Slavné přihrávky: Never surrender! Ani na zemi se nevzdali, famózní obrat zajistil City titul

28. 12. 2018 / Matěj Vybíral

Dva týmy z Manchesteru se přetahovaly o titul do poslední chvíle. Historicky úspěšnější United muselo spoléhat na zaváhání City proti QPR. To se málem stalo, ještě v 90. minutě Rangers vedli senzačně 2:1. Ovšem...

...v nastavení srovnal Džeko a následně v pádu Balotelli posunul balon na Agüera, který rozhodl. Never surrender – City se nevzdalo, oslavilo titul po 44 letech a nastartovalo novou éru.

Již několik kol před koncem ročníku 2011/2012 bylo jasné, že o titul si to rozdají dva týmy. Arsenal s Tottenhamem a překvapení Newcastle ztrácely už hodně. Manchester United měl první místo ve svých rukách, ještě čtyři kola před koncem vedl o pět bodů. Ovšem přišlo zaváhání s Evertonem, divoký zápas skončil remízou 4:4.

Následoval klíčový duel právě mezi dvěma rivaly z Manchesteru, City dokázalo zvítězit díky hlavičce Kompanyho v závěru prvního poločasu, vedení 1:0 uhájilo až do konce. Rázem bylo vše jinak. Citizens se dostali na čelo tabulky o skóre, které v Premier League rozhoduje. Osm gólů bylo propastných, a tak United muselo doufat v zaváhání soupeře v posledních dvou kolech.

City v Newcastlu nepřipustilo překvapení a zvítězilo 2:0, stejným výsledkem Rudí ďáblové porazili Labutě ze Swansea. A tak se rozhodovalo až v posledním 38. kole. United hrálo na půdě Sunderlandu, kde bylo favoritem. Ale titul pro něj už byl hodně daleko. Vůbec se totiž nečekalo, že by Citizens mohli ztratit nějaké body proti Queens Park Rangers, celku bojujícímu o záchranu.

QPR však nakopla výhra nad Stokem a posun na pozice mimo pád do druhé ligy, přesto však potřebovalo pro jistotu záchrany alespoň remizovat. Suverénně vyprodaný Etihad Stadium očekával finálovou bitvu, většina ze 48000 tisíc fanoušků se těšila na oslavy titulu.

A že to pro City nevypadalo po prvním poločase vůbec špatně. Domácí si dlouho nevěděli rady s tuhou obranou QPR. Avšak z první velké šance přišla vedoucí branka. Krajní bek Pablo Zabaleta zaznamenal první gól sezóny v pravou chvíli, se štěstím prostřelil Kennyho, míč se po zákroku hostujícího gólmana odrazil od tyče do sítě.

Citizens věděli, že United po poločase vede nad Sunderlandem, a tak museli jít jednoznačně pro tři body. Cesta však začala být pořádně trnitou. Tři minuty po zahájení druhé půle ovšem hlavičkou Lescott trestuhodně nabídl Cissému tutovku, útočník Queens Park nepohrdl a zakončil dělovkou k tyči. Domácí fanoušci se mohli lehce uklidnit v 55. minutě. Kontroverzní Joey Barton, bývalý hráč City, totiž neudržel nervy na uzdě a udeřil loktem Téveze do hlavy. Obdržel červenou kartu a při odchodu do šaten ještě nakopl Agüera, hosté dohrávali o deseti.

Fanouškům Citizens se však tep zase musel rychle zvednout. Jamie Mackie totiž hlavou o zem zakončil parádní brejk Rangers. United v tu chvíli bylo velmi blízko, City daleko. Na obrat zbývalo pětadvacet minut.

Domácí stupňovali tlak, ale famózní Kenny vychytal střelu Džeka z první i hlavičku Balotelliho. Psala se již druhá z pěti nastavených minut, když přišlo vyrovnaní. Bývalý hráč Teplic Edin Džeko si naskočil na centr z devatenáctého rohového kopu Citizens a hlavou poslal balon do sítě. Stále však chyběl jeden gól, na který měli domácí jen tři minuty.

A ono se to nakonec stalo. Předposlední minuta nastavení. Sergio Agüero přiťukl míč v pádu na hranu šestnáctky, kde stál Balotelli. Ten musel podstoupit těžký souboj s Ferdinandem, zvládl se obtočit, ale míč už mu utíkal. Italský Super Mario ovšem v pádu ještě prostrčil balon na Agüera. Argentinský útočník v průběhu celého zápasu téměř nebyl vidět, ale v klíčovou chvíli to udělal parádně. Na pravé straně se vyhnul skluzu Taiwa a poté zavěsil parádně k bližší tyči, Kenny se natahoval marně.

Symbolický vítězný gól pro Manchester City. Čtyřiačtyřicet let bez titulu, léta ve druhé lize, trápení. Citizens málem přišli o vysněný pohár v posledním kole, už byli na zemi a před nastavením už nevěřil téměř nikdo, ani trenér Roberto Mancini: „Pět minut před koncem by mě nenapadlo, že můžeme vyhrát. Ale titul jsme si zasloužili. Po těch 44 letech ho věnuji všem našim fanouškům.“ A právě ze země posunul Mario Balotelli, fotbalista známý mnoha skandály, míč při rozhodujícím Agüerově gólu. Super Mario zaznamenal asi nejhezčí moment svého angažmá v Manchesteru. Ze země do nebe.

Rozhodující brankou odstartovala obrovská radost Citizens. Jako kdyby v tu chvíli existoval jen a pouze fotbal. Desetitisíce fanoušků City na stadionu slavily, miliony fotbalových příznivců u televizních obrazovek si zase mohly říct: „Fotbal nemá logiku.“ Skutečně nemá. Hráči United po svém vítězném duelu jen nevěřícně kroutili hlavou, titul jim pronikl pod rukama.

Šťastnými smolaři se pak stali fotbalisté Queens Park Rangers. Ti se i přes prohraný duel proti City udrželi v první lize, Bolton totiž pouze remizoval na půdě Stoke 2:2. Na Etihad Stadium tedy nebyl nikdo smutný. Tak skončil jeden z nejneuvěřitelnějších zápasu dvacetileté historie novodobé Premier League. Manchester City titulem odstartovalo úspěšná léta, nejvyšší anglickou soutěž vyhrálo i v sezóně 2013/2014 a nad síly rivala z United bylo i naposledy v sezóně 2017/2018.