Jablonecká kopaná zažila vzlety i pády. Mezi nejlepší musela několikrát stoupat z úplného dna

10. 10. 2018 / Klára Červená

Článek náhled

Za vznik jablonecký fotbalový klub vděčí holiči Vítovi. Okolo něj se totiž tři roky po skončení první světové války zformovalo úplně první fotbalové mužstvo. Zápasy se hrály v místech, kde jsou dnes Háskovy vily. Rozkvět ale klub zaznamenal až po osvobození v roce 1945.

Během druhé světové války hrál v Jablonci prim německý Ballspielklub, který sídlil na stadionu Střelnice. Po jejím skončení ale hledalo obměněné české obyvatelstvo severočeského města cestu, jak znovu dostat sport do povědomí obyvatel. Pátého června roku 1945 se tedy v kavárně Radnice sešel národní výbor, který rozhodl o založení Českého sportovního klubu (ČSK) Jablonec nad Nisou, který byl záhy přejmenován na SK Jablonec.

Poprvé v lize

Předsedou klubu se stal Max Adamíra, hrajícím trenérem Ladislav Čulík. A muži se jen hrnuli! Do druhé ligy se mužstvo probojovalo až v roce 1963. V témže roce Jablonec přešel do tělovýchovné jednoty LIAZ, kde se rozvíjel dál.

Během následujících jedenácti let skončil kádr několikrát těsně před branami první ligy. Vydrápat se mu do ní podařilo až o celých jedenáct let později. Dlouho se tam neohřál. O dva roky později mužstvo opět spadlo o soutěž níž. Co naplat, houževnatost mužstva ani obrovská podpora fanoušků na první ligu prostě nestačily.

Zachránce jménem Pelta

Následovala dlouhá léta vzestupů a pádů. Jablonec se chvíli držel na předních příčkách tabulky, pak ale na nějaký čas spadl i z druhé ligy. Severočeskému týmu se vůbec nedařilo. V roce 1992 se sice dostal do druhé nejvyšší soutěže, zde ale skončil na sedmém místě. V ten moment se do toho vložil gólman Miroslav Pelta. „Tak pánové, už něco konkrétního dělejme, jinak jdeme dolů!“ prohlásil na konferenci, kde se mělo zvolit vedení klubu na další dva roky. Vedení ho vzalo za slovo – zvolilo ho předsedou.

O dva roky později se to konečně podařilo! Kádr vybojoval první ligu, trenérem byl Josef Pešice, který trénoval i následující sezonu. Klub přijal výborné fotbalisty, jako byli Pavel Horváth nebo bohužel později tragicky zesnulý Zdeněk Jánoš.

Velmi úspěšná léta přišla v polovině devadesátých let. Kádr vedl trenér Jiří Kotrba a mužstvo dvakrát urvalo třetí místo ligy a jednou vyhrálo domácí pohár. Vyzkoušelo si ale i Evropské poháry UEFA a Pohár vítězů pohárů.

Další pád a rozmach

Nové tisíciletí jako by přineslo klubu smůlu. Tým se dvakrát zachraňoval v posledním kole a nevypadalo to s ním vůbec dobře. V roce 2010 ale přišel další zlom – tým skončil na druhém místě a znovu si zahrál Evropské poháry. To už je ale všem fanouškům známý příběh.