Silvestrovské derby pražských „S“ se hraje přes 30 let. Z veselé exhibice se stala tradice

Rok co rok se na stadionu Čechie Karlín na Invalidovně scházeli poslední den v roce hráči, aby si z legrace zakopali. Fotbalisté si vždy přivedli i své známé ze Sparty a Slavie. A jednou napadla fanouška Čechie Jiřího Bibeně zajímavá myšlenka.

Co takhle založit poslední derby internacionálů pražských „S“? Bibeň dlouho neváhal, a tak se nápad dostal mezi manažery Sparty a Slavie. 

Oba kluby byly nadšené a fanouškům se nápad zamlouval snad ještě víc. Vysoká návštěvnost, která derby od počátků provází, byla umocněna ještě i tím, že od roku 1990 nabízí televize přímý přenos zápasů.

Slávista Jiří Jeslínek i po letech vzpomínal na první Silvestrovské derby. „Pamatuju si, že když jsem poprvé přijel na zápas, nevěřil jsem svým očím a myslel si, že je utkání zrušeno a místo něho kope Čechie nějaký přátelák,“ řekl Jelínek. Na utkání se totiž přišlo podívat na čtyři sta lidí. To fotbalistům dodalo energii a rozhodli se diváky pobavit. I díky nadšeným fanouškům se napřesrok konala odveta.

Z Čechie na Meteor a zpátky

První Silvestrovské derby se odehrálo v roce 1986 na stadionu Čechie Karlín a následující léta se tam na poslední den v roce hráči opět vraceli. V roce 1995 fotbalisté hráli na hřišti Meteoru v Libni, ale napřesrok se do Čechie opět vrátili. To už nehráli na škváře, ale na umělém trávníku. Další rok se ale derby opět stěhovalo, prozatím natrvalo. Od té doby se zápasy hrají zásadně v Edenu.

Derby internacionálů

V zápase internacionálů mohou nastoupit hráči nad 35 let a hrací doba je 2 x 25 minut. Duely jasně ovládá Slavia, která slavila vítězství jedenadvacetkrát. Sparta má na kontě 7 výher a čtyřikrát došlo k remíze. Historicky první gól derby vsítil sparťan Pavel Stratil. Nejvíce zápasů odehrál Jiří Jeslínek, a to 22. Nejlepším střelcem se stal Petr Herda, který do brány nasázel neuvěřitelných 21 branek, na druhém místě je Pavel Řehák s „pouhými“ 14 góly.

V roce 1987 si šel zahrát i sparťan Pavel Dyba. Nevyšel na něj ale dres, tak ho pod svá křídla vzala Slavia,

Derby veteránů

Do derby veteránů nastupují hráči starší 45 let, z nichž někteří dokonce Silvestrovské derby zakládali. Podmínkou je, že dříve museli oblékat dres jednoho z rivalů. Hraje se 2 x 20 minut a první duel veteránů se odehrál v roce 2003. Za tu dobu Slavia šestkrát vyhrála, dvakrát urvala vítězství Sparta a sedmkrát se konala remíza. Nejlepším střelcem se stal Miroslav Příložný s třinácti góly. Nejvíce zápasů si zahráli Zdeněk Caudr, Ivo Lubas, Petr Slaný, Petr Herda, Josef Pešice, Miloslav Denk, Milan Šimůnek, přičemž všichni mají na kontě deset odehraných duelů.

Letošní Silvestrovské derby

31. prosince se od 10:00 odehraje již 33. ročník tradičního Silvestrovského derby. Pokud ale neseženeš lístky, nezoufej. Obě utkání můžeš sledovat v přímém přenosu na ČT Sport.

Soupiska internacionálů

AC Sparta Praha: David Bičík (brankář), Tomáš Čížek, Jan Flachbart, Milan Fukal, Tomáš Hübschman, Jiří Jarošík, Tomáš Jun, Václav Koloušek, David Lafata, Marek Matějovský, Jiří Novotný, Luděk Stracený, Lukáš Zelenka.

SK Slavia Praha: Jiří Bílek, Jaroslav Černý, Lukáš Došek, Tomáš Hrdlička, Tomáš Hunal, Martin Hyský, David Kalivoda, Martin Müller, Tomáš Pešír, Karel Piták, Rudolf Skácel, Mario Lička, Ivo Ulich, Václav Winter (brankář).

Soupiska veteránů

AC Sparta Praha: Miroslav Baranek, Jaromír Blažek (brankář), Aleš Bažant, Miloslav Denk, Michal Horňák, Josef Jarolím, Marek Kincl, Vratislav Lokvenc, Jiří Němec, Marek Trval, Petr Vrabec, Daniel Zítka.

SK Slavia Praha: Roman Janoušek, Jiří Jeslínek, Jaromír Jindráček, Jan Klíma (brankář), Luboš Kozel, Pavel Kuka, Jan Mareš, Pavel Medynský, Pavel Řehák, Jaroslav Šilhavý, Juraj Šimurka, Milan Šimůnek, Luboš Zákostelský, František Veselý.

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně