Kdo je to ten Groundhoppík? A o co mu jde?

12. 06. 2019 / Libor Kokoška, Přihraj

Článek náhled

Foto: Přihraj

Od loňského léta brázdí české stadiony náš Groundhoppík. Často si vybírá stadiony, které by většina fanoušků pominula a raději by zamířila na třeba nejbližší utkání FORTUNA:LIGY. To ovšem neplatí pro fotbalové nadšence, kteří se věnují koníčku, kterému se říká anglickým slovem groundhopping. Ti milují fotbal samotný, jde jim o hru a zážitek z místa, kde se hraje. O genius loci.

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Groundhoppík odjíždí ze Smetanovy Lhoty se spoustou zážitků ??⚽️ Tak tady začínal s fotbalem legendární Honza Koller ??? #prihraj #groundhopping #groundhoppingcz #fotbal

Příspěvek sdílený Fortuna #PŘIHRAJ: (@fortunaprihraj),

Tady můžeš sledovat toulky našeho Groundhoppíka.

Groundhopping je fotbalový fenomén pocházející z Anglie, kterému se už ale hojně daří i na kontinentu. Třeba v Německu, Norsku a státech Beneluxu. Smysl groundhoppingu je prostý a jasný. Fanoušci oddaní tomuto koníčku cestují po fotbalových stáncích doma i ve světě a navštěvují  zápasy různých úrovní.

K tomu samozřejmě neodmyslitelně patří ochutnávání místního občerstvení, hlavně klobás a piva, a hodnocení stadionu a zázemí domácího klubu. Důležité je pro groundhoppery vše zdokumentovat fotkama. Groundhopping sice nemá žádná striktní pravidla, nepsanou dohodou ale je, že se groundhopper snaží procestovat co nejvíc stadionů a nasát tamní fotbalovou kulturu.

V praxi to pro mnohé nadšence, kteří koníčku propadli, znamená vydat se každý víkend v sezoně na cestu a zamířit na vybraný fotbalový stadion.

Jako každý fotbalový fenomén, i groundhopping pochází z kolébky fotbalu. Angličtí fanoušci už v 70. letech minulého století začali hojně cestovat do dálav a navštěvovat zde fotbalové svatostánky, hlavně z nižších tříd. Pořádnou formu tomu dali ale až na začátku divokých osmdesátek Němci, kteří svou cestovatelskou zálibu povýšili o úroveň výš a vydali se na zajímavé fotbalové utkání i za hranice vlastní země. Zejména pak do států Beneluxu, nebo po revoluci i do Československa. Dodnes Němci patří mezi nejaktivnější národ.

Momentálně je groundhopping hojně rozšířený zejména ve Spojeném království, Německu, Nizozemsku, Belgii, ale taky třeba Norsku. Samotný fenomén navíc rychle proniká i dále na východ a už i v Česku má řadu stoupenců, kteří se svými výlety chlubí na sociálních sítích nebo webech.

Groundhopping nemá takřka žádná pravidla, obecně mezi fanoušky ale panuje názor, že cestovatel si může fotbalový stadion odškrtnout pouze v případě, že na něm navštívil nějaké to utkání. Aby se fotbalovým nadšencům počítání zápasů ulehčilo, vznikají webové stránky a mobilní aplikace, kam stačí jednoduše zadat zápas, který se vám už automaticky přičte do vašeho seznamu. Můžete tak například soutěžit s kamarády v okolí, nebo soutěžit s jinými fanoušky v rámci jednoho klubu. Hlavní je ale na grounhoppingu zábava a poznávání nových stadionů.

I když nemá žádnou oficiální organizaci, existuje několik málo klubů, do který se fotbalový fanoušek může přidat, většinou po dosažení nějakého významného milníku. Nejznámějším je anglický The 92 Club, který sdružuje všechny groundhoppery, kteří navštívili všechny stadiony klubů hrajících v prvních čtyřech anglických ligách.

Poslední dobou je pro groundhoppery velkým hitem neprozkoumaná Argentina a Brazílie, nebo naopak nižší fotbalové soutěže. Zejména na ty se pak zaměřuje náš Groundhoppík, který cestuje po celé České republice a navštěvuje ty nejzajímavější z fotbalových utkání.

#Groundhoppík doporučuje
Nejnovější : články