotbal, či do zoologické zahrady.

Celkově na fotbalovém pažitu vyrostlo přes šestnáct druhů stromů. Patrioty celé výstavy jsou soukromí mecenáši, kteří se rozhodli uvolnit švýcarskému umělci až 390 tisíc korun.

Nevšední výstava sklidila celosvětovou pozornost. O fotbal se ale bát nemusíte, Austria Klagenfurt odehrává své domácí zápasy na vedlejším tréninkovém stadionu, který jí zatím kapacitou bohatě stačí. Navíc se zdá, že nevšední výstava přináší fotbalistům štěstí. Austria se totiž po šesti kolech nachází na prvním místě, a bojuje tak o postup mezi rakouskou fotbalovou smetánku. Představte si ale něco podobného v Česku. Nechali by si například Sparta, Plzeň nebo Zlín nainstalovat podobnou výstavu na své hřiště a hráli raději jinde?

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně