Slavné přihrávky: Pas, který zařídil jeden z nejslavnějších obratů české reprezentace

16. 11. 2018 / Matěj Vybíral

Článek náhled

Foto: Přihraj

Běží poslední minuty zápasu. Karel Poborský dobíhá k vyraženému míči. Proti němu startuje nizozemský brankář Edwin van der Sar a rychle mu zmenšuje střelecký úhel. Poborský se napřahuje, míří, a... zasekává míč do strany. Jeden z nejslavnější českých gólů je na světě.

Rok 2004. Mistrovství Evropy. Zápas, který se pro mnohé fanoušky českého fotbalu stal tím největším zážitkem třetího tisíciletí. Češi proti Nizozemsku předvedli jeden z nejúžasnějších obratů fotbalové historie.

Češi prohrávali 0:2, ale rychle snížili, ve druhé polovině srovnali a neskutečný obrat dokonali v 88. minutě. Karel Poborský se zachoval jako velký fotbalista a připsal si jednu z nejslavnějších přihrávek své bohaté kariéry. Nakonec tým nabitý hvězdami tehdejší doby dokráčel až do semifinále, kde smolně padl s Řeckem. 

Připomeňme si, jak vypadaly okolnosti zápasu. Češi hráli skupinu C s Německem, Nizozemskem a Lotyšskem. Kvůli tomuto složení se právem užívalo spojení "skupina smrti."

Vrchol skupinové fáze nastal pro oba týmy ve druhém duelu v sobotu 19. června v 19:45, to se ani ne po roce proti sobě znovu postavilo Česko a Nizozemsko, které v prvním utkání jen remizovalo s Německem 1:1. Veledůležitý souboj v boji o postup do čtvrtfinále, případná výhra už mohla našim barvám zajistit jisté první místo ve skupině, jelikož Němci nedokázali porazit ani Lotyšsko.

Vítězství se nerodilo vůbec lehce, vždyť po gólech Boumy a van Nistelrooye česká reprezentace prohrávala 0:2 už v 19. minutě! Ofenzivně laděný fotbal od úvodního hvizdu však nasvědčovalo tomu, že deficit dvou gólů nemusí být rozhodující. Češi také hned dokázali snížit, po skvělé práci Baroše měl už jednoduchou pozici Jan Koller. Hned poté trenér Brückner sáhl ke změně, chybujícího Grygeru nahradil Vladimír Šmicer, Karel Poborský se posunul na krajního beka a Šmicer šel do zálohy. Právě tito dva hráči se stali klíčovými muži závěru zápasu.

Avšak nepředbíhejme. Do konce poločasu už přes mnoho šancí, zejména nizozemských, gól nepadl. Parádní fotbal pokračoval i po změně stran, Čechy podržel v brance parádní Čech, van der Sar zase zlikvidoval střely Poborského i Šmicera. Český tým ovšem srovnat dokázal, a to v 71. minutě. Tuto krásnou akci bychom také mohli oslavovat dlouho… Nedvědův centr sklepl Koller hrudníkem pro Milana Baroše, jenž z hranice vápna vyslal parádní volej do levého horního rohu branky, nizozemský brankář si na míč jen sáhl. Češi si za vítězstvím šli a pomohl jim k tomu i druhý žlutý faul Heitingy na Pavla Nedvěda. Právě kapitán Nedvěd vzápětí napálil břevno a Poborský hlavou z dorážky minul.

Poměr střel na branku na konci zápasu zněl 11:10 z pohledu českého týmu a právě ten jeden pokus navíc nakonec rozhodl celé utkání…

Hrála se 88. minuta, Heinz vyslal prudkou přízemní ránu, van der Sar balon vyrazil pouze před sebe a k odraženému míči spěchali hned dva fotbalisté v bílém dresu. Právě nyní nastal moment Karla Poborského. Chystal se k zakončení vypadalo to, že stihne dostat míč za padajícího gólmana. Nakonec však zvolil jiné řešení. Střelu pouze naznačil a přihrál před branku úplně volnému Vladimíru Šmicerovi, jenž se v tu chvíli stal národním hrdinou.

Ocenit se ale musí hlavně geniální a nesobecké myšlení Karla Poborského. Ukázal, že i když už jste metr před bránou, vždy se musíte dívat kolem sebe. Viděl volného spoluhráče, neukvapil se, udělal to nejlepší, co mohl, přihrál a stal se jedním z hlavních strůjců nezapomenutelného obratu. Slavilo se na stadionu v Aveiru, kam dorazily tisíce českých fanoušků, jásalo se na českých náměstích, pilo se v českých hospodách.

Češi už měli jistotu prvního místa a ačkoliv šetřili klíčové hráče, dokázali v posledním duelu skupiny porazit Německo 2:1 a odsoudit ho k cestě domů. Ze svých skupin rovněž nepostoupilo Španělsko ani Itálie, poslední dva členové velké pětky Francie a Anglie padly ve čtvrtfinále. Zdálo se, že českému týmu už nestojí v boji o finále nic v cestě.

Bílé barvy si ve čtvrtfinále jednoduše poradily s Dánskem. Zvítězily 3:0, Karel Poborský si připsal hned dvě přihrávky na gól, v součtu za celý turnaj nasbíral hned čtyři asistence a po zásluze se stal nejlepším nahrávačem mistrovství.

Ze semifinále mají čeští střelci ještě dlouho noční můry. Nedokázali za devadesát minut využít jedinou z tutovek a outsider z Řecka je na konci prvního prodloužení potrestal, Dellas rozhodl o historickém postupu a odstartoval pláč našich fanoušků. Turnaj pro Čechy neskončil brzy, pohledem zpět je semifinále velikým úspěchem, konec však nastal bleskurychle a nečekaně. Řecko s neatraktivním fotbalem nakonec došlo se třemi výsledky 1:0 v pavouku přes Francii, Česko a Portugalsko až k šokujícímu titulu.

Toto byl pozoruhodný příběh české party kolem trenéra Karla Brücknera a kapitána Pavla Nedvěda. Slavní hráči té i pozdější doby jako Jan Koller, Tomáš Rosický, Petr Čech, Vladimír Šmicer, Milan Baroš a v neposlední řadě Karel Poborský vytvořili ohromný zážitek českým fanouškům. A zejména na neskutečný comeback proti Nizozemsku z 0:2 na 3:2 vzpomínáme s radostí dodnes a rádi si pouštíme moment, kdy tehdy dvaatřicetiletý rodák z Jindřichova Hradce, fotbalista Sparty se zkušenostmi z Manchesteru United, Benficy Lisabon i Lazia Řím, ukázal světu geniální nesobeckost a završil nevídaný obrat.

#Slavné přihrávky
Nejnovější : články