Kdo má nejdelší historii? Nejstarší český klub založil na Loučeni princ, hrálo se v zámecké zahradě

05. 09. 2018 / Michal Konvalina

Článek náhled

Foto: Michal Konvalina

Nejstarší český fotbalový klub založil princ ze slavného šlechtického rodu. FK Loučeň je prvním čiště fotbalovým klubem založeným na českém území. Je dokonce starší než původně cyklistická Slavia nebo Sparta.

Ve středních Čechách, přibližně na půl cesty mezi Mladou Boleslaví a Nymburkem, leží městys Loučeň. Lidé mají toto místo v povědomí zejména díky zámku slavného rodu Thurn-Taxisů. Méně už se však ví, že právě tady vznikl vůbec nejstarší ryze fotbalový tým na našem území.

FK Loučeň 1893 se letos na jaře, konkrétně v neděli 15. dubna, v rámci projektu Můj fotbal živě představila v televizním souboji proti TJ Pátek. Loučeňský klub je dokonce starší než Slavia nebo Sparta. Jaký je jeho příběh?

Fotbal se na Loučeni začal hrát už v devadesátých letech 19. století, tehdejší princ Erich Thurn-Taxis ze svých studií v Cambridge dovezl domů kompletní fotbalovou výstroj a přivedl s sebou i tři Angličany, kteří vytvořili základ nového družstva. První travnaté hřiště bylo tenkrát zřízené v prostorách zámecké zahrady a na něm se za balonem proháněli průkopníci tohoto sportu na našem území.

Nová kratochvíle šlechticů zavítala do Česka v době, kdy se svět rychle proměňoval. Thomas Alva Edison postavil první filmové studio na světě, Česko bylo součástí velké rakousko-uherské monarchie, Británii vládla královna Viktorie a automobilka Peugeot představila první gumové pneumatiky.

Za oficiální vznik klubu bývají označovány Velikonoce roku 1893, kdy partička zámeckých chlapců sehrála zápas s Regattou Vídeň, jež byla ve své době suverénně nejlepším družstvem v celé rakousko-uherské monarchii.

V reportáži z vídeňského sportovního periodika Wiener Sportzeitung se o zápase můžeme dočíst následující: „Klub se úporně bránil a zcela nebezpečně útočil, ale nezískal tentokráte žádný gól proti zápasům zvyklé Regattě. Gól loučeňskými daný nebyl uznán pro ofsajd. Regatta dala pět gólů proti žádnému. Loučeňští jsou dle našeho názoru po Regattě druhý nejsilnější klub v Rakousku.“

A jak je to s prvenstvím nejstaršího fotbalového klubu u nás? Pražská Slavia sice vznikla o rok dříve, ale ne jako fotbalový klub. Kopanou začali sportovci pod hlavičkou Slavie kopat až v roce 1895. AC Královské Vinohrady, předchůdce současné Sparty, byl založen až v listopadu 1893, tedy až půl roku po Loučeni.

V průběhu let se ovšem nepodařilo udržet vysokou sportovní úroveň. Nejenže Loučeň už není jedním z nejlepších týmů ve střední Evropě, nepatří ani k nejlepším mužstvům v Česku a ani ve středních Čechách.

Po většinu své historie se zámecké mužstvo pohybuje na úrovni okresního přeboru, občas se podaří postoupit výš, občas klub naopak zase sestoupí o úroveň níž. Důvody pro postupný úpadek kvality v průběhu desetiletí byly různé – v určitém období byly potíže klubu způsobeny například odchodem hráčů na vojnu, jindy se zase naplno projevila nevýhoda provozování klubu na malé obci, kde není dostatek financí pro udržení klíčových hráčů, o které projevily zájem okolní, větší kluby, například Polaban Nymburk.

Přesto si Loučeň dokázala udržet tradici a nadále uchovává svůj historický odkaz. Vždyť i hřiště Ve Štítě, na němž se v současnosti hraje „jen“ I. B třída, bylo z někdejšího cvičiště zámeckých koní přetvořeno na fotbalový pažit už v roce 1939.

Historie na člověka dýchne i při návštěvě vedlejší budovy. V té je kromě klubového zázemí také velká místnost, která slouží jednak jako výčep pro občerstvení při zápasech, ale hlavně jako klubovna a částečně i síň slávy. Po stěnách visí zarámované diplomy a často ještě černobílé fotografie připomínající počátky místního klubu a nechybí ani několik polic obtěžkaných získanými poháry. Dlouhou historii klubu mapuje také kniha 120 let fotbalu na Loučeni. 

Je vidět, že na svoji dlouhou a bohatou historii jsou tady právem pyšní. To dokládají i slova Petra Melčáka, který za Loučeň hraje už dlouhá léta. „Jsem hrdý na to, že jsem součástí tohoto klubu. Sice nejsme nejlepší tým, ale jsem rád, že se můžeme pochlubit naší historií a výročními oslavami, které jsou každým rokem lepší a lepší,“ uzavírá příběh o nejstarším fotbalovém klubu v českých zemích.

 

#Téma
Nejnovější : články