Groundhoppíkův slovník: fotbal musí mít koule!

21. 01. 2019 / Richard Wagner

Článek náhled

Foto: Jaroslav Loskot

Co je fotbal fotbalem, je jeho podstatou míč. Bez něj se zkrátka hrát nedá. Už po staletí se jej snaží jedna družina nahnat do branky té druhé a zajistit si tak ovace tribun či potlesk rodičů.

V dalším díle Groundhoppíkova slovníku tedy zákonitě musela přijít řeč právě na předmět, který dává kopané podobu. Pár přihrávek posbíral groundhoppík i přímo od vás!

Říká se mu různě. Podstata názvu vychází z jeho tvaru i materiálu. Nádherně je obého využito v názvu kultovního filmu Kožené slunce - parádního snímku, jako stvořeného pro groundhoppíkovo srdce. Svou roli sehrál míč i v další televizní klasice. Asi každý si vybaví, jak v seriálu Okresní přebor daruje boss Matějka houslickému týmu legendární roteiro, které bylo vytvořeno pro Euro 2004. „Stříbrňák”, jak se mu podle jeho typické barvy také někdy říká, hned způsobil v mančaftu pozdvižení.

Nejčastěji je však míč připodobňován k jiným věcem kulatého charakteru. Asi nejtypičtější je „balon”. Zde se jedná v podstatě o synonymum, které je užíváno snad častěji, než samotný „míč”. Především v raných dobách českého fotbalu se v běžné mluvě více než míč objevoval právě balon (či balón, baloun). Přesným opisem geometrického tvaru je pak výraz „koule” (řidčeji též kulička). S tímto výrazem si parádně pohrála jedna kostarická neziskovka, která po spojení s Fox Sports natočila kampaň bojující proti rakovině varlat. Ukázala v ní, jak by vypadal fotbal „bez koulí”. Zajímavé, že?

Frekventované je také označení „meruna”, které se hojně objevovalo v našich anketách na sociálních sítích, a které bylo užíváno jako zábavné označení již v dobách, kdy byl fotbal teprve v plenkách. Lidově hodně zažité označení se dobově váže s dalším termínem. Od jedné fanynky jsme dostali tip na výraz „pumlíč”. Ten vznikl z výrazu „mlíč”, kde písmeno L termín pro základní hrací předmět (vidíte, další přezdívka!) v jazykovém původu měkčilo. Takovéto označení se šířilo v dávno zapomenutých dobách především z jihozápadu Čech.

Předpona pu- pak mohla vzniknout z našeho jižanského označení „pucka”, jehož se užívalo pro míče podomácku vyráběné. Další zdroje nevylučují, že by mohlo jít o převzetí části výrazu „pudl”. Jako by tento malý chlupatý psík při tradičním sestřihu nosil na nohách malé fotbalové balony… Rovněž často frekventovanou odvozeninou je „mičuda”. Vtipné označení můžeme najít na Slovácku, kde se míči místně přezdívalo „papunec”. Jak krásné expresivní označení, že!

Své přezdívky získala meruna i podle toho, z čeho byla vyrobena. Dnes již předpotopní hadrové balony byly přezdívány jako „hadrák”, modernější kožené pak „kožeňák” a podobně. Fanoušek z Chotyně na Liberecku mezi nás vykopl termín „meloun”. Mladší žáci tohoto týmu si vtipně pohráli s připodobněním k chutnému tropickému plodu. Podobně bychom mohli parafrázovat třeba „kokos” či „brambor” (který se také okopává…?). Když už jsme u kopání, pak kopaná se přeci hraje s „kopačákem”.

Populární je tvorba přezdívek komolením cizojazyčných výrazů, případně jejich plné přejímání. Taková „lopta”– či jemněji „loptička” – od našich bývalých federativních spoluobčanů je slyšena na našich kolbištích hodně často. Rovněž zmiňme ve Slezsku užívanou polskou „pilku”. Anglický termín „ball” [ból] tentokráte tolik velký úspěch nezaznamenal a ve slovníku naší fotbalové mládeže se téměř neuchytil. Občas je však uchem groundhoppíkovým zaznamenána jemu podobná „boule”.

Sledujete-li fotbalová klání v televizi, či čtete-li o nich na zpravodajských serverech, jistě vám neunikl již zmíněný „hrací předmět”. Občas se z úst komentátorů ozve výraz „kulatý nesmysl” a to je poté teprve ten pravý nadýchaný bochánek do uší všech příznivců. Dle fanouška Zdendy z našeho Facebooku je tento termín oblíben i u žen, takže až budete chtít, groundhoppíci, na tribunách zapůsobit na dívku ve velmi přiléhavém dresu, víte, co říci!

To bezpečně ví i youtuber a srdcař projektu Fotbal jinak Tomáš Touha, u nějž záleží na tom, s kým zrovna komunikuje. Doslova říká: „Když chci někoho pobavit - loptička. Když chci přihrávku, řvu: ‚balón’. Když se bavím s klukama - míč. Když vysvětluji fotbal přítelkyni - kopačák.” Inu, prostě profesionál!

A jak to máte vy, ostatní groundhoppíci? Máte ve svém týmu speciální vtipný výraz nejen pro míč, ale pro jakoukoliv herní činnost či součást hřiště? Neváhejte nám napsat na Facebook či Instagram Přihraj.cz! Možná i váš týmový výraz se objeví v našem slovníku!

 

#Groundhoppík doporučuje
Nejnovější : články