Holický boj o první ligu vystřídal pád na dno. Jak vypadá restart městského rivala Sigmy?

Příběh HFK Olomouc není v tuzemsku ojedinělý. Gloriolu a fanfáry vystřídalo zapomnění. Přesto se hanácký klub od nelichotivých příkladů Drnovic, Blšan či Lázní Bohdaneč něčím liší. Na postupném klesání se projevila také přítomnost rivala v hanácké metropoli.

Ano, jde o ten stejný klub, který bojoval o účast ve FORTUNA:LIZE. HFK Olomouc v roce 2013 zakončil sezónu FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY na třetím místě. V kuloárech se proslýchalo, že by mohl jít dokonce místo Znojma do nejvyšší soutěže. Média ovšem ve stejné době přinášela i naprosto rozdílné informace.

O dlužných výplatách, špatné finanční kondici klubu, celá organizace z olomoucké městské části Holice měla být podle bulvárnějších plátků dokonce i nedaleko před krachem.

Zkazky o finančních problémech byly pravdivé. 10. června 2013 špičky klubového managementu oficiálně oznámily na mimořádné tiskové konferenci dobrovolný sestup o soutěž níže, do Moravskoslezské fotbalové ligy. Tento moment odstartoval pozvolný pád Holického fotbalového klubu, který trvá dodnes.

Holice = Dostál, Dostál = Holice

Smutné zprávy tehdy médiím oznámil symbolicky předseda představenstva Vladimír Dostál. Fotbalový šíbr, který takřka čtvrtstoletí financoval a zároveň i řídil celou organizaci. Synonymem Holice byl pro mnohé fanoušky právě on. Nekompromisní šéf s velkým srdcem.

V roce 1994 se tehdy čtyřicetiletý podnikatel ujal klubu živořícím na posledních místech župního přeboru. O šest let později se už na jižním okraji Olomouce hrála druhá liga. Manažerský talent, zapálení a obrovská touha pro vítězství. To jsou charakteristiky této osobnosti moravské fotbalové scény.

I on má ovšem stinné stránky. Lze ho označit i slovem s negativnější konotací. Fotbalový boss. Stal se jedním z aktérů korupční kauzy Horník a spol., když byl roce 2004 obviněn z nabídnutí úplatku ve výši 100 tisíc korun sudímu Zejdovi. Pro nedostatek důkazů jej ale soud nakonec osvobodil.

Nejde o jednoduchou osobnost, v průběhu ligových utkání bylo pravidelně slyšet jeho apelativní a varovné výkřiky směrem k hráčům či trenérovi. „Byl velmi direktivní a maximalistický. Pořád chtěl jen vyhrávat, a to i v přáteláku. Měl ve zvyku pravidelně chodit do kabiny, navštěvoval je i v poločase. Na to jsem nebyl zvyklý,“ vzpomíná v autobiografii Bouřlivák John na éru pod impulzivním Dostálem legendární Petr Uličný, který v Holici působil jako hlavní kouč mezi lety 2009 až 2011.

Konec jedné éry

Dostálova kapitola v historii HFK Olomouc letos v létě ale nadobro skončila. Zkušený bafuňář sice na již zmíněném setkání s médii sliboval, že snahu o první ligu nevzdá, po posledním sestupu do MSFL ovšem klub neskončil nikdy lépe než na 10. místě. Třikrát se velmi těsně zachránil, ale rok 2018 je černým letopočtem pro historii holického fotbalu. Po dlouhých dvaceti letech se na okraji Olomouce hraje znovu jen divize.

Dostál po červnovém sestupu odstoupil na vlastní žádost z pozice šéfa představenstva. V interview pro regionální média uvedl jako jeden z důvodů i své zdravotní problémy. Po 24 letech tak skončila osobnost, která druhořadý olomoucký klub málem dvakrát dotáhla až do první ligy. Zanechal za sebou stadion s kapacitou pro 2900 diváků a zázemí, které ostatní divizní celky mohou HFK jen závidět. Nyní nese i jeho jméno – Stadion Vladimíra Dostála.

Palička: Scházejí nám sponzoři

Jak ale vypadá budoucnost klubu? „Klub neskomírá, jak by se mohlo zdát. Stále máme status Sportovního střediska mládeže, který vyžaduje splnění spousty podmínek,“ odpovídá nový sportovní ředitel Vlastimil Palička. Bývalý prvoligový trenér, dnes spolupracovník Deníku Sport, který platí ze jednoho z největších tuzemských expertů na fotbal, ovšem přiznává i ekonomické starosti. „Museli jsme se uskromnit. Naši situaci hodně ovlivňuje sponzorské zabezpečení, partnerů postupně ubývá.“

Právě absence větších sponzorů je problém většiny hanáckých klubů. Část z nich odčerpá olomoucká Sigma, házenkářky, volejbalistky, další pak extraligoví hokejisté z krajského města. Ti postoupili do nejvyšší soutěže jen rok po zmiňovaném holickém ústupu do třetí ligy, část partnerů tak přebrali právě „kohouti“.

Interview s populárním glosátorem fotbalové scény Vlastimilem Paličkou probíhá v honosných VIP prostorách. Na stěnách visí fotografie z pohárového zápasu se Spartou nebo vyprodaných druholigových derby s Bohemians, které tehdy živě vysílala Česká televize. Velké fotky nejúspěšnějších trenérů a hráčských legend. Vše je dědictví Dostálovy éry – éry finanční zodpovědnosti, ale i nadstandardu v hráčské kvalitě či zázemí. I nyní ovšem velká část funkcionářů a pracovníků klubu pracuje zdarma či za minimální odměny. Tak jako za Dostála.

sportovní ředitel HFK Vlastimil Palička

Šťastné, nebo špatné zítřky?

Holice sice nadále dostává dotace od města, kraje i FAČRu, které aktuálně napomáhají s částečnou rekonstrukcí rozsáhlého areálu na okraji Olomouce, velká část jich jde nicméně na mládež. „Ta je pro nás momentálně klíčová, převzala po A-týmu roli výkladní skříně klubu,“ přiznává Palička, který po nástupu do HFK v roce 2011 výrazně přispěl k rozvoji celé struktury mládežnického střediska.

Mužské družstvo zůstává spíš na okraji zájmu fanoušků. V letech třetiligových jej sice zásobovali někteří kmenoví hráči Sigmy, po loňské zpackané sezóně ale spolupráce s velkoklubem na mužské úrovni skončila. HFK už vsází zejména na vlastní odchovance. „V divizi máme střízlivé ambice. Netvrdíme, že chceme okamžitě znovu do MSFL,“ nastínil Palička, jenž působil jeden zářijový týden jako provizorní hlavní kouč po odvolání Jiřího Derca od A-týmu.

Holice se zatím drží v divizní skupině E v dolních patrech tabulky. Budoucnost klubu, kterým prošla taková jména jako Marek Heinz, Radek Drulák, Leoš Kalvoda nebo Libor Žondra, tak zůstává pořád otevřená. Bude smutná, nebo znovu radostná?

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně