Groundhoppík na cestách: Expedice Vratislavia, infarktové derby pod Ještědem a šlágr o mistra ligy

Svěží jarní vánek zavál našeho Groundhoppíka na další dva duely. Nejprve se vydal do Vratislavic nad Nisou, které leží hned vedle Liberce. Z opačné strany místní dominanty Ještědu tam přijelo Jablonné v Podještědí. Napínavý duel krajské I. B třídy pak vystřídal zápas víkendu – souboj mezi Slavií a Plzní o první místo v tabulce FORTUNA:LIGY.

Že mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jezdí tramvaje, to ví asi každý. Ale málokdo už ví, že se s ní dá dojet téměř až ke hřišti B-třídních Vratislavic. Hukot populární elektrické dráhy je zřetelně slyšet i na ochozy stadionu domácí Jiskry. Ta v neděli krátce po poledni hostila Jablonné v Podještědí, které se v tabulce nacházelo jen o příčku výše!

Hned při vstupu do areálu mě odchytil správce hřiště, kterému jsem pochválil precizně upravený pažit a padlo i slovo o těsně přiléhající hasičské zbrojnici. O hašení emocí na tribunách se však nestará vratislavická požární jednotka, ale úplně jiná instituce. „Na tohle tady máme pípu,” odpověděl humorně přívětivý muž. A že těch emocí bylo! Ale k tomu se ještě dostaneme.

Vratislavické hřiště je vsazeno doprostřed obce. Díky své poloze ve svahu se z hlediště nabízí jedinečný pohled na protilehlé jizerské vršky i na typické liberecké panorama s Ještědem. Ten byl sice zahalen mlžným oparem, leč v polovině první části se i na něj otevřel výhled a atmosféra tak nabyla ještě výraznějšího dojmu.

Díky nedávné rekonstrukci mají místní k dispozici zcela nové kabiny, které ale nejsou přímou součástí areálu, hráči tak tedy musí vystoupat pár schůdků, aby se ocitli na hrací ploše. Ta je prostorná, rovná a především dobře udržovaná. Však se také správce pochlubil, že to tu „válcují sedmkrát týdně.” Na straně „po svahu dolů” jsou plechové střídačky a prostor pro trenéry. Naproti se pak na piedestalu skví hlavní tribuna, pod kterou se v rohu producírovalo i pár kačenek.

Dopolední déšť zkrápěl lavičky, na kterých se tak místy držela malá jezírka. Velké plus ode mne dostaly labužnické stolečky připevněné ke klandrům, na něž je možno odkládat klenoty z groundhoppíkova posvátného okénka. Jedinečné hřištní aroma pak dodávají tribunám pivovarské deštníky, které se osvědčí hlavně při dešti.

Na začátku tribuny je již zmíněný výčep a také konferenční místnost a prostor pro ozvučení. Mimo hru se tak z ampliónu line tón regionálního rádia. Naprostou peckou v tomto oboru byl program, který všem na stadionu dal nahlédnout do astrální roviny lidského života. Fanoušci i rozcvičující se hráči totiž vyslechli relaci s horoskopy. Každý se tak ještě před zápasem dozvěděl, co ho čeká a čím by se měl v budoucí době zabývat.

Jedno jsem však věděl i bez horoskopu. A sice to, že si ještě před zápasem dám pivko. Zašel jsem tedy k okénku, kde jsem obdržel precizně natočený půllitr smíchovské jedenáctky. Bylo sice trochu chladněji, ale do přesné míry naplněný kelímek i tak zahřál na duši. Cena „tři pětky” se pak řadí k takovému běžnému průměru.

Usedl jsem tedy na lavičku a zakoukal se do zápasu. „Zdravím fotbalové kmety,” zazněl vedle mne alt jednoho ze skalních příznivců, který pozdravil další tradiční návštěvníky. Ti se v prvním poločase dočkali jedné branky, která byla nakonec i rozhodující. Padla těsně před koncem prvního dějství, během kterého se vyčasilo a na vratislavickou trávu začaly dopadat sluneční paprsky.

Po pětačtyřiceti minutách bojovného fotbalu přišel čas na klobásku. Za pětačtyřicet kaček jsem dostal solidního „pana ředitele” s pěknou porcí chleba a jezerem hořčice. Chuťově bylo překvapení pana řezníka na dobré úrovni, jen bylo trochu syrové. Takové dvě tři minutky na grilu by mu rozhodně neuškodily. I tak ale potěšilo na groundhoppíkově duchu.

Již sluncem prozářený druhý poločas přinesl velké drama a především hodně vypjatý závěr. Stále vedoucí Jiskra se dostala pod tlak hostujícího Tatranu, kterému se povedlo dokonce vyrovnat, ale dorážející hráč stál v ofsajdu. Pod kotel nervozitou svázanému Jablonnému pak asistent rozhodčího přiložil, když zdvihl kostkovaný praporek ve chvíli, kdy by jeden z hostů mohl jít téměř sám na branku.

V době kopu tento sice stál za obranou, a to o dobré dva metry, jenže to by se nesmělo jednat o odkop od branky. Po následném míči rozhodčího a domácím zakopnutí přišel další brejk a centr na hráče, který byl tentokrát v oprávněném ofsajdu. Rozhodčího ruka opět vystřelila nahoru, a ačkoliv tedy oprávněně, i tak pořádně rozdmýchala oheň v táboru nejen hostujících fandů.

To dalo průchod tradičním hláškám, které určily pomeznímu rozhodčímu budoucí profesi. Hádáte správně, skutečně se jedná o post signalisty na nádraží. Jiskra nakonec nejtěsnější náskok udržela a mohla se se svými příznivci oddat děkovačce. Ještě předtím jsem ale ocenil logistické myšlení jednoho z „fotbalových kmetů”. Ten svému kolegovi vyslal jasné pokyny k následujícímu zápasu. „Do Vesce jeď vlakem, dáme si kořalku!” Tomu říkám správné propozice zájezdu!

Ještě naposledy jsem pohlédl směrem k Ještědu a vydal se k dalšímu špílu. Když jsem procházel kolem hostujících hráčů a činitelů, bylo z nich jasně vidět rozhořčení z konce duelu. Elektrickou drahou jsem vyrazil vstříc víkendovému fotbalovému šlágru. Pln dojmů z dalšího úžasného fotbalového prostředí jsem zamířil do pražského Edenu.

Z krajského přeboru na boj o ligový titul

I přes drobné dopravní komplikace jsem dorazil včas, od žlutě oděných Fortuna girls jsem vyfasoval jedinečné náramky a vydal se na tribunu. Usadil jsem se ve druhém patře, odkud jsem měl dokonalý přehled o dění na hřišti i v hledišti. Ještě před usednutím jsem vyfasoval pivo. Plastový kelímek se zálohou padesáti korun a podobiznou reprezentanta Tomáše Součka byl naplněn mokem z dílny pivovarnického knížete Lobkowicze.

Musím uznat, že ve Vratislavicích mi pivo nehledě na cenu chutnalo více. I když z Plzně nedorazilo mnoho diváků, měl zápas nehledě na průběh dobrou atmosféru. Na tribunách se nakonec sešlo přes osmnáct tisíc diváků. Podle atmosféry v obou táborech byla vidět velká nervozita na obou stranách. Přeci jen šlo o titul. I když ještě není liga u konce, duel mohl hodně napovědět.

Úvodní část gól nepřinesla, a tak jsem se šel tlačit ke stánkům. Další pivíčko jsem již podpořil i klobásou. Když jsem viděl tu frontu, vzal jsem si raději zrzounky dva. A udělal jsem dobře. Než jsem došel na řadu, už byl jen jeden. Hezky na druhý poločas. Vyňal jsem z portmonky šedesát pět korun a obdržel na tácku další masový zážitek.

Vedle něj se skvělo několik kousků vezdejšího chlébu, hořčice jsem si pak v přilehlém dávkovači mohl dát dle libosti. Usedl jsem zpět na tribunu a zakousl se. Oproti prvnímu případu byla tato pikantní a výrazně papriková. Také propečenost byla dostatečná. Leč vratislavickému zážitku nemohla konkurovat ve velikosti. Sice menší, zato ale pěkně šťavnatá.

S přibývajícím koncem zápasu začalo přibývat i nervozity. Přeci jen, stále se hrálo bez gólů a výsledek byl otevřený. Vše podstatné se pak událo v posledních deseti minutách základní hrací doby. Slavia třemi góly rozhodla o navýšení náskoku na čele tabulky FORTUNA:LIGY, a to i přes sympatické plzeňské snížení.

Suma sumárum jsem měl možnost porovnat dvě zcela rozdílné úrovně fotbalu. Co se týče emočního vypětí, tak je to všude stejné. Jak teče vašemu týmu do bot, je mu křivděno, či slavně vstřelí branku, vždy jsou u toho ty samé emoce. Na tom je jasně vidět, že všichni máme na fotbalu rádi to stejné, a že pokud svůj tým milujete, nezáleží na tom, jestli hraje ligu, kraj či okres!

A zatímco v Edenu mi více chutnala poctivě vyčekaná klobása, tak ve Vratislavicích zase moje chuťové pohárky více potěšilo to „jedno zrzavé”. Zkrátka další povedený víkendový trip!

Kam vyrazit příště? Máš tip na nějaký zajímavý zápas či jedinečný stadion? Neboj se nám napsat na Facebook či Instagram!

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Grounhoppík o víkendu pokračoval do Vratislavic nad Nisou ?? A pokračoval na duel o titul na Slavii ⚽️? #prihraj #fortunaprihraj #groundhopper #groundhopping #slavia #fortunaliga #fotbal #beer

Příspěvek sdílený Fortuna #PŘIHRAJ: (@fortunaprihraj),

 

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně