Liga startuje! S hvězdami i novinkami. Trenéři budou dostávat karty, sázka už padla na Straku

12. 07. 2019 / Martina Kramerová

Článek náhled

Foto: Přihraj

Už je to tady. Fotbaloví fanoušci se po krátkém volnu opět dočkali. Po letní přestávce se totiž vrací FORTUNA:LIGA. A startuje už dnes. Nový ročník, v němž je největším favoritem pražská Slavia, bude provázet řada novinek. Ty se budou týkat především pravidel – mají zmírnit strkanice ve zdi nebo zrychlit střídání hráčů. Rozhodčí už navíc nebude brán jako součást hry. Hlavní cíl? Zvýšit plynulost. Na co jaké novinky se před cestou na stadion připravit? Prozradíme i na která mužstva se nejvíc sází a kdo byl korunován do role lůzra.

Sportovní příznivci se opět dočkali. Po několika týdnech volna se opět roztáčí kolotoč nejvyšší české fotbalové soutěže. A měl by být hodně zajímavý. Velcí favorité sice posílili, zároveň přišli o některá svá esa a každý bude zvědavý, jak se se změnami popasují. Pohledy se budou upírat nejen na Slavii a Plzeň, ale také na Letnou, nebo třeba na Baník, v němž pokračuje matador Milan Baroš.

Kromě proměn v kádru se jednotlivé týmy musí vyrovnat také s velkými novinkami v pravidlech. Ty vymyslela FIFA především proto, aby zvýšila plynulost hry. První změna se týká samotného úvodu zápasů. Doteď si týmy mohly vybírat pouze stranu, teď si mohou volit mezi stranou a míčem. Ušetřeny nezůstaly ani standardní situace. Při stavbě zdi, v níž budou tři nebo více hráčů, nesmí být fotbalisté útočícího týmu. Ti musejí dodržovat vzdálenost jednoho metru, aby se předešlo strkanicím a konfliktům. Pokud se pravidlo poruší, dostane bránící celek výhodu volného přímého kopu.

Od nové sezony všichni členové realizačního týmu mohou obdržet stejně jako hráči žluté a červené karty. To by mohl být pro některé velký problém. Především po halasné trenéry. Dokonce už padají sázky, kdo jako první bude vyloučen. „Ve Fortuně už jsme přijali sázku 50 tisíc korun, že prvním takovým trenérem bude František Straka,“ přiznal s úsměvem Ondřej Šnaidauf z Fortuny.

Novinka se týká i sudích, kteří nově nebudou bráni jako součást hry. Pokud je v průběhu hry zasáhne míč, bude se přerušovat. Rozhodčím zároveň ubude starost o to, zda hráč zahrál úmyslně rukou, nebo ne. Gól, jenž bude dosažený rukou, nebo padne po situaci, jíž hra rukou předcházela, nebude platit.

Změny se týkají i střídání. Fotbalisté musí nově opustit hřiště co nejkratší možnou cestou. Nebudou tak moc záměrně zdržovat hru při střídání z prostoru laviček. Menší obměna čeká i gólmany při pkutových kopech. Brankář vždy musel mít při penaltě obě nohy na čáře. Teď? Stačí, aby měl na úrovni čáry jen část nohy. Při odkopu od branky už navíc nemusí míč před dotykem dalšího útočícího hráče opustit pokutové území.

Jak se nová pravidla uchytí? To se teprve uvidí. Zatím se uplatnila třeba na Copa América a MS žen. Uvidí se, jak budou přijata v českém fotbalovém rybníčku. Stejně jako start. Komu se zadaří hned na úvod a kdo se bude chytat za hlavu? Podle sázkařů jsou největšími favority na zisk titulu úřadující mistři ze Slavie, v závěsu za nimi se věří Spartě a až poté Plzni. Nejhorší prognózy naopak mají Opava a Příbram. Jak to všechno dopadne?

#Téma
Nejnovější : články