Od hospody, přes nevěstinec a rozkvět až k hořké současnosti. To je zašlá sláva fotbalu v Mostě

Roku 1909 se začala psát historie klubu s mnoha kontrasty. SK Most v té době ještě neměl ani hřiště a jeho kapitál činil 1 korunu a 25 haléřů. Přesto se dokázal vydrápat mezi elitu, vychovat jednoho z nejslavnějších českých fotbalistů a zažít ostrý pád.

Mostecký klub poslední sezony paběrkuje v divizi a ještě před několika lety bojoval o holé přežití. Přitom ve své více než stoleté historii zažil i výrazně slavnější časy, kdy v jeho dresu hráli hráči jako Horst Siegl, Patrik Gedeon nebo Martin Vaniak a klub se rval v jedné soutěži s tuzemskou elitou. Přečtěte si napínavý příběh jeho vzestupu a pádu.

Klub máme, ale není kde hrát. Štěstí přinesl až slavný Liverpool

Fotbalový klub v Mostě vznikl v roce 1909. První stadion se ale Mostu podařilo získat až v roce 1921. Během 1. světové války klub nehrál a předtím trénoval a pořádal utkání na bývalém vojenském cvičišti, které patřilo vojenské posádce. Stadion se ale netěšil dlouhému trvání. Na jeho místech se ve 30. letech začaly stavět nové byty a mužstvo tak opět nemělo kde hrát.

Před druhou světovou válkou klub našel domov na novém hřišti u silnice, která vedla do Litvínova. Prvního výkopu se zhostil František Plánička, ale ani to mosteckému fotbalu štěstí nepřineslo. Záhy byl klub rozpuštěn, začala totiž druhá světová válka.

V těžkém válečném období na místě klubu vznikl nevěstinec U mostecké mamy, který později zkrachoval. Klub navíc přišel i o fanoušky. Místo českého fotbalového klubu se u německého obyvatelstva těšily oblibě spíše spolky DSK Brüx a NSTG Brüx.

Poté, co válka skončila, byl SK Most opět obnoven a hřiště si vzal po prvním ze jmenovaných německých klubů. Rok 1945 Mostu přinesl slávu, přestože to zprvu nikdo netušil. V září v poválečné euforii klub přijal všechny hráče, kteří se přihlásili do dorostu a mezi nimi byl i budoucí fotbalový virtuos Josef Masopust. V klubu si brzy uvědomili, jakou chovají perlu. Masopustovi všichni fandili, svědčí o tom i fakt, že napřesrok dostal od správce hřiště Koryty své první kopačky. „Pepíku, ty jsi u mě fotbalista, který to někam dotáhne, to já poznám. Tak tady ode mě něco máš,“ řekl tenkrát Koryta mladému hráči. Už v šestnácti letech se Masopustovi podařilo nastoupit za mostecké áčko, které si ho nechalo. Ba co víc, dostal dres, na kterém byla devítka! Tu směli nosit jen střední útočníci, nejdůležitější hráči na hřišti.

Klub mezitím změnil svůj název na ZSJ Uhlomost Most a o další rok později postoupil do divize, kterou v ruce 1950 vyhrál. Do druhé ligy se ale neprobojoval, všechny soutěže mezi krajskými přebory a první ligou byly totiž zrušeny.

Dalším slavným létem v historii mosteckého fotbalu je rok 1961, kdy byl utkáním s Liverpoolem otevřen nový stadion, který po dalších téměř padesáti dekádách dostal jméno po Josefu Masopustovi. Zápas tehdy skončil výhrou Liverpoolu 4:1. Ve stejném roce se spolek přejmenoval na TJ Baník Most a v příštím roce se konečně dostal do druhé ligy.

Léta největší slávy přišla po revoluci

Mužstvo změnilo svůj název ještě několikrát. Od devadesátých let se ale začala úroveň mosteckého fotbalu zvyšovat. Poté, co se do klubu zainteresovala Mostecká uhelná společnost, se fotbalový spolek znovu probojoval do druhé ligy.

Tři roky po nástupu nového milénia se vlastníkem klubu stala italská plynárenská společnost SIAD a mužstvo změnilo své jméno na FK SIAD Most. Teď už nic nebránilo tomu, aby klub v roce 2005 poprvé postoupil do první ligy.

Celé město několik let žilo fotbalem, ale poté, co hráči vybojovali postup, zachvátila Most pravá fotbalová horečka. Začátek sezony byl pro Mostečany přímo famózní. V prvním kole porazili nedaleké Teplice, hned v dalším sehráli velmi vyrovnané utkání na Letné se Spartou. Pak ale přišel pád, v zimě už Most zaostával na chvostu tabulky. S tím se muselo něco udělat. Trenérem se tedy nově stal Zdeněk Ščasný, který vyjednal několik posil. Most se zachránil, obsadil celkově 10. příčku.

Naděje neumírala. V Mostě se ukázali bývalí reprezentanti a obyvatelé města sledovali fotbal ještě více, než kdy dřív. Mezi nejznámější hráče patřili Horst Siegl, Jiří Novotný, Patrik Gedeon, Petr Johana nebo Martin Vaniak. Přesto se nedařilo ani jim a ani kádru celkově.

Fanoušci doufali v účast v pohárové Evropě, klub ale v sezoně 2006/2007 obsadil až 12. pozici. Následovalo snížení rozpočtu a změny v kádru, které ale SIADu nevyšly. Most skončil na posledním místě ligy a sestoupil.

K hořké součanosti

Z velké naděje se stalo hořké zklamání a zájem o kopanou upadal. Vše vyvrcholilo v roce 2011, kdy se projevilo špatné hospodaření klubu a pochybné finanční praktiky. Ve funkci skončil předseda představenstva a fanoušci SIADu vyšli do ulic protestovat za zachování tolik milovaného klubu. Druholigový celek se ale topil v dluzích a město Most se od celého něj rozhodlo distancovat a prodat svůj podíl plynárenské společnosti.

V roce 2013 společnost SIAD převedla soutěžní licence na nový klub FK Baník Most 1909. Jediným jeho akcionářem se stal podnikatel Radek Stehlík, který klub vedl společně se svým bratrem. Jejich vizí bylo navrátit celek do FORTUNA:LIGY, ale v sezoně 2014/2015 mužstvo naopak sestoupilo do ČFL. A to bohužel nebyl konec, v další sezoně kádr opět spadl o soutěž níž. Představenstvo se nakonec rozhodlo převést hráče i soutěže na Mostecký fotbalový klub, který byl založen počátkem 90. let minulého století. Jeho hlavním cílem zůstává sportovní výchova mládeže, klub ztratil ambice vrátit se mezi nejlepší. Alespoň prozatím.

Na víkendový zápas Mosteckého FK proti rivalovi Baníku Souš zavítá i nás Groundhoppík.

Fortuna
GÓL snů

Poslední vítěz
Jan Novák
FC Kosmonosy

Můj FOTBAL
živě

Fotbalový svátek na jakémkoli stadionu v ČR

Fotbalová
střelnice

Poslední vítěz
Kobliháři
Sparta vs Slavia

Mobilní
aplikace

Sázej s naší aplikací jako profesionál

Přihraj kámoše a prožívejte adrenalin společně