Slavné přihrávky: Horváthova nečekaná pravačka, pas přes půl hřiště a první plzeňský postup do LM

30. 11. 2018 / Matěj Vybíral

Článek náhled

Psal se 16. srpen 2011, zápas v dánské Kodani ve 4. předkole Ligy mistrů. Za překvapivého stavu 2:1 pro Viktorii se v 79. ujímá míče Pavel Horváth, proti napadajícímu protihráči překvapivě zasekne balon na pravačku…

Tento moment pevně uvízl v paměti českých fotbalových fanoušků. Vždyť to byl důležitý díl ve skládačce při cestě českého týmu po letech do základní skupiny Ligy mistrů.

Po zaseknutí míče na pravou nohu vysílá plzeňský kapitán milimetrovou přihrávku na střídajícího Martina Filla. Ten se nedostane za obránce, a tak si počká a následně levačkou z hranice pokutového území z úhlu vymete vzdálenější šibenici. O osm dní později se Plzeň poprvé kvalifikuje do Champions League, jedním z klíčových momentů byla právě tato slavná přihrávka.

Kdybychom chtěli popsat celý příběh této přihrávky, museli bychom se vrátit až do roku 2008. To totiž odstartovala nová éra Pavla Vrby a Pavla Horvátha. Tým se stále zlepšoval, v roce 2010 získal Český pohár, v sezóně 2010/2011 už oslavil svůj historicky první ligový triumf, přesně 100 let od založení klubu. Díky tomu se Viktoria mohla rvát o postup do Ligy mistrů.

Její nezapomenutelná cesta odstartovala v dalekém Jerevanu ve 2. předkole, kde zvítězila 4:0, s domácím vítězstvím 5:1 to znamenalo jasný postup. Následoval mnohem těžší oříšek. Norský Trondheim byl silný soupeř, ale červeno-modré barvy přesto zvítězily doma i venku. Čtyři výhry a Liga mistrů je nadosah, přesto tak strašně daleko…

Los určil Plzni jako soupeře Kodaň, papírově z možných soupeřů (dalšími byli BATE Borisov, Maccabi Haifa, Dinamo Záhřeb, Apoel Nikósie) nejsilnější tým, Češi si přesto věřili.

V úterý 16. srpna 2011 večer už Plzeň nastupovala na trávník stadionu Parken v dánské metropoli. V brance Marek Čech, obrana Rajtoral, Bystroň, Čišovský, Limberský, záloha Petržela, Kolář, Trapp, kapitán Horváth, Pilař a v útoku bijec Michal Ďuriš. Tato jména měla zajistit Viktorii veledůležitou výhru, jednu z nejdůležitějších v klubové historii.

První poločas toho moc nenabídl, týmy se oťukávaly a na šance a góly došlo až po přestávce. Druhá půle však stála za to. Červeno-modří otevřeli skóre v 52. minutě a už k první brance se přimotal Pavel Horváth. Hlavou přiťukl míč do pokutovému území Kolářovi a Ottesen si při pokusu ubránit plzeňského záložníka srazil balon do sítě. O chvíli později Viktoria přidala druhý gól, když rychlonohý Petržela unikl po pravé straně, odcentroval do vápna a odražený balon poslal po zemi k tyči Václav Pilař.

Kodaň sice snížila, kdy Ottesen napravil svoji chybu a hlavou po rohovém kopu dal gól na 1:2. Plzeňané však dále mířili za vítězstvím a další gól jim vydláždil cestičku téměř až k vysněné Lize mistrů.

Vraťme se k onomu nezapomenutelnému momentu, který nejlépe popisuje sám autor přihrávky ve své knize Můj příběh nekončí: „Byli jsme nažhavení a lepší. Dvanáct minut před koncem došlo na mou tajnou zbraň. Kodaňský obránce musel pochopit, že hraju spíše levačkou, proto mi ji chtěl pohybem zablokovat. Tak jsem balon zasekl, šup ho na pravačku a křížný pas letěl přes půl hřiště. Možná mám pravou nohu o něco slabší, ale taky umí přihrát. Klidně z kroku. Martin Fillo byl na hřišti sotva tři minuty, když po pravém křídle nastartoval. Mohl jsem hru přibrzdit a získat vteřiny, nakonec mě napadlo: Zkus to, překvapíš je.‘ Ta situace k tomu vybízela,“ vzpomíná Horváth.

Ten sleduje jak míč dopadá přímo před Filla, který už si ví rady: „Fillous byl čerstvý, nabuzený a hlavně perfektně rozběhnutý. Jedna klička, druhá klička… Sledoval jsem ho od půlící čáry, protože už se mi nechtělo běžet dál. Rychlým pohybem se nadvakrát zbavil obránce a šup levačkou do šibenice. Takhle bych se asi sám netrefil, i kdybych se snažil,“ oceňuje Pavel Horváth svého bývalého spoluhráče.

Tak se zrodila slavná přihrávka hráče, který téměř celý život střílel a přihrával výhradně levačkou. Najednou si jeden ze svých nejkrásnějších a nejdůležitějších pasů připsal pravou nohou. Překvapil tím dozajista všechny, hlavně protihráče.

Tato akce měla naprosto všechno. Nápad, překvapení, rychlost, provedení, krásu a hlavně důležitost, Plzeň se díky této parádě dostala do vedení 3:1, což je na venkovní půdě ještě dvakrát cennější. Do konce zápasu už branka nepadla a do odvety si Viktoria odvezla téměř snový výsledek.

Druhý duel se hrál v pražském Edenu, přes 19 tisíc fanoušků však vytvořilo parádní atmosféru. V odvetě Viktorii trvalo, než utkání dostala pod kontrolu. Kodaň totiž byla lepší a dostala se do vedení po půlhodině. Poté se však Západočeši zlepšili, Marek Bakoš srovnal v 67. minutě. v samém závěru dokonal obrat stylově Michal Ďuriš a mohlo se dlouho slavit impozantní tažení Plzně předkoly Ligy mistrů – šest zápasů, šest výher.

Díky těmto dvěma výhrám, na kterých se výrazně podílel plzeňský kapitán Pavel Horváth, Viktoria odehrála v základní skupině památné zápasy proti Barceloně, BATE Borisov a AC Milán, se kterým dokázala stáhnout doma v posledním duelu dvoubrankové manko a zajistila si postup do play-off Evropské ligy.

Mezitím se Plzni podařilo do základní skupiny Ligy mistrů proklouznout ještě jednou. Letos hraje proti nejlepším klubům světa potřetí.

Pavel Horváth již svou bohatou hráčkou kariéru ukončil a počínání svého bývalého klubu sleduje jako televizní expert. Západočeši narazili na nejslavnější tým současnosti Real Madrid, dále AS Řím a znovu CSKA Moskva. V prosinci čeká Plzeň poslední zápas základní skupiny LM proti AS Řím.