Bohemians se do Austrálie vydali parníkem šířit slávu Československa, získali tak nový název i znak

Čtyřměsíční zájezd, cesta lodí, spousta zápasů, zasloužené ovace i originální dárek. O čem je řeč? Přece o Bohemce v Austrálii. Tehdejší tým AFK Vršovice se v roce 1927 vydal k protinožcům rozdávat fotbalovou radost. Díky nejdelšímu turné v historii získal pražský klub nejen slova chvály a uznání, ale také nový název a klubový znak. Vraťte se s námi do minulosti a vychutnejte si bohemácký výlet ještě jednou.

V kalendáři se psal rok 1927. Samostatné Československo tehdy neexistovalo ještě ani deset let, prezidentem byl Tomáš Garrigue Masaryk a za mořem se zrovna začal vyrábět Ford Model A. Do Čech v tu dobu přilétla pozvánka na zahraniční turné. Původně byla adresována československé reprezentaci, ta ale na dalekou výpravu vyrazit nemohla, a proto se začala hledat náhrada mezi tradičními kluby. Když postupně odmítly Sparta, Slavia i Žižkov, dostala se řada na tehdejší tým AFK Vršovice, který velkou výzvu přijal. Funkcionářům se navzdory různým zádrhelům, obtížím i nepřízni škarohlídů podařilo zájezd zorganizovat.

I když si dokonce museli půjčit hráče. Brankář Bělík v té době byl na vojně a nemohl si dovolit odjet pryč na tak dlouho, náhradního strážce svatyně klub navíc neměl. Do Austrálie si proto Vršovičtí půjčili gólmany Antonína Kuldu z Rapidu Vinohrady a Josefa Šejbla z Bubenče. Vedle nich vyrazili vstříc australskému dobrodružství František Krejčí, Antonín Kašpar, Jaroslav Kučera, Jaroslav Průšek, Václav Pinc, František Hoffmann, Jan Eisner, Jan Wimmer, Jan Knížek, Antonín Mašat, Oldřich Havlín, František Špic, Václav Rubeš a Jaroslav Hybš. Jako vedoucí výpravy odjel Zdislav Práger, k němuž se přidal mezinárodní sekretář Zdeněk Kalina. Muž, z jehož hlavy a iniciativy celá anabáze vzešla.

Protože šlo o reprezentativní a propagační akci, nelíbil se protinožcům těžko vyslovitelný název týmu, a tak se z vršovického celku stali pro australské potřeby The Bohemians = Češi. Aby mužstvo působilo dost světoborně, objednalo vedení klubu týmové oblečení – vycházkový oděv od módní firmy Dolejš, klobouky od firmy Čekan a obuv od firmy Baťa. Pro předzápasové nástupy s sebou hráči vezli bílá saka se svislými zelenými pruhy.

Dlouho plánovaný a očekávaný den D nastal ve čtvrtek 7. dubna roku 1927, kdy fotbalisté nasedli v Praze na Wilsonově nádraží na vlak směr Neapol. Tam je však čekalo nemilé setkání s místními úředníky Mussoliniho fašistické Itálie. V cestě mohli pokračovat jen po důkladné prohlídce a očkování. I to bylo hodně náročné, protože se čtyřka hráčů ztratila a místo nepěkného zážitku vyrazila do Pompejí. Italové si však naštěstí ničeho nevšimli a dali týmu zelenou k odjezdu. V italském přístavu pod Vesuvem Vršovičtí nastoupili na parník Orsova, který je 3. května 1927, tedy téměř po měsíci plavby, dopravil k australským břehům.

Ani na palubě se ale hráči nenudili. Dennodenně cvičili a při zastávce na Cejlonu dokonce odehráli přípravný zápas s výběrem místní posádky britského vojska, v němž zvítězili 4:2. V Austrálii Čechy vítali nejen manažeři australské fotbalové asociace a novináři, ale také fanoušci. Tým se z přístavu Fremantle po řece přesunul do Perthu, kde odstartovala série australských duelů. „The Bohemians“ postupně navštívili Sydney, Brisbane či Adelaide, prokřižovali kontintent křížem krážem.

Na jejich utkání chodilo okolo dvaceti tisíc lidí, výjimečně přišlo i čtyřicet. Fotbalisté si kromě zápasového vytížení mohli užívat pozvánky na různé bankety a večírky, vyráželi na projížďky po moři, dostihy a různé výlety. Vozili se v luxusních vozech a setkávali se s politiky i domorodci.

Tím nejdůležitějším však byl fotbal. Pražané odehráli celkem 19 zápasů s vynikající bilancí 14 výher, dvou remíz a tří porážek. Potěšily zejména tři skalpy australské reprezentace. Prohráli například s výběrem Queenslandu a týmem Maitland Cessnock.

DOBRODRUŽNÝ NÁVRAT, VELKÉ OVACE FANOUŠKŮ I NOVÝ NÁZEV A ZNAK. SEZNAMTE SE, KLOKANI BOHEMIANS

Přesto zanechali skvělý dojem a místní novináři dokonce psali, že byli lepší než Angličané, kteří byli jako jediní pozváni do Austrálie před Čechy. Kromě dojmů a 14 trofejí za vítězství si Vršovičtí odvezli domů také dva klokany, které jim symbolicky věnoval výpravě M. J. Kirwan, ministr veřejných záležitostí Queenslandu a prezident fotbalové asociace tohoto státu. Bohemians je ale museli v domovině odevzdat, byl to totiž dar pro prezidenta Masaryka, který měl uctít kromě prezidenta i členy výpravy a všechny Čechoslováky.

Fotbalová pouť po kontinentu protinožců skončila 4. července 1927, kdy se výprava nalodila v Perthu na loď Orvieta a vydala se zpátky domů. Dobrodružstvím ale ještě konec nebyl. Na zpáteční plavbě potkala plavidlo velká bouře. Vlny zalévaly palubu, několik cestujících utrpělo zlomeniny a většina hráčů dostala mořskou nemoc. Do toho se museli starat o oba klokany, nejvíc Kulda a Hybš. Všichni ale ve zdraví přežili a 30. července s velkou slávou dojeli domů do Prahy. Fanoušci je vítali už od Břeclavi, na hlavním nádraží v Praze bylo dokonce tak našlapáno, že se k vstupu vydávalo zvláštní povolení. Když Vršovičtí dorazili do Prahy, jejich pomyslný tachometr ukazoval 50 tisíc kilometrů.

A to tým nedorazil kompletní. Trojice Průšek, Havlín a Kašpar totiž v Benátkách zmeškala vlak a vedoucí výpravy Zdislav Práger se pro ně musel vrátit. O den později společně s nimi dorazili i klokani, které v Tarvisiu zdrželi kvůli zvěrolékařské prohlídce. Společně s nimi Vršovičtí přivezli ještě čtyři papoušky. Prezident Masaryk exotické tvory symbolicky převzal, a poté je věnoval zvěřinci v pražské Grébovce.

O zájezdu se ještě hodně dlouhou dobu mluvilo. Australská anabáze totiž měla velký význam. Výprava propagovala novou republiku a šířila slávu československého sportu. Hráči se prezentovali vynikajícími výkony na hřišti i skromným vystupování mimo něj, čímž si získali mnohé sympatie. Navíc zvýšili zájem o Československo.

Vršovičtí díky daleké cestě navíc získali nové jméno. Protože je v Austrálii označovali jako „The Bohemians“, pomáhal si později a čím dál častěji tímto oslovením i československý tisk. Přestože se to hráčům a příznivcům nejdřív moc nelíbilo, došlo na jaře roku 1928 k přejmenování týmu na Bohemians AFK Vršovice. Zelenou hvězdu ve znaku pak nahradil klokan, typické zvíře Austrálie. A od té doby sídli ve Vršovicích právě klokani.

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně