Tři kouzelné okamžiky ze života Josefa Masopusta. Manželku pozval na první rande na ping-pong

14. 03. 2019 / Klára Červená

Článek náhled

Josef Masopust na ramenou fanoušků Dukly po výhře nad Ajaxem. Foto: Wikimedia Commons

Josef Masopust byl fenomenálním hráčem, který v roce 1962 obdržel Zlatý míč pro nejlepšího evropského fotbalistu, a dokonce je často označován jako český fotbalista století. Po skončení hráčské kariéry se postavil na střídačku a v roce 1978 dovedl k titulu Zbrojovku Brno. Stal se dokonce i reprezentačním trenérem. Tohle jsou tři zapomenuté okamžiky ze začátku jeho kariéry.

Legendární Pelé Josefa Masopusta zařadil mezi 125 nejlepších fotbalistů všech dob. Střední záložník se proslavil jako tahoun Dukly, a také jako jeden z prvních českých a československých fotbalistů, který oslnil v zahraničí. Masopust na konci šedesátých let oblékal dres belgického Schaerbeeku a do Belgie se později vrátil i jako renomovaný trenér. Naposledy v kariéře trénoval Děčín. Letos by oslavil 88. narozeniny. 

První kopačky

Masopust si dlouho přál kopačky. Jeho rodiče ale neměli peněz na rozdávání. Nedalo se nic dělat, mladý fotbalista musel hrát v obyčejných botách. Jednoho dne se ale kopaček přeci jen dočkal. Po tréninku si ho k sobě zavolal správce mosteckého hřiště Koryta. „Pepíku, ty jsi u mě fotbalista, který to někam dotáhne, to já poznám. Tak abys věděl, tady ode mě něco máš.“ A před zraky nevěřícího Masopusta se objevil pár černých kopaček.

Přestože je Masopust opatroval jako oko v hlavě, během několika měsíců se zničily. V té době se ale dozvěděl, že jeden jeho kamarád ze Střimic právě nové kopačky dostal. Slovo dalo slovo a boty se přesunuly do Masopustova vlastnictví. Musel za ně ale obětovat tři knížky, mezi nimi i Foglarovy Hochy od Bobří řeky, kterou měl ze všech nejraději.

Nedlouho poté se ale jeho maminka začala po knize shánět. Když se dozvěděla, že její syn vyměnil knížky za kopačky, nebyla z toho nadšená. To už ale zasáhl tatínek. Řekl jí, ať je ráda, že má jejich syn v čem hrát a aspoň nebude trhat boty. 

Nečekaný dárek

Masopustovi bylo sedmnáct let. V té době už hrával za mostecké áčko, ve kterém se od počátku uměl prosadit. Fotbalové mužstvo se vracelo po vyhraném zápase z Ústí nad Labem zpět do Mostu. Most se tenkrát dostal do kvalifikace o postup do první ligy. Nadšení fanoušci skandovali hesla, zpívali a zdravili hráče. Těsně před cílovou stanicí k Masopustovi přišli tři muži a vtiskli mu do rukou klobouk, do kterého vybrali spoustu peněz pro nadějného hráče. Dojatý fotbalista si peníze na přilepšenou nechtěl vzít. Do celé situace se ale vložil trenér a vysvětlil Masopustovi, že to už je takový zvyk. Tak Masopust poprvé v životě přišel k většímu obnosu peněz.

Budoucí manželka

Na podzim roku 1950 se Masopust přijel podívat na fotbal do Trnovan. Když se ale dostal na stadion, bylo příliš brzy. Na hřišti právě končil zápas v házené. Víc než samotná hra výborného ženského celku ho ale zaujala jedna z hráček. Byla rychlá, šikovná a často zakončovala. Navíc se mu líbila. Jmenovala se Věra Nicová. Od té chvíle začal na házenou do Trnovan dojíždět pravidelně.

Po pár týdnech konečně dostal odvahu a po zápase na Nicovou počkal. Pozval ji na ping-pong, s čímž sportovkyně nadšeně souhlasila. Začali se vídat čím dál tím častěji. Jednou, když Masopust doprovázel svou lásku domů, zahlédl ho z okna její otec, velký fotbalový nadšenec. Ten s ničím neotálel a nařídil své dceři, aby pozvala fotbalistu domů. Nicovi byli z potenciálního manžela své dcery natolik nadšení, že hned na první návštěvě mu nachystali dvanáct buřtů, které právě vyndali z udírny. Masopust je prý s chutí snědl všechny.

O pět let později pan Nica bohužel zemřel, takže se nikdy nedočkal Masopustových největších úspěchů, ani vnuka Toníka, který po něm dostal jméno.

#Zapomenutá sláva
Nejnovější : články