Plzeň, to není jen slavná Viktoria. Petřín zažívá vzestupy a pády, ale nevzdává se

22. 08. 2018 / Dominik Rejthar

Článek náhled

Foto: Pexels/Pixabay

Stabilní běh po sinusoidě už od roku 2013 zažívá A-tým fotbalového Petřína. Právě před pěti lety si mužstvo ze západočeské metropole užívalo radost z postupu do divize. Od té doby ale každoročně padá a následně stoupá zase vzhůru. Kdy se tento vývoj zastaví?

Viktoria Plzeň v poslední sezoně dominovala FORTUNA:LIZE a je nejúspěšnějším českým klubem posledních let. Má však i městského rivala. Méně slavný SK Petřín v zažívá období plné zvratů.

Ještě před pěti lety tehdejší Dynamo ZČE Plzeň skončilo v krajském přeboru až na 9. místě, ovšem všechny ostatní kluby s výjimkou Sušice postavené výše postup odmítly. Mladý tým pod vedením trenéra Petra Kurala tak směle zamířil za novou divizní výzvou paradoxně až z prostředka tabulky.

Před samotnou sezonou ale na Petříně, což je jedna z plzeňských čtvrtí, příliš nevěděli, co mají od samotné soutěže očekávat. Velké nebyly ani ambice.

„Chceme hrát zápas od zápasu, a kdybychom se udrželi, byl bych spokojený. Ale když se nám to nepodaří, kluci alespoň získají novou zkušenost," prohlašoval tehdy pro Plzeňský deník předseda klubu Jiří Bednář.

Západočeši v divizní skupině A tvrdě narazili na ostřílenější soupeře a během podzimu získali pouhé dva body. Ani následná jarní jízda, při níž se Plzeňané vzchopili a získali 17 bodů, nicméně na záchranu nestačila.

Po pádu z poslední příčky zpět do krajského přeboru zůstal kádr prakticky pohromadě. Petřín si dlouhodobě zakládá na mládeži a jeho tým tvoří především vlastní odchovanci. Krajskou soutěží projel jako nůž máslem a suverénně si došel tentokrát už pro postupové místo z první příčky.

Tehdy se zdálo, že mladé mužstvo už získalo cenné zkušenosti, ovšem jak se později ukázalo, propast mezi krajem a divizí je větší, než se může zdát. Opět nepříliš přesvědčivý start do divizní sezony 2015/2016 stál tentokrát i místo trenéra Petra Kurala, jehož nahradil Radek Vodrážka. Ani jemu se ale nepovedlo přes počáteční úspěchy vyhnout se dlouhé sérii porážek.

Zisk 31 bodů a třetí místo od konce divizního pelotonu znamenalo znovu sesun o patro níž. Zde se opakoval prakticky stejný scénář jako před dvěma lety. Petřín znovu prokázal, že převyšuje krajskou soutěž a po podobně hladkém průběhu si zajistil novou vstupenku mezi smetánku, která působí ve Fortuna Divizi A.

Tentokrát SK Petřín (klub změnil název na začátku roku 2015) od úvodních kol držel se zbytkem mužstev krok, a přestože mu závěr podzimu nevyšel, poslední příčka po podzimu dávala Plzeňanům vzhledem k extrémně vyrovnané tabulce velkou šanci na záchranu. Strašidelné jaro, v němž Petřín pouze jednou zvítězil, nicméně znovu vrátil klub tam, kde to už dobře zná, do krajského přeboru.

Ani se startem nového ročníku se nemění v plzeňskému celku cíl, kterým je návrat zpět do divize. Mužstvo se navíc okysličilo o hráče, kteří vyšli ze silného dorosteneckého ročníku. Přesto i nadále se najde v týmu hodně odchovanců, kteří zažili všechny pády a postupy v posledních letech. Před rokem se navíc brankář Tomáš Pfleger a univerzál Marek Vohrna objevili i na testech v druholigové Příbrami.

„Je pravda, že se nám ty postupy a sestupy dějí až nějak moc pravidelně. Musíme to ale brát tak, jak to je. Teď nám nezbývá nic jiného, než udělat zase vše pro to, abychom se dostali znovu o soutěž výš,“ říká smířlivě právě osmadvacetiletý Marek Vohrna.

Hlavu si z tohoto koloběhu nedělá ani dosavadní trenér Radek Vodrážka. „Před nějakou dobou jsme se dali na nějakou cestu, a to že chceme hrát výhradně s našimi hráči. A na jakou soutěž to bude stačit, v ní budeme působit. Nyní navíc jsme tým doplnili o nadějné kluky, kteří dorazili z dorostu, a jež by nás měli posunout zase dál. Pravdou ovšem je, že skok mezi krajským přeborem a divizí je obrovský,“ uznává kouč Petřína.

V prvním kole nové sezony podlehli sice Plzeňané Rokycanům, které rovněž patří k aspirantům na postup, 3:4, ale ani to nic nemění na tom, že právě Petřín je opět hlavním favoritem letošního ročníku krajského přeboru Plzeňského kraje.  

 

#Téma
Nejnovější : články