Zlatou éru prožil Baník pod Evženem Hadamczikem. Bratr hokejového trenéra ale neměl šťastný osud

Přelom sedmdesátých a osmdesátých let byl pro ostravský Baník zlatou érou. Lví podíl na tom měl i začínající trenér Evžen Hadamczik, bratr hokejového trenéra Aloise Hadamczika. Přestože měl fotbalový kouč slibně rozjetou kariéru, jeho tragický konec přišel velmi brzy.

Hadamczik byl pro ostravský kádr tím nejlepším, co ho mohlo potkat. Začínal jako fotbalista, ale jeho velký sen velmi brzy ukončily problémy s kolenem. On se ale nevzdal a začal koučovat. Přesně takový impuls jeho životní dráha potřebovala, během jeho působení na postu trenéra zažil Baník nejlepší časy.

Pět let slávy

Do Baníku Hadamczik nastoupil v roce 1978 po krátkém působení v Opavě. Lidé mu zpočátku moc nevěřili, on se ale nevzdal a dokázal jim, že fotbalu opravdu rozumí. Pro ostravský kádr byl Hadamczik jako svěží vítr. O mužstvo se zajímal nejen z hlediska fyzického, ale i psychologického. Navíc měl skvělý přehled i o mládeži, tak jeho výběr hráčů často padl na úrodnou půdu.

V sezoně 1977/1978 získal Baník Československý pohár, ale tím započatá sláva neskončila. V následující sezoně moravskoslezskému celku jen těsně uniklo vítězství v první lize. Baník remizoval na stadionu posledního Prešova a z titulu se tak radovala Dukla. Příští rok už ale Ostravští dosáhli na nejvyšší příčku. A hned následující sezonu také.

Hattrick se nekonal

V té době už nikdo neměl pochyb, že Hadamczik byl tou správnou volbou. Celá Ostrava s napětím sledovala ligovou sezonu 1981/1982, hattrick Hadamczikovým svěřencům ale nevyšel. Znovu je totiž předstihla Dukla. A následující rok pro změnu triumfovali Bohemians, Baník se tedy musel znovu spokojit s druhou příčkou. I tak to ale byl pro moravskoslezský kádr ohromný úspěch. Navíc Ostravští neprohráli v 74 domácích utkáních v řadě!

Tragický konec

Od té doby Ostrava nikdy nezažila tak dlouhé období úspěchů. Namlsaní fanoušci čekali, že na vlnu úspěchů naváže i nový trenér, nicméně se tak nestalo. Baník se sice následující dva roky dokázal umístit v první pětce, to ale příznivcům týmu nestačilo.

Hadamczik se v té době stal šéftrenérem klubu. To ale nebylo vše, přijal i nabídku na reprezentačního kouče! A dokonce o něj projevil zájem i Rapid Vídeň. Kdo by ale čekal šťastný konec, hořce by se spletl. V té době Hadamczika začaly sužovat zdravotní problémy. Z přemíry stresu začal mít psychické potíže a nemohl spát. S reprezentací odehrál pouze jedno utkání. Olympijské hry v Los Angeles v roce 1984 bojkotoval Sovětský svaz a žádná ze zemí východní Evropy (mimo Rumunska a Jugoslávie) se jich také nesměla zúčastnit. Možná to byla ta poslední kapka, proč se úspěšný trenér na podzim roku 1984 oběsil.

 

 

 

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně