Brněnská Zbrojovka strádá. Zlaté časy zažila v 70. letech díky trenéru Masopustovi

03. 12. 2018 / Klára Červená

Článek náhled

Foto: Archiv

Zbrojovka letos v létě opustila FORTUNA:LIGU. Zatím to nevypadá na návrat na výsluní, Brnu se nedaří ani ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE. Ne vždy ale moravský klub zažíval tak perné chvíle jako nyní. V roce 1978 letech mužstvo dokonce uloupilo svůj jediný titul.

Josef Masopust získal post trenéra Zbrojovky ve druhé polovině 70. let po Františku Havránkovi. V sezoně 76/77 ale Brno zažilo zklamání, když ve čtvrtfinále poháru skončilo těsně pod medailovými pozicemi. Během jednoho roku však Masopust dokázal přetvořit obranný tým v útočný a vyhrál s ním nejvyšší soutěž.

Během Masopustova působení se tým, který navíc míval výškovou převahu nad soupeři, nebývale stmelil. Možná i podpora fanoušků, která se po příchodu vítěze Zlatého míče z roku 1963 zvedla, dopomohla kádru dojít k vytouženému cíli. 

O tom, že Brno mělo našlápnuto celou sezonu k titulu, svědčí i fakt, že se útočník Karel Kroupa stal Fotbalistou roku 1977. Další hvězdou Zbrojovky byl Karel Jarůšek. Zajímavostí je, že se Jarůšek chtěl původně stát hokejistou. V patnácti letech měl odejít do Kanady, ale rodiče ho nepustili. Zbrojovka v té době využila příležitosti a určila nadějnému fotbalistovi jeho budoucnost.

Poražený prvoligový mistr

Brněnští fanoušci nedali na svůj milovaný klub dopustit. Na předposlední zápas v sezoně 1977/1978 s týmem vyjelo do Trnavy údajně 10 tisíc fanoušků. Mělo se totiž rozhodnout o titulu. Prý Zbrojovce fandili i trnavští obyvatelé, protože o první místo se tenkrát Brno přetahovalo s Duklou, která jakožto armádní tým nebyla moc oblíbená. Po zápase ale už bylo jasno, že se Zbrojovka vydrápala až na vrchol tabulky a získala tak cenný zlatý kov.

Začaly oslavy a nikdo moc netrénoval. Není se tedy čemu divit, že poslední zápas sezony, který se odehrál s již zmiňovanou Duklou, dopadl pro Zbrojovku špatně. Deset minut před koncem duelu Kroupa neproměnil penaltu, a tak Dukla využila šanci a vsítila jediný gól zápasu. Na vítězi soutěže to ale přesto nic nezměnilo.

 

#Zapomenutá sláva
Nejnovější : články