Angličtina s přídechem brněnského hantecu. Dva Britové fandí Zbrojovce po celé republice

Zbrojovkast. Tedy spojení slov Zbrojovka a podcast. Stojí za ním dva Britové - Skot Sam a Angličan David, kteří natočili už dvacet přibližně hodinových povídání o tradičním brněnském klubu. Oba "flintě" fandí několik let a obecně mají v českém fotbale překvapivě dobrý přehled. Pojmy jako Chmel Blšany, Pod Lízátky ani Berbr jim nejsou cizí. "Prostě chodíme na fotbal a pak o tom naříkáme," říkají se smíchem o svém podcastu.

Z ostrovů do české kotliny

Příznivec anglického třetiligového Coventry David žije v Česku už čtrnáct let. Dřív učil, teď pracuje ve velké společnosti. Sam žije v Česku pět let, protože tu studoval dokumentární film a teď také pracuje v korporaci. "A nic víc o sobě neřeknu, všechno ostatní je jen fotbal," vtipkuje fanoušek skotského Aberdeenu.

Na nápad na podcast přišli v jednom z brněnských barů. Vysílat v Česku podcast o jednom fotbalovém klubu? Slušné. O druholigovém fotbalovém klubu? Odvážné. V angličtině? Šílené! "Byli jsme už docela opilí," přikyvuje pobaveně Sam.

Ten jako první vyslovil, že by se dva kamarádi, které kromě fotbalu spojuje třeba i to, že jsou muzikanti, mohli o podcast o Zbrojovce pokusit. "Řekl to první, ale já jsem o tom už dlouho přemýšlel," směje se David.

K tomu, aby první nahrávka spatřila světlo světa ovšem vedla ještě dlouhá cesta. "Do té doby jsme měli spoustu plánů… Včetně toho, že budeme mít kapelu, která bude zpívat jen o fotbale nebo vytvoříme ukulele orchestr. Takže jsem nepředpokládal, že podcast o Zbrojovce spustíme," říká Sam.

Jenže David byl zarputilejší. "Já tomu věřil! Koupil jsem vybavení, chtěl jsem, aby to někam vedlo," vzpomíná. V červenci načal Zbrojovkast druhou sezonu, v té první měl devatenáct epizod. "Bavilo mě to dávat dohromady. Nahrávat, stříhat, mixovat a přidávat k tomu podivné znělky. Baví mě se s tím srát, aby to znělo, doufám, profesionálně," popisuje David.

Pro Zbrojováky už nejsou za exoty

V uplynulém roce dokázala dvojice z Britských ostrovů detailně rozebrat všechny posty sestavy Zbrojovky, přestupy, výměnu trenéra a další dění okolo klubu.

Brnu oba fandí delší dobu. "Prvních pár let jsme pro ostatní fandy byli partička přitroublých cizinců, co chodí na Zbrojovku. Teď s nimi jezdíme ven a se všemi se známe. Všude je to samé 'Čau borci!'" směje se zase David.

Podcast nemá žádný konkrétní cíl. "Nikdy nebudeme velký podcast a nebudeme na tom vydělávat. Prostě chodíme na fotbal a pak naříkáme jak to bylo strašné," zase vtipkují oba sympatičtí Britové. "Pro mě je to jen další ze záminek navštěvovat víc zápasů Zbrojovky. Někteří lidi za hranicemi a pár fanoušků Zbrojovky to mají rádi, což je super," dodává Sam.

"Jedna z věcí, co bych chtěl dělat víc je přesvědčit cizince z Brna, aby taky chodili na Zbrojovku. Dost lidí ze zahraničí tu žije mimo normální život. Baví se mezi sebou anglicky nebo jinak, ale na fotbale potkáte normální lidi a spřátelíte se s nimi," myslí si.

Nejen o fotbale

A naráží tím na jeden velký paradox. Část posluchačů podcastu nikdy neviděla hrát žádný zápas Zbrojovky. "Je to možná trochu zarážející, ale poslouchá nás i dost lidí, kteří Brno vážně nikdy neviděli," odhaluje David.

Totiž ani samotný Zbrojovkast není čistě fotbalovou záležitostí. "Rád dávám nefotbalové až nerdovské věci. Náhodné hudební vložky, 'unbelievables', hudební efekty," popisuje David, který má mix ve dvojici na starosti.

"Nechtěl jsem, aby to byl jen fotbalový podcast. Hodina mluvení o druholigovém českém klubu je fakt dost. Proto jsem přidal další věci – znělky z nádraží, covery anglických songů přezpívané do češtiny nebo pro každý podcast speciální pivo. Chtěl jsem, aby to bylo přístupné i pro lidi, kteří nikdy neviděli Zbrojovku, ale aby je to bavilo. Lidi nás poslouchají i díky těmto věcem," vypráví.

Dozvědět se tak v podcastu něco nového o vlastní zemi mohou i Češi. David totiž například do každého dílu vkládá i znělku Českých drah z některého z větších vlakových nádraží. "V Anglii nic podobného nemáme a v Česku taky moc lidí neví o tom, že na různých nádražích máte různé znělky před hlášením. Je to strašně podivínské, nerdovské. V podstatě koho by to mělo zajímat? Mě to zajímá. Jedná se o nějaké lokální vyjádření. V Pardubicích mají Já mám koně, vraný koně, protože tam mají Velkou pardubickou. Geniální!" všímá si detailu specifického pro českou železnici.

Zbrojovkast rozhodně stojí za poslech. David a Sam milují fotbal a je to na jejich zaujetí vidět. Ostatně fanoušek Aberdeenu to vystihuje přesně. "Každou sobotu nebo neděli devadesát minut neřeším práci, svou holku, účty ani nic jiného. Devadesát minut jsem stoprocentně soustředěný na to, proč Šimon Šumbera nezahrál tuhle přihrávku kam měl a celé je to o hře a kamarádech. V moderním světě tohle člověk potřebuje. Něco, kde můžeš úplně utéct a vnímat jen jednu věc," dodává na závěr první části rozhovoru.

Druhou vydáme na Přihraj.cz později a bude především o vztahu obou britských fanoušků ke Zbrojovce Brno, ale o jejich pohledu na český fotbal. Pozvánkou budiž Samovo prohlášení z této části povídání: "Tenhle rozhovor ti bude k ničemu. Furt jen na něco nadáváme…"

Zbrojovkast si můžeš poslechnout na všech dostupných podcastových aplikacích jako Spotify, Soundcloud, iTunes, či Audioboom. 

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně