Oslava fotbalu v Dolních Břežanech, před kamerami ČT bylo k vidění rovnou devět branek

17. 06. 2019 / Libor Kokoška

Článek náhled

Víkendová sobota byla pro celé Dolní Břežany velkým svátkem, na malebném fotbalovém hřišti totiž propukla sláva, o které se bude ve vesničce u Prahy vyprávět ještě hodně dlouho. Televizní duel okresního přeboru mezi domácími fotbalisty a týmem Sokol Zlatníky z nedaleké vesnice, totiž skončil nečekaným výsledkem 3:6. Fanoušci při sledování napínavého zápasu navíc mohli ochutnat vychlazené pivo, parádní klobásu nebo si zkusit jednu z fotbalových atrakcí na tréninkovém hřišti. Ani tentokrát nechyběl stánek Fortuny.

V sobotu jsem si přivstal a vyrazil do Dolních Břežan. Na břežanský svatostánek jsem dorazil okolo deváté hodiny, ihned mě přivítala pětice pohledných dobrovolnic. Vstupné za pouhých padesát korun, navíc se slosovatelným lístkem do tomboly, je opravdu lidová záležitost. V malebné vesnici kousek od Prahy návštěvníka uvítá pohledný areál, naproti šatnám a restauraci se rozkládalo dobře upravené travnaté hřiště, kde se už vše připravovalo na nadcházející duel. O kousek dál stál i umělý trávník, který tentokrát ale sloužil výhradně fanouškům jako fanzóna.

Jakmile se hráči vydali na rozcvičku na hřiště, přišlo první překvapení pro všechny přítomné fanoušky, domácí fotbalisté se totiž rozcvičovali v reprezentačních dresech! Velký rozruch navíc způsobil příchod reprezentačního trenéra Jaroslava Šilhavého nebo návštěva plzeňského gólmana Matúše Kozáčika, ten v Dolních Břežanech dokonce bydlí. Přítomným divákům navíc prozradil, že by mohl za jejich favorizovaný klub po konci kariéry nastupovat.

Začátek utkání se nesl ve slavnostním duchu, s hráči totiž na hrací pažit nastoupily i děti oblečené do břežanských dresů. V ten moment začal i televizní přenos, který byl do programu České televize zařazen díky projektu Můj fotbal živě.

Do utkání vstoupili lépe hosté, v poločase totiž na světelné tabuli svítilo skóre 1:3. Jedinou domácí branku první půle vsítil z penalty technický vedoucí české reprezentace Tomáš Pata. Nejzajímavější událostí ale bylo střídání Vlastimila Horáka ve 40. minutě, ten neodstoupil kvůli špatnému výkonu ani kvůli zranění. Jednoduše mu za několik hodin letělo letadlo do Ameriky. I riziko nestihnutého letu tak byli hráči schopni obětovat, aby si aspoň na chvíli užili výjimečný zápas.

V první poločase jsem vyzkoušel klobásu, ta ani tentokrát nezklamala. Ideálně propečená štýrská klobása sice stála sedm pětek, ale byla jednou z nejlepších, kterou jsem kdy na fotbale ochutnal. Na závěr patnáctiminutové přestávky jsem si ještě vystál frontu na propečenou grilovanou krkovici, ta stála jen o dvacet korun víc než klobása a dala by se tak považovat za plnohodnotný oběd.

Druhý poločas přinesl dalších pět branek, ke smůle domácích fanoušků tři z toho do břežanské branky. Kapitán hostí zkompletoval ve 75. minutě svůj hattrick. Po konci utkání, které tak skončilo 3:6 pro domácí, ještě následovala zasloužená domácí děkovačka a předání trofejí břežanské přípravce. Ta totiž obsadila na celorepublikovém školním turnaji ve fotbale fantastické druhé místo, předávání se zhostil i slovenský reprezentační brankář Matúš Kozáčik.