Historická tabule málem skončila ve šrotu. Fanoušci Žižkova zachránili cenný kousek klubové historie

02. 05. 2019 / Martina Kramerová, Matěj Vybíral

Článek náhled

Foto: FB/We Are Žižkov

Rušné období zažívá stadion v Seifertově ulici. A ním celá Viktoria Žižkov. Klubu proto pomáhají i fanoušci. A to v několika ohledech. Mimo jiné zachránili cenný kousek z klubové historie - ukazatel skóre, který na Žižkově sloužil téměř půl století. Ačkoliv museli zařídit spoustu věcí, náročného úkolu se zhostili skvěle a tabuli uchránili před sešrotováním. Po zrestaurování a úpravách se jen díky obětavosti a rozhodnosti fanoušků zajímavý kousek vrátí zpátky tam, kam odjakživa patří.

Je to pohled, který náhodný návštěvník v širším centru Prahy nečeká. Stačí sejít od Žižkovského vysílače nebo náměstí Jiřího z Poděbrad dolů Siwieczovou ulicí směrem do centra či ke Karlínu a mezi městskými domy se najednou vyloupne fotbalový stadion, bašta Viktorie Žižkov.

Klub zažívá obtížné období. Po slavných letech mezi ligovou elitou a dokonce v evropských pohárech pražský tým bojuje o naději na záchranu ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE a v ohrožení je i jeho slavný stadion. Naštěstí klub ani v těžkých časech nepřišel o své věrné fanoušky, kteří na svou Viktorku nedají dopustit. Třeba jako Jiří Svrček, který patří mezi žižkovské příznivce už spoustu let.

„Na Žižkově bydlím od narození stejně jako naše rodina a na Viktorku jsem začal chodit jako malý kluk v polovině 90. let. Přes 10 let pravidelně vyrážím do kotle na téměř všechny domácí i venkovní zápasy. Jsem spoluzakladatel ultras skupiny Soul of Žižkov a podílel jsem se na výrobě velkého množství vlajek a samolepek,“ říká o své vášni k fotbalu a Viktorce.

Ruku k dílu proto přiložil i ve chvíli, kdy to byla hodně potřeba. Stal se zastupitelem pro Prahu 3, mohl tak klubu pomoci i ve veřejné sféře a řešit potíže, jež nastaly. „Minulá vedení Prahy 3 odprodala pozemky kolem stadionu developerům a začalo se stavět. Fungování stadionu tak bylo ohroženo. Proto jsme museli vyjednat například přístupové cesty či parkování. V květnu bude zbouráno parkoviště před stadionem a pokladny,“ řekl o situaci kolem žižkovského svatostánku.

Stadion je unikátní tím, že je zapuštěný v městské zástavbě blízko centru hlavního města. Kromě Žižkova zde v minulosti hráli své zápasy dočasně Blšany, střížkovská Bohemka nebo Vyšehrad. Na svém místě kousek od Riegrových sadů stojí už od padesátých let. V nultých letech tohoto století prošel řadou menších rekonstrukcí, ale tabule vydržel na svém místě bez větších změn. 

Kvůli stavebním pracím měla ale vzít za své. Takřka půl století ukazovala zápasový výsledek. Proto se Jiří s kamarádem Pavlem Wernerem a dalšími fanoušky rozhodli, že to jen tak nenechají. Když se před asi třemi týdny dozvěděli, že cedule je na pozemku developera a čeká ji konec, začali jednat. "Likvidace bagrem a odvezení do šrotu pro mě nepřipadala v úvahu," vysvětluje Jiří Svrček. Vždyť tabulenedomysletelně patří ke stadionu. Museli sice sehnat nákladní auto, šikovného zámečníka a místo, kam ceduli uloží, ale jejich plán vyšel.

„Po domluvě se stavbyvedoucím a dělníky jsme dostali 14 dní na zajištění odvozu a záchranu cedule. Vzhledem k tomu, že jsem odvoz platil já a Pavel Werner ze svého, nebylo úplně snadné najít cenově dostupného a ochotného zámečníka na odříznutí cedule a ve stejný čas i autodopravu s takzvanou rukou. Nakonec se zadařilo a i díky těmto šikovným řemeslníkům se nám podařilo ceduli rozebrat a uložit na volnou plochu u jednoho tréninkového fotbalového stadionu,“ popsal jeden ze zachránců náročnou akci.

Ačkoliv se prý mohli domluvit i s radnicí, museli jednat rychle, a proto vše zařídili na vlastní pěst. Teď už plánují rekonstrukci a zpětné umístění na stadion. „V současné době chceme ceduli opravit. Hodláme zachovat původní vzhled, ale s novými elektrickými rozvody. Poté ji chceme osadit na jiné vhodné místo na stadionu. Věřím, že se v dohledné době podaří ceduli vrátit na stadion a bude opět shlížet na sportovní výkony Viktorky,“ prozradil, jak s cenným artefaktem žižkovského klubu naloží.

V českých luzích a hájích se tak opět ukázalo, že pokud mají fanoušci svůj klub rádi, jsou schopní pro něj udělat hodně. Jak maličkosti, tak velké věci. Záchrana historicky cenné cedule je toho jasným důkazem i dobrým příkladem. Někdy zkrátka stačí vzít věc do svých rukou tak, jako to udělali na Žižkově.

#Zaměřeno na fanoušky
Nejnovější : články