Chelsea přijela do Česka poprvé v 90. letech. Proti Žižkovu měla na soupisce hrajícího trenéra

Ve čtvrtek se v Praze představí Chelsea. Na zápas v rámci Evropské ligy se těší nejen v hlavním městě, ale vyhlíží jej také celá česká fotbalová veřejnost. Pro londýnský celek to je už počtvrté, co poměří své síly s českým klubem. V sezóně 1994/1995 měl dokonce velké problémy s Žižkovem!

Dosud Chelsea pokaždé měřila síly s pražským klubem. Přihraj v tomto díle Zapomenuté slávy vzpomíná na více než 20 let staré utkání Chelsea se Žižkovem, které se odehrálo v Jablonci. Stadion Viktorie v Seifertově ulici totiž nedisponoval ideálním zázemím a zápas se kvůli tomu přesunul do Jablonce, kam dorazilo 5 176 diváků.

Veřejnost v Jablonci se obávala nájezdu obávaných anglických rowdies, se kterými v Česku po revoluci neměli pořadatelé příliš zkušeností. "Utkání s Chelsea bylo zařazeno mezi nejrizikovější i proto, že londýnský klub má nejneurvalejší fanoušky," psal tehdejší tisk. Z původně ohlášených dvou tisíc hostujících fanoušků přijela ani ne polovina.

Cena vstupenky? Až 2180 Kč? Ale kdepak? Lístky byly k sehnání i za lidových sedmdesát korun na Chelsea. Přesto nebylo vyprodáno. Nutno ovšem podotknout, že doba byla jiná a ani londýnský celek neměl v těchto letech tak velké jméno. Bylo to období předtím, než do klubu vstoupil ruský miliardář Roman Abramovič. Blues do poháru postoupili po bídné sezóně, kdy skončili v Premier League čtrnáctí, ale jelikož v FA Cupu vybojovali druhé místo proti Manchesteru United a ten poté vyhrál i titul, získala Chelsea lístek do Evropy.

První měření sil se odehrálo v Anglii. Dražší vstupenky tehdy stály 15 liber, tedy v dnešním kurzu kolem 500 korun. Český tým padl po urputném boji 2:4 a jeho vyhlídky na postup do dalšího kola tak nebyly nikterak příznivé. Pražský tým již brzy prohrával 0:2, ale dokázal zabojovat a srovnat. Bohužel, Blues si to doma pohlídali, přidali dvě branky a zvítězili.

V sestavě Žižkova tehdy působili ze známějších jmen tehdy dvaadvacetiletý Karel Poborský nebo zkušenější devětadvacetiletý Michal Bílek, později i trenér národního týmu. Za Chelsea nastoupilo jen několik hráčů pocházejících mimo Britské ostrovy a záložník Glenn Hoddle byl tehdy hrajícím trenérem. To už se dnes opravdu nevidí.

Žižkov měl v Jablonci stále o co hrát. Vždyť ze Stamford Bridge si přivezl relativně nadějný výsledek 2:4. Chelsea byla pod tlakem a jen díky skvělému výkonu brankáře udržela remízu 0:0 a postoupila do dalšího kola. Velkou šanci zdramatizovat vývoj dvojzápasu měl Petr Vrabec, penaltu ale neproměnil. Žižkov favorita pořádně potrápil a předvedl skvělý, bojovný výkon.

Jak to bude vypadat ve čtvrtek? Těžko říct. Žižkov už ale před pár lety dokázal, že české týmy dokáží favorita potrápit a jeho příběh se rozhodně nezapomene. Na závěr přidáváme několik fotek z odvety duelu Chelsea - Žižkov, na které je radost se dívat. Sálá z nich atmosféra devadesátkového fotbalu.

zdroj: Twitter Antique Chelsea

Později se Chelsea ještě dvakrát utkala se Spartou. To už byla éra miliardáře Abramoviče a Blues přijeli vždy jako soupeř největšího formátu. V roce 2003 navštívili Prahu jen chvíli poté, co bohatý Rus klub koupil. Přesto Chelsea pod Claudiem Ranierim zvítězila 1:0.

Twitter: Oldskoolawaydays

V roce 2013 se pak v Praze zrodila opět výhra hostů 1:0, kterou zařídil v samotném závěru střídající Oscar. V brance se samozřejmě představil Petr Čech.

Twitter: CFC History

 

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně