Slavné přihrávky: Skvostná kombinace zarazila překvapení, Belgie si pak došla pro historický bronz

25. 01. 2019 / Matěj Vybíral

Většina z vás má ten zápas stále ještě v živé paměti. Japonsko v osmifinále nedávného mistrovství světa v Rusku vedlo nad favorizovanou Belgií 2:0, Rudí ďáblové ovšem uchvátili famózním obratem, na jehož konci byla nádherná kombinace v poslední minutě nastavení.

Belgie postoupila dále a na šampionátu si došla poprvé v historii pro medaili, která má hodnotu bronzu.

Fotbalové mistrovství světa v Rusku nabídlo mnoho krásných a dramatických duelů, nespočet famózních gólů a také několik úžasných asistencí či kombinací. A když se zkombinují všechny zmíněné faktory, vyjde z toho nezapomenutelná akce v neuvěřitelném zápase. A přesně to se stalo v pondělním večeru 2. července 2018 v Rostovu na Donu v utkáním mezi Belgičany a Japonci.

Veliký zázrak už bylo, že se v osmifinále střetly tyto dva celky. Zatímco Belgie bavila ofenzivním fotbalem a slavila suverénní postup z prvního místa, když porazila 3:0 Panamu, rozstřílela 5:2 Tunisko a udolala 1:0 Anglii, tak Japonsko vydřelo těsný postup jen díky kritériu menšího počtu žlutých karet. Kontroverzní situace pomohla týmu z východní Asie ke druhému místu, na které stačily jen čtyři body, se stejným vzájemným zápasem (remíza 2:2), bodovým ziskem i skóre jako třetí Senegal, ostrované se umístili lépe jen díky tomu, že dostali v průběhu šampionátu o dvě žluté kartě méně.

A tak na sebe v osmifinále mistrovství světa narazil David a Goliáš, což nevyjadřuje jen Japonsko v roli velkého outsidera a naopak favorizovanou Belgii, ale také veliký rozdíl ve výškách hráčů obou celků, jelikož například téměř dvoumetrový Lukaku oproti většině japonských fotbalistů téměř o hlavu vyčníval.

Ovšem Japonci vstoupili do utkání bojovně a už v 1. minutě Kagawa střelou těsně za hranicí vápna minul pravou tyč jen o kousek. Belgie sice poté převzala iniciativu, ale Lukaku sám před bránou balon nezpracoval a ránu Hazarda vyrazil Kawašima. Naopak ostrované málem v závěru poločasu využili hrubky Courtoise, jenž mezi nohama propustil tečovaný pokus Nagatoma, ale balon nakonec chytil před brankovou čárou.

Jestli první půle nenabídla příliš záživnou podívanou, to druhý poločas už byl reklamou na fotbal nejvyšších kvalit. Stačilo sedm minut a rázem se děly věci. Haraguči utekl po pravé straně a zamířil parádně ke vzdálenější tyči – 1:0 pro Japonsko. Odpověď mohla přijít o minutu později, to by však nesměl Eden Hazard z dobré pozice trefit brankovou konstrukci. Naopak Asiaté přidali z ničeho nic druhou trefu, když Inuj dostal příliš mnoho prostoru a z dvaceti metrů vypálil nádherně k pravé tyčce, Courtois plachtil vzduchem marně.

Belgie byla kousek od vyřazení, senzačně prohrávala 0:2, stále však zbývalo téměř čtyřicet minut. A za tu dobu Rudí ďáblové stihli naprosto zničit hrdý japonský národ. Lukakova hlavička z malého vápna ještě gólem neskončila, nenápadné zakončení hlavou Jana Vertonghena už však ano. Levý bek Tottenhamu z úhlu spíše vracel balon do pokutového území na spoluhráče, ale míč nakonec zapadl přesně k zadní tyči.

Japonsku stačily na dvě branky čtyři minuty, Belgie ovšem potřebovala pouze o pár desítek sekund více. Střídající Marouane Fellaini nebyl na hřišti ani deset minut, když zužitkoval parádní Hazardův centr a svým vyhlášeným afro účesem poslal balon do sítě.

Jestli někdo čekal poklidné závěrečné minuty a čekání na prodloužení, tak se šeredně mýlil. Šance byly k vidění na obou stranách. Odvážnou akci Hondy zastavili belgičtí obránci na poslední chvíli, na druhé straně se vytasil s famózními zákroky proti hlavičkám Chadliho a Lukaka gólman Eidži Kawašima. Téměř 42 tisíc fanoušků ani nedýchalo.

Osudnou se nakonec stala Japoncům zdánlivě bezpečná poslední minuta. Hondovu skvělou ránu z přímého kopu zlikvidoval Courtois, dokázal vyrazit míč na rohový kop. Brankář Thibaut Courtois lapil centr z rohu a už hledal rozběhnutého Kevina de Bruyneho. Následně stačily dvě parádní přihrávky. První mířila na pravou stranu, kde sprintoval krajní bek Thomas Meunier. Ten posunul z první balon do pokutového území na Romela Lukaka. Útočník Manchesteru United, kterým se stejně jako belgickému národnímu týmu přezdívá Rudí ďáblové, geniálně a nesobecky pustil míč za sebe, tam si nabíhal Nacer Chadli, jenž přízemní střelou uklidil merunu do sítě a bylo rozhodnuto. Klíčová nakonec byla souhra dvou fotbalistů hrající francouzskou Ligue 1, přihrával Meunier z PSG a zakončoval Chadli, křídelník Monaka.

Japonci ještě 25 minut před koncem vedli o dva góly, pak byli blízko alespoň k nevyzpytatelnému prodloužení, nakonec nemají nic a rázem letí domů. Za svůj výkon se však stydět vůbec nemuseli. Naopak Belgie infarkt přežila a její jízda šampionátem pokračovala čtvrtou výhrou.

A vzápětí přišlo i páté vítězství, v krásném utkání Rudí ďáblové udolali asi největšího favorita na titul Brazílii 2:1. Až v semifinále přišla stopka, když Belgii porazil pozdější mistr světa z Francie 1:0. Přesto však tým s nejlepší ofenzivou na šampionátu nemusel dlouho smutnit, jelikož v souboji o bronz se trefil Thomas Meunier a Eden Hazard, naopak Anglie v souboji těchto dvou týmů znovu neskórovala.

Belgičané zažili slavné časy v osmdesátých letech, kdy slavili stříbro na mistrovství Evropy v roce 1980, to však bylo v konkurenci pouze osmi týmů, a na MS 1986 v Mexiku skončili těsně bez medaile čtvrtí. Na nejkrásnější okamžik ve fotbalové historii tak musela počkat až do loňského mistrovství světa, ovšem v Petrohradu už přišla bronzová radost Rudých ďáblů.