Groundhoppíkův slovník 4: pro góly se chodí do bedny s mlíkem!

28. 02. 2019 / Richard Wagner

Článek náhled

Foto: Přihraj/Richard Wagner

Fotbalová terminologie je bohatá a my otevíráme další rejstřík. Tentokrát jsme se zaměřili na prostor před brankou, který je výsostným územím brankářů, ale také rejdištěm všech kanonýrů. Oficiálně se tato dvojice míst nazývá pokutové a brankové území.

Sami aktéři hry ale používají i další slova. My jsme je pro vás vykopli do světa! Pojďme na ně.

Snad nejčastější přihrávkou ze sítí sociálního charakteru bylo a je vápno. A skutečně, označení podle základní přísady, pomocí které se vyznačuje hrací prostor a jeho území, je ve fotbalovém názvosloví snad nejfrekventovanější. Hojně se užívá také v tisku a mezi odborníky. Platí, že se jedná o výraz jak pro malé, tak pro velké vápno.

Mezi tipy od vás, našich věrných fanoušků, se objevily i výrazy šestnáctka a pětka. Je vidět, že Roman, který nám toto označení přihrál, se vyzná v pravidlech kopané. Odkazuje se zde totiž ke správné vzdálenosti, kterou má hranice pokutového a brankového území od brankové čáry. Když už jsme u těch hodnot, tak mezi šestnáctkou a pětkou je desítka. Ne ta, kterou si vychutnáváte v bufetu, ale ten puntík, ze kterého se kopou penalty.

Na naší facebookové stránce se rovněž objevil termín velká a malá bedna. Jistě! Hoď to do bedny!Tenhle pokyn už jste jistě také někde slyšeli, že? Když se podíváme na etymologii tohoto výrazu, dojdeme k tomu, že se jedná o obrazné pojmenování. Svým tvarem skutečně obě území připomínají přepravky, do kterých se dají uložit třeba týmové dresy.

Poněkud netradiční je výraz velké a malé mlíko. Vykopl ho mezi nás fanoušek Jeník, přihrávku pak ještě pohlídal Dan, který nás utvrdil v tom, že se bude jednat o stále užívané označení. Trochu jsme zapátrali a zjistili, že je to doména středních a východních patrií Čech. Ale proč zrovna mlíko? Možná proto, že mléko podporuje sílu v kostech, které ve vápně občas praskají…

Dokonce jsme díky tomuto tématu došli k jednomu coming-outu. Nominant jednoho z gólu snů Víťa Janda z chebské Hvězdy se přiznal, že mu vlastně pokutové území nic neříká. Maximálně, když je v něm zaparkovanej autobus. Nejlépe dvoupatrák,prozrazuje střelec, který zběhl od střílení branek a přidal se k myšlenkám defenzivního hnutí.

Stažením oficiálního pojmenování dostaneme přezdívky jako pokuťák či brankáč. Jelikož po faulu v prostoru velkého vápna následuje penalta, dostává se mu občas přezdívek jako třeba simulantplac či jeviště. Proč jeviště? Ale nedělejte, že nevíte. Vždyť někteří kvůli jedné „pentlisehrají takové divadlo, že by i Shakespeare záviděl!

Na jednom z hřišť jsme dokonce zaslechli pokyn: Centruj to na náměstí!. Když jsme se ptali u místního bufetu, bylo nám vysvětleno, že před kasou je vždycky lidí jak o jarmarku, který se koná právě na zmíněném místě. Jak příznakové, že? A protože v malé bedně kraluje brankář, je to prostě občas gólmanovo království.  

Máte také nějaký netradiční výraz, kterým zpestřujete svou fotbalovou komunikaci? Nebojte se s námi o něj podělit! Třeba i vy se dostanete do Groundhoppíkova slovníku! Tak neváhejte a přihrávejte nám na facebooku či instagramu!

#Groundhoppík doporučuje
Nejnovější : články