Český fotbal musel v začácích bojovat o přežití, proti bylo i Rakousko-Uhersko

Téměř přesně před 131 lety v Česku proběhla důležitá událost. 29. září 1887 se tu odehrál první zaznamenaný fotbalový zápas na našem území. Na Lobkowiczově panství v Roudnici nad Labem proti sobě nastoupil tamnější Sokol a veslaři Athletic Clubu.

V roce 1887 se tak začaly psát dějiny moderního fotbalu na našem území. O tři roky později se na panství knížete Alexandra Thurn-Taxise v Loučeni u Nymburka vrátil jeho syn Emerich. Syn knížete studoval v Cambridgi a odtamtud si mimo lásky ke kopané přivezl také skutečný míč a tři nové knížecí zaměstnance – zahradníka Milla, dětského učitele Hodgsona a komorníka Becketta. Všichni tři byli velmi zdatní kopáči. Netrvalo to dlouho a bylo založeno Zámecké kopací mužstvo loučeňské v čele s Emerichem a jeho třemi anglickými zaměstnanci. O této kapitole českého fotbalu jsme psali dříve v samostatném článku.

Fotbalová horečka

V roce 1890 začaly události nabírat spád. Mezi studenty vypukla fotbalová horečka a vznikaly první studentské kroužky, které se kopanou zabývaly. Školy měly ale k fotbalu zcela odlišný postoj než studenti. Vedení svým žákům novou hru většinou zakazovalo a někteří horliví profesoři dokonce zakročovali na hřištích. Studenti si ale našli skulinku – údajně hráli pod pseudonymy nebo v přestrojení. Podle jiných pramenů ale nebyly začátky kopané na školách tak horké, jak by se mohlo zdát. Například pražští Kickers z Akademického gymnázia hráli se souhlasem pana ředitele už od roku 1894.

První kluby

Prvním oficiálně založeným českým sportovním klubem byla AC Praha. V roce 1893 se ale rozštěpila, protože část jejích nespokojených členů odešla a založila si vlastní Athletic Club Královské Vinohrady (AC Vinohrady), přičemž na jaře následujícího roku se také začala věnovat fotbalu. To ale vedlo k dalšímu rozkolu a ke vzniku klubu AC Sparta Praha. Vůbec prvním ryze fotbalovým klubem byla nejspíš už zmiňovaná Loučeň knížete Thurn-Taxise.

Pražská Slavia také neměla jednoduché začátky. Fotbalový klub vznikl z původního stejnojmenného literárního a řečnického spolku. Od něj se v roce 1892 odštěpila „malá Slavia“, která se věnovala převážně cyklistice. Poté, co byl úředně rozpuštěn literární spolek, ustanovila „malá Slavia“ Sportovní klub Slavia, který se také začal věnovat fotbalu a v lednu 1896 si dokonce založil vlastní fotbalový odbor.

Fotbalové kluby, které nejprve vznikaly především v Praze, začaly pronikat i do dalších měst. Za zmínku určitě stojí SK Plzeň a SK Žižka Plzeň. Obrovskou zásluhu na tom má i vydání fotbalových pravidel, které v roce 1897 přeložil do češtiny diplomat a sportovec Josef Rössler-Ořovský.

Fotbalový rok nula v českých zemích – ustanovení Českého svazu footballového

Rok 1901 byl pro český fotbal naprosto přelomový. Byl totiž založen Český svaz footballový, který patřil mezi svazy Rakouska-Uherska. Zakládajícími členy byli mimo jiné AC Praha, AC Sparta, SK Slavia, ČAFC Královské Vinohrady, SK Plzeň nebo AC Roudnice nad Labem.

Rakouský fotbalový svaz se ale neustále snažil o omezení aktivity ČSF. Přesto se v roce 1906 stal provizorním členem mezinárodní federace FIFA a na kongresu v Amsterdamu o rok později byl přijat za řádného člena. Jenže Vídeň tenkrát zakročila, ČSF byl vyloučen z FIFA a organizace všem členům zakázala styk s českými kluby. Tím chtělo Rakousko donutit české sportovce, aby se vzdali samostatnosti. To se ale nestalo.

V roce 1911 založily fotbalové svazy Anglie a Francie Mezinárodní unii amatérského fotbalu, do které ČSF vstoupil. V následném amatérském mistrovství Evropy se českým fotbalistům povedlo zvítězit! Radost ale netrvala dlouho, další rok se Mezinárodní unie amatérského fotbalu rozpadla. Český svaz fotbalový ale pokračoval až do válečného roku 1914, kdy přerušil svou činnost. Po konci války ji ale okamžitě obnovil a stal se nejvyšším fotbalovým orgánem v Československu. Český svaz footballový vydržela v pozměněné podobě dodnes, je ale známý jako Fotbalová asociace České republiky.

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně