Groundhoppíkův slovník, díl 3: Z klece do popelnice, aneb do čeho všeho jde dát gól…

04. 02. 2019 / Richard Wagner

Článek náhled

Foto: Přihraj/Richard Wagner

Stará pranostika tvrdí, že kořením fotbalu jsou góly. Ale aby se mohli hráči společně se svými skalními fanoušky radovat z opojného momentu, kterým „vstítění” bezesporu je, je potřeba několik věcí. Jednak přesná přihrávka, potom exaktně mířený projektil a hlavně branka.

Bez řádně vymezeného prostoru by totiž bylo těžké určit, kdy ona zmíněná kratochvíle nastala. My se dnes podíváme, jak se jinak dá tomuto základnímu fotbalovému prvku říci. Pár přesných kolmic nám přistálo na kopačce i od vás!

Ať je součástí moderního stadionu, tradiční kovové konstrukce venkovských hřišť či jen botami vymezujícími potřebný prostor při chlapeckém uličním turnaji, pokaždé je její funkce neměnná. Ačkoliv existují spolky, které vyznávají defenzivní pojetí fotbalu, a které by se bez ní klidně i obešly, tradiční příznivci nedají dopustit na litý boj o překonání magické hranice, kterou tvoří místo mezi pravou a levou tyčí.

A právě magičnost a posvátnost onoho prostoru nás vede k prvnímu termínu. Ne náhodou se proto bráně přezdívá svatyně. Náboženské symboly se ve sportu objevují často. Kromě spjatých rukou na znamení díků za gólové požehnání se i pro obrazné pojmenování používají názvy z duchovní oblasti. Občas tedy můžeme zaslechnout přirovnání k posvátným budovám jako chrám či kaple. Trenéři pak častokráte vysílají své křižáky, aby dobyli protivníkovu pevnost.

Velmi známým výrazem, který nám přihrál fanoušek Josef, je kasa. Od toho se také brankáři někdy říká „kasař”. Hojně je také užíváno výrazu klec, a to především kvůli podobnosti obou předmětů. V této souvislosti se místy zažil i výraz voliéra, avšak takového ohlasu jako klec nezískal. Na hřištích je pak často k slyšení i pokřik: „Pal to do sítě!”. Zde došlo k jednoduchému přenesení části konstrukce na celek. Ale co, není to třeba dále rozbírat. Ten parádní pocit, kdy míč rozvlní síť… nádhera!

Od Pepého z Facebooku nám přistál na placírce termín zařízení. Parafrázovaně bychom řekli, že je to zařízení na výrobu fotbalového štěstí i smutku… Ten samý fanda poslal ještě křižný pas s výrazem kysna. Prostě místo, kde „zkejsne” každej gólman, že? Ve Slezsku se pak užívá nářečně kisňa, jak nám prozradil Radek z Havířova. Ten připojil ještě jeden nevšední výraz: šopa. Dle internetových slovníků se v originále jedná v podstatě o synonymum ke slovu kůlna. Ono to vlastně dává smysl! Zatímco doma skladujete v „šopě” sekačku, hrábě a lahev se slivovicí, tak ve fotbalovém prostředí tam uklízíte „hrací předměty”.

Ve stejném duchu pak posíláme do světa přezdívku garáž. Akorát místo luxusní káry se do ní na hřišti parkují luxusní trefy. Další přesná přihrávka přišla od příznivce Dauta, který vykopl výraz kuchyně. A skutečně, některé góly jsou skutečnými lahůdkami a mistři kuchaři si s nimi dávají záležet! (Některé z nich můžete vídat v pravidelné anketě o gól týdne!) Vtipné označení pro branku nám dorazilo od Tomáše, v jehož týmu se jí říká popelnice. Pravděpodobně proto, že do ní „házejí” jeden balon za druhým.

Těžkou úlohu na sebe bere brankář, který hájí svou zahrádkupřed tím, aby do ní nebyly zasazeny soupeřovy plody. Jelikož se jedná o prostor muže s rukavicemi, dává se brance občas označení hájemství, což je pro nás malý oslí můstek k myslivecké terminologii. V gólmanově revíru se totiž občas objeví škodná, která chce vyplundrovat jeho krmelec. Jak poetické, že?

Zvláštní ocenění si zaslouží i přihrávka od fanouška Michala, který se přiznal, že jeho týmu soupeřova branka nic neříká. Věřme, že si tedy kluci vyberou některý z nabízených termínů, protože jak praví známé psychologické pravidlo - problém je potřeba v první řadě pojmenovat. Tak přejeme mnoho zdaru!

A to i Vám ostatním. Máte nějaký zajímavý výraz, který ve svém týmu používáte? Nazýváte s kamarády nějakou součást kopané vtipným termínem? Nebuďte sólisté a pošlete nám přihrávku na Facebook či Instagram! I Váš výraz se může stát součástí Groundhoppíkova slovníku.

 

#Groundhoppík doporučuje
Nejnovější : články