Groundhoppíkův naučný slovník: co mají společného bazar a školka?

Groundhoppík nespí ani v zimě. Ten náš se během takzvané "okurky" pustil do sestavování naučného slovníku nejen pro fotbalové milovníky. Takže dámy, až si bude partner příště stěžovat, že ho při derby se sousední vesnicí čeká zastavárna, tak už budete vědět, oč běží.

Každá část fotbalového hřiště, jakožto i každý herní prvek, má svou definici. A to hned trojí. První je ta oficiální, kterou se dočteme v knížce s pravidly, druhou můžeme zařadit do obecné kategorie slovníků, jíž například popisujeme svým drahým polovičkám, co je ofsajd, a ta třetí patří do skupiny hráčské a fanouškovské hantýrky. Právě ta se stává předmětem našeho nového Groundhoppíkova seriálu. V několika vydáních Vám přineseme termíny, které jste možná ani sami neznali, a které se ve fotbalovém slangu užívají.

Ačkoliv bych se nerad do něčeho zabrušoval, abych se z toho pak nemusel vybrušovat, tak si přeci jen drobný zábrus dovolím. Zaryji se do lidového slovníku, který náš dnešní slangovaný pojem definuje jako „místo vedle hrací plochy pro momentálně nehrající hráče”. Jisto jistě jste již poznali, že se jedná o střídačku. Ale jaké označení používají sami aktéři hry?

Bazar
Prosté lidové přirovnání pro místo, kam se odkládají věci (hráči), kterým už došel dech, či které potřebujete na hřišti vyměnit.

Benč
Anobrž v psané formě též bench. Jde o anglický výraz pro střídačku a je jedním z mnoha anglicismů, které se ve světě kopané užívají. V dalších variantách se zřídka užívá též benčka. (Zajímavé je, že německý výraz Auswechselbank se v našem slovníku toliko neuchytil, ačkoliv mu libozvučenstvo nelze upřít).

Bufet
Též kiosek. Znáte to, že? Venku je 40 nad nulou, vy kopete náročné derby a kolem dvacáté minuty vám dochází síly. V tu chvíli jste rádi za hvizd sudího, který vás odesílá ku střídačce, kde se můžete napojit stejně tak, jako fanoušci v kiosku za bránou.

Čekárna
Je to stejné jako třeba u doktora. Čekáte, než vás vyzvou k tomu, abyste vstoupili do ordinace (hry). Přeneseně se dá také říci, že na střídačce čekají hráči, než někdo objeví jejich skrytý talent.

Fošna
V podstatě se jedná o obrazné pojmenování toho, jak některé střídačky vypadají. V nižších soutěžích to má své kouzlo, v krajských a vyšších už je to do očí bijící nedostatek.

Lavička
Asi nejčastěji používaný slangový výraz pro slovo střídačka. Vychází z části konstrukce, na kterou si hráči a funkcionáři usedají.

Lávka
Je výraz používaný tak často, jako třeba oslovení „vole”, kterým se volá na spoluhráče, u nějž si nepamatujete jméno. Jedná se o prostou staženinu slova „lavička”. Může mít ale i hlubší význam. Pro někoho to může znamenat lávku přes propast mezi „béčkem” a „áčkem”.

Lazaret
Častokráte dojde k momentu, kdy v základu hrají ti, co je nic netrápí, a na střídačce sedí dva borci s ortézou, třetí se stahovákem a další dva se sádrou. No prostě lazaret jako vyšitý!

Mordor 
v Tolkienově světě je to výraz pro zemi zla. A skutečně, pro některé hráče je zlem, když musí strávit duel, či jeho část, na střídačce. Proto se vžilo i toto označení.

Prkno
Viz výraz fošna.

Školka
V úvodní jedenáctce stojí ti zkušení, velcí borci. Mezi náhradníky pak posedávají dorostenci, případně hráči z nižších věkových kategorií. Proto si tam trenér a střídající hráči mohou připadat jako ve školce.

Zastavárna
De facto se jedná o přesnější vyjádření termínu „bazar”, který v obecné terminologii znamená trvalé uložení, kdežto zastavení věci může býti i dočasné. U hráče na střídačce buď dojde k zařazení zpět do sestavy, případně si jej vyhlédne jiný mančaft. V krajním případě pak zůstane zastaven po delší čas.

Zastávka
Obrazné pojmenování. Sáhněte si do paměti. Kolikrát vám ta či ona střídačka připomněla boudičku, ve které na vaší návsi čekáte na autobus?

Samozřejmě, k těmto termínům se váží i další, které slangují například náhradníka, trenéra či jiné funkcionáře. K některým se dostaneme v dalších dílech našeho seriálu.

Pokud máte v týmu svůj vlastní unikátní výraz, nebojte se s námi o něj prostřednictvím sociálních sítí pochlubit. Rádi jej zařadíme do našeho Groundhoppíkova naučného slovníku!

 

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně