VIDEO: Stadion kdysi slavných Drnovic exkluzivně zevnitř, krásný fotbalový stánek chátrá

Na přelomu tisíciletí se v malé obci nedaleko Vyškova hrály evropské poháry i vypjaté ligové duely. Místní dodnes vzpomínají, jak třeba při derby se Zbrojovkou a zápasech s jinými atraktivními soupeři nešlo přímo v místě konání zaparkovat, a tak museli později přijíždějící diváci nechávat svá vozidla po okolních vesnicích. Jednoho dne ale Drnovice zmizely z fotbalové mapy. Na tu ji vrací místní nadšenci pro něž je však přítěží šestitisícový stadion. Ten postupně ohlodává zub času. Nahlédněte do prostor, které jsou běžnému návštěvníkovi skryty.

Příští rok to bude přesně dvacet let, co do Drnovic, malé jihomoravské vesničky nedaleko od Vyškova, přijel světoznámý Mnichov 1860. Ten tam zavítal v rámci Poháru UEFA, do kterého se FK Drnovice kvalifikovaly ze třetího ligového místa. Vlivnému fotbalovému funkcionáři Janu Gottvaldovi se povedlo vytáhnout do té doby neznámý moravský celek z 1. B třídy až na prvoligové výslunní. Tam se klub držel celých deset let, než přišel tvrdý pád. Klub byl nejdříve vyloučen do MSFL, později úplně zanikl. Teď v Drnovicích fotbal obnovili. Na první ligu to sice nevypadá, k vidění je v jihomoravské vesničce opět 1. B třída.

Psal se rok 1932 a v Drnovicích vznikla Česká sportovní společnost Drnovice, pod tu spadal i fotbalový oddíl, který ale našel své útočiště na prvních patnáct let v nedalekém Starém Luhu. Nikdo v tu dobu nemohl tušit, že se bude v líbezné vesničce, která čítá přes dva a půl tisíce obyvatel, hrát první fotbalová liga.

Vzestup drnovického fotbalu nakopl vlivný fotbalový funkcionář Jan Gottvald, tým se během deseti let prokopal z 1. B třídy Jihomoravského kraje až do nejvyšší fotbalové soutěže. Jednalo se o malý fotbalový zázrak, jehož obdobu bychom v celém fotbalovém světě hledali jen ztěží. Není proto divu, že už v době před dvaceti lety, vzbudil vzestup komorního celku nevídaný zájem.

Gottvald začal v Drnovicích působit v roce 1983 a tehdy měl ambici je dostat do krajského přeboru nebo divize. "Už tehdy mě měli za blázna," svěřil se později. Opravdu obratný byl v získávání prostředků pro svůj klub. Proč právě Drnovice? Gottvald byl místní rodák a měl sen zde vybudovat prvotřídní klub. Bývalý majitel Brna se jednou nechal slyšet, že v Česku byl pouze jeden jediný člověk, který měl v první lize klub jako koníček. A tím měl být právě Gottvald.

Společně s postupem do ligy se začal budovat i dnes chátrající fotbalový stánek, ten ve své nejlepší době zažil dvě reprezentační utkání – se Švýcarskem a Jižní Koreou. Český výběr ani jednou nepadl a zvítězil 3:0 a 5:0. Sportovní areál Drnovice, jak se momentálně oficiálně stadion jmenuje, hostil ale i jedno evropské mistroství. Tím bylo to do 16 let, tehdy jej vyhráli Španělé v čele se světoznámým s Pepe Reinou v brance. Češi skončili čtvrtí, v brance nastoupil Petr Čech, v poli pak Jaroslav Plašil nebo Ondřej Švejdík.

Drnovický tým se udržel v nejvyšší ligové soutěži přesně deset let, největší slávu ale zažil v době okolo přelomu tisíciletí. Sezónu 1999/2000 zakončili jihomoravští fotbalisté na třetím místě, do útulné vsi tak zamířily evropské poháry. Konkrétně Pohár UEFA (dnešní Evropská liga). V předkole Drnovice hladce prošly přes bosenský celek FK Budučnost Banoviči, v prvním turnajovém kole už byl pro Jihomoravany los nemilosrdný. Drnovice narazily na věhlasný Mnichov 1860. Německý celek i přes velmi dobrý výkon svého českého soupeře nakonec postoupil díky domácí výhře.

Velkou měrou se na vzestupu klubu podílela firma Chemapol, která byla hlavním drnovickým sponzorem. Jihomoravský celek v té době patřil k nejbohatším českým celkům a mohl si dovolit mít v týmu několik reprezentantů. Mezi nejznámější patří brankářská legenda Slavie Martin Vaniak, Erich Brabec, Radek Drulák nebo třeba momentální trenér české fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý.

Největší slávu v podobě evropských pohárů ale vystřídal postupný úpadek klubu, firma Chemapol už nadále nemohla sponzorovat finančně náročný fotbalový celek, předsedou se opět stal Jan Gottvald, ten už ale pád klubu nedokázal zastavit. V sezóně 2001/2002 nejenže Drnovice spadly do druhé ligy, kvůli podezřelým machinacím s hráči je navíc svaz poslal až do MSFL, tedy třetí nejvyšší fotbalové soutěže.

Z té se sice ještě dokázali jihomoravští fotbalisté vykopat zpět do první ligy, rok 2005 byl ale pro klub osudný. Finanční problémy nejprve klub i přes osmé místo v prvoligové tabulce poslaly o soutěž níž, o rok později pak znamenaly pro klub z Drnovic konečnou – ten tak na krátkou dobu zanikl.

Místním se ale podařilo klub obnovit, muži momentálně hrají 1. B třídu a po zdlouhavém odkupu zchátralého stadionu do rukou radnice začínají i první opravy na kdysi krásném fotbalovém stadionu. Ten je přesto ve špatném stavu, jak jde vidět na videu. Některé jeho části by se sice měly bourat, alespoň část by měla být ale renovována a použita k účelům místního skromného fotbalového celku.

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně