O konečném umístění v tabulce rozhoduje až sedm parametrů! Nakonec se losuje

Fotbalová sezona finišuje. Velké finále se chystá od ligy po okres. Právě v nejvyšší soutěži je tabulka dvě kola před koncem nebývale vyrovnaná. Dost možná bude mít na konci ročníku více týmů stejný počet bodů. Co rozhodne o záchraně v lize, nebo o umístění na špici?

Ať už klání na trávnících skončí jakkoliv, po posledním kole rozhoduje o osudech klubů chladná matematika s přísnými pravidly.

Ve fotbalových soutěžích bojují týmy o každý cenný bod. Co se ale stane, pokud jich po posledním zápase mají na kontě úplně stejně? Při rovnosti bodů po odehrání všech zápasů soutěže se rozhoduje o konečném pořadí týmů až podle sedmi kritérií stanovených v soutěžním řádu.

Vzájemné zápasy

Nejdříve se určuje konečné pořadí týmů podle počtu bodů ze vzájemných zápasů, které spolu týmy odehrály. Je to jednoduché, pokud by sobotní zápas mezi Karvinou a Baníkem skončil remízou, při konečném zúčtovaní bude při rovnosti bodů ve výhodě Ostrava. Na podzim totiž Karvinou porazila 2:1.

Pokud shoda přetrvává, rozhoduje brankový rozdíl ze vzájemných utkání. Ale pozor, na rozdíl od Ligy mistrů v českých soutěžích mají góly vstřelené doma a venku stejnou váhu. Když Karviná v sobotu porazí Baník 1:0 a bude mít po třiceti kolech stejný počet bodů, rozhodne až jedno z dalších pravidel.

Následuje počet vstřelených branek ve vzájemných duelech. To je důležité především, pokud má na konci sezony stejný počet bodů více týmů. I na tento případ soutěžní řády pamatují. Pokud mají stejný počet bodů aspoň tři týmy, utvoří se z jejich vzájemných zápasů minitabulka.

Celkové skóre

Když nelze určit konečné pořadí podle bilance ze vzájemných zápasů, přichází na řadu brankový rozdíl ze všech odehraných zápasů v soutěži, jednoduše skóre. Pokud mají týmy rozdíl stejný, rozhodne počet vstřelených branek v soutěži. Do výhody se tu dostávají ofenzivní mužstva.

Je naprosto výjimečné, že by i po pěti krocích o určení pořadí nadále panovala mezi dvěma či více týmy shoda. Přesto na takovou situaci pravidla pamatují. Existují dvě možnosti, jak rozhodnout.

Kvalifikační utkání a los

V některých soutěžích může dojít na dodatečné utkání. Pravidla se v tomto bodě napříč republikou liší. Pokud by se nerozhodlo o pořadí dvou týmů podle výše uvedených kritérií a stanovil tak příslušný rozpis soutěže, sehráli by spolu soupeři kvalifikační utkání.

Nejzazším řešením extrémně vyrovnané situace v tabulce je los. Pokud selžou všechny předchozí matematické mechanismy, může o konečném pořadí za celý ročník rozhodnout prachobyčejný los. Pravidla ovšem nespecifikují, jak k němu má dojít. Fotbalové tradice uznávají především hod mincí.

 

 

 

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně