Slavné přihrávky: Z pekla do nebe za minutu, aneb jak Watford zažil nejšílenější závěr sezony

Šestá minuta nastavení, Leicester s Watfordem remizuje v semifinále play-off druhé anglické ligy v součtu obou duelů 2:2, a rozhodčí posoudí přísnou penaltu Leicestru. Almunia ale předvede parádní dva zákroky a z protiakce nakonec Watford rozhodne. Bláznivý závěr a nechyběla u něj ani česká stopa v podobě Matěje Vydry, který byl klíčovou postavou odvetného zápasu. Leicester si tak musel na postup do Premier League počkat. Možná i díky další sezoně v Championshipu nakonec prožil pohádkovou titulovou sezonu.

Sezóna 2012/2013 anglické Championship, tedy druhé nejvyšší soutěže, nabídla mnoho zápletek už v základní části. Přímý postup do Premier League si vybojovali Cardiff a Hull. Watfordu druhá pozice unikla až v posledním kole, když doma překvapivě padl s Leedsem. Naopak Leicester si nejlepší šestku zaručující play-off na poslední chvíli vybojoval, když využil zaváhání Boltonu a v přímém souboji o postup udolal 3:2 Nottingham.

Čtyři celky na 3.-6. místě si to rozdaly o poslední postupové místo do Premier League. A jelikož byl Watford třetí a Leicester šestý, potkaly se tyto dva týmy v semifinále, které se hrálo na dva zápasy, jeden doma a jeden venku, přičemž se nezvýhodňují góly na hřišti soupeře. Úvodní duel na půdě Lišek ovládli domácí 1:0, Watford musel v odvetě vyhrát o dva góly, při vítězství o jednu branku by se šlo do prodloužení.

Domácí Hornets ve žlutém vstoupili do utkání aktivně, hned v úvodu měl šanci český útočník Matěj Vydra, ale jeho pokus jen olízl tyčku. Jihlavský odchovanec byl hlavní postavou i v patnácté minutě, tentokrát už jeho parádní volej zapadl přesně k levé tyči. Leicester ovšem ihned odpověděl, Nugent se trefil po rohovém kopu, za stavu 1:1 by postupovali Lišky.

Watford ovšem nelenil a ve druhé půli skóroval podruhé. Tehdy jednadvacetiletý útočník si narazil balon s Deeneyem a vypálil opět umístěně k tyčce. Za stavu 2:1 pro domácí by se šlo do prodloužení, to pravé drama však mělo teprve přijít.

Psala se už šesté nastavená minuta zápasu, když se Anthony Knockaert protáhl kolem bránícího Cassettiho, který na něj lehce sáhl rukou. Francouzský křídelník toho okamžitě využil a padl k zemi. Penalta? Za takový zákrok, v takovémto čase, za takového stavu, když se hraje o postup do finále play-off? Domácí fanoušci nechápali.

K míči se staví sám faulovaný Knockaert. Přízemní pokus doprostřed branky vyráží gólman Almunia nohama, vrhne se i proti dorážce stejného hráče, na Vicerage Road propuká nadšení, půjde se do prodloužení!

Jenže zápas ještě neskončil.

Watford odkopává míč daleko do bezpečí, před půlící čárou ho zpracovává Anya. Přesprintuje protihráče, najde nabíhajícího Forestieriho, který už může centrovat, také tak učiní. Na zadní tyči si naskakuje Jonathan Hogg, Schmeichel proti němu vybíhá. Domácí záložník udělá to nejlepší, co může, místo střely ještě vrací míč na penaltový puntík. Balon mířil na Vydru, ale ten byl k brance zády, tak míč přenechal rozběhnutému spoluhráči a… bum! Dělovka z první do levé části branky, Troy Deeney zařídil Watfordu postup!

Jonathan Hogg za deset let v profesionální kariéře v Anglii vstřelil jedinou branku. A možná také proto se správně rozhodl nestřílet, něco mu nejspíše našeptávalo – přihraj! Naopak útočník Troy Deeney, kanonýr a srdcař, jenž teď hraje za Hornets devátou sezónu a nasázel už 115 gólů, ukázal parádní ránu. Hostující Anthony Knockaert byl smolařem. Došel si pro penaltu, kterou značně přihrál, neproměnil ji a Leicester nakonec inkasoval klíčový gól. Že by karma?

To, co následovalo po rozhodující trefě, se dá popsat jen jako čiré šílenství, pobláznění nejhezčím sportem na světě. Hráči i fanoušci Watfordu zažívali pocit největšího fotbalového štěstí, Deeney utíkal slavit mezi své příznivce, část fanoušků se dokonce neudržela a vběhla na trávník.

Po třech minutách se emoce alespoň trochu zklidnily, příznivci Hornets se vrátili na svá místa a mohlo se pokračovat ve hře, v tu chvíli už probíhala desátá minuta nastavení! Sudí Oliver nechal hosty rozehrát a Almunia ještě musel z branky proti přihrávce do vápna. Následně ovšem míč odkopl a v tu chvíli duel skončil.

Fanoušci si oslavy znovu užili přímo s hráči na hřišti a tentokrát je nikdo nevyháněl. Takový zápas totiž zažijete naživo maximálně jednou za život. Deeneyho vynášeli na ramenou, fotbalisté pro ně v tuto chvíli byli bozi. Nutno podotknout, že příznivci Leicesteru se zachovali v těžký moment úctyhodně. Ačkoliv museli být ohromně zklamaní, hráčům zatleskali a speciálně pak Knockaertovi, kterému bylo do pláče. Vlastní fanoušci ho však nepotopili.

Watford si mohl o dva týdny později zahrát finále play-off o postup do Premier League ve Wembley. S Crystal Palace sice padl smolně 0:1 v prodloužení, přesto byl tento ročník pro Hornets nezapomenutelný. Jeden zápas ovšem nad všemi vynikal.

Ani jeden ze soupeřů památného klání nemusel ve druhé lize dlouho smutnit. Leicester ovládl The Championship o rok později a v sezóně 2015/2016 slavil v Premier League senzační titul. Postup do nejvyšší anglické soutěže vybojoval Watford v ročníku 2014/2015 druhým místem v základní části. V současné době si oba celky mohou užívat klidný střed tabulky.