Wharton, Walker, Watson! Hráči tmavé pleti hráli v Angli už v 19. století. Kdo z nich byl první?

Černoši v anglické lize i jiných evropských soutěžích? V dnešní době nic neobvyklého. Hráči tmavé barvy pleti platí za pevnou součást různých týmů a za jedny z nejlepších fotbalistů. Ne vždycky tomu ale bylo tak. V předminulém a minulém století se však jednalo o raritu. Jak to dřív chodilo a kdo je považován za prvního černocha na "Ostrovech" a průkopníka takových trendů ve fotbale?

Fotbalisté tmavé barvy pleti hrají v dnešní době v Anglii ve spoustě týmů důležitou roli. Premier League se může pyšnit jmény, jako jsou Paul Pogba, Raheem Sterling, Divock Origi a další. A černošští hráči zářili v jedné z nejlepších soutěží světa i v nedávné minulosti.

Ne vždycky tomu ale bylo tak. Černochům museli umést cestičku jejich dávní předchůdci. Za úplně prvního černošského fotbalistu v zemi za kanálem La Manche je považován Robert Walker, který hrál v 70. letech 19. století za Parkgrove a Third Lanark Rifle Volunteers. Přibližně ve stejné době ho následoval Andrew Watson. Oba se potkali v Parkgrove, kde se Watson stal i prvním černošským sekretářem. Ve fotbale dokonce zapsal v letech 1881 až 1882 tři mezinárodní zápasy za skotský národní tým.

V kariéře později zašel ještě dál. V roce 1882 podepsal v klubu Queen‘s Park. Byl prvním černochem, jenž se objevil v zápase Anglického poháru a kromě toho nastupoval i za amatérské celky Pilgrims, Brentwood a London Caledonians.

Ani Walker, ani Watson však nebyli profesionálové. Za prvního profi hráče tmavé barvy pleti tak platí Arthur Wharton. Narodil se v africkém Jamestownu, což je dnes Accra, hlavní město Ghany. V devatenácti letech se přestěhoval do Anglie. Sice měl nastoupit do misie, místo od svého původního plánu upustil a stal se profesionálním atletem. Skvěle běhal sprinty, byl i cyklistou a hráčem kriketu. Ještě jako amatér hrál fotbal v Darlingtonu, poté se přesunul do týmu Preston North End, kde zažil „zlatou“ éru 80. let.

V roce 1888 ale fotbal opustil, aby se víc koncentroval na běhání. O rok později se na zelené trávníky vrátil, když se připojil k mužstvu Rotherham Town. Právě tady podepsal profesionální smlouvu. Roku 1894 se přesunul do Sheffieldu United a vystřídal ještě několik dalších klubů. Mohl hrát v bráně nebo na křídle a pro své mužstvo byl vždy velmi platný.

Ačkoliv by se tak mohlo zdát, že černoši měli později v Anglii umetenou cestičku, opak byl pravdou. V průběhu dalších desetiletí sice černošští hráči v Anglii působili, nikdy však ve velkém počtu. Lindy Lindbergh  hrál v Portsmouthu(1948), R. H. Brown ve Stoke City (1946) nebo John Charles ve West Hamu United (1963). V době rasového pnutí v 70. a 80. letech se objevil hráč jménem Cyrille Regis.

Přestože působil pro svou pleť v hodně špatné době, vytvořil ve West Bromwichi společně s dalšími černochy Brendonem Batsonem a Lauriem Cunninghamem údernou trojici. Ačkoliv skvělou partu tehdejší manažer týmu Ron Atkinson všemožně propagoval a podporoval, zlým projevům se hráči nevyhnuli. Létaly banány i nadávky. Regis si to však nenechal nikdy líbit a fotbal si tím otrávit. Proto je jedním z dalších průkopníků.

V dalších letech se situace postupně začala zlepšovat a v dnešní době snad není v Anglii tým, kde by žádný černoch nepůsobil. A právě tito muži stáli u zrodu toho, že jsou černoši na „Ostrovech“ i jiných soutěžích vítáni.

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně